הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

בכיר באיחוד האירופי חשוד בתקיפה על רקע אנטישמי בבריסל

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בריסל – משטרת בלגיה סיימה לחקור תלונה על תקיפה אנטישמית אלימה שהתרחשה בבריסל, בה פגע, על פי החשד, סטפן גרש (Stefan Grech), פקיד בכיר באיחוד האירופי בעובדת אחרת של האיחוד, והשמיע גידופים בנוסח "יהודייה מלוכלכת". תיק החקירה הועבר לפרקליטות המקומית. התקרית אירעה לעיני עדים רבים במרפסת בית הקפה "Caffè Italiano" בבריסל, הסמוך לבנייני האיחוד האירופי בעיר.

מפרטי החקירה עולה כי עובדת האיחוד, אזרחית איטליה בת 50 המשמשת כראש מחלקה במנגנון המועצה האירופית, הבחינה בגבר שהגיע למקום ובידיו שלט מתכת עליו הכתובת "מוסוליני". האיש גם השמיע בקול רם שבחים על
מי שהיה מנהיגה הפאשיסטי של איטליה. העובדת העירה לו: "בכל זאת, מוסוליני היה דיקטטור…".

האיש גידף אותה בתגובה ואמר לה "יהודייה מלוכלכת… היטלר היה צריך לחסל את כל היהודים, כמו שהיהודים מחסלים היום את הפלסטינים". מאוחר יותר התברר כי החשוד הוא סטפן גרש, בן 45, אזרח מלטה, גם הוא פקיד בכיר באיחוד האירופי, המשמש גם כנשיא אחד מארגוני העובדים של האיחוד — "ג'נרסיון 2004".

לאחר שגידף אותה הטיח האיש בראשה את שלט המתכת שהחזיק, חבט בה ולבסוף אחז בגרונה והחל לחנוק אותה. ברגע זה התערבו בנעשה יושבי בית הקפה ואחזו בו כאשר הוא נאבק בהם וצועק: "צריך היה להרוג את כולכם, יהודים".

בין באי בית הקפה היו כאלה שזיהו את התוקף, שעזב בינתיים את המקום, ומסרו את שמו למותקפת אשר שמה חסוי, לבקשתה, ושאיננה יהודייה. מלווה בידיד שהיה עד לאירוע היא מיהרה למשטרה על מנת להגיש תלונה. למחרת בבוקר, בעקבות כאבים שתקפו אותה, היא נבדקה בבית החולים "פארק לאופולד" בבריסל והרופאים אבחנו אצלה זעזוע מוח ושטף דם פנימי. מאז המקרה היא גם מטופלת אצל פסיכולוג, סובלת מחרדות וזקוקה לתרופות הרגעה. התעודות הרפואיות המתאימות צורפו לתיק התלונה.

בימים האחרונים היא פנתה גם לז'ואל רובינפלד (Joel Rubinfeld), נשיא LBCA – "הליגה הבלגית למאבק באנטישמיות" והעבירה אליו את כל פרטי המקרה ואת העתקי התלונה במשטרה, כמו גם את העדות המפורטת של הידיד שהיה לצדה בעת התקרית. רובינפלד החל מצידו לבדוק את הפרשה ומצא כי קיימות עדויות נוספות של מי שנכח במקום והיה עד לאירוע וכי קיימת גם אפשרות שהתקיפה כולה נקלטה במצלמת ביטחון סמוכה לבית הקפה. בעקבות כך, ועל פי החוק בבלגיה נגד אנטישמיות, גזענות והכחשת שואה, הגישה השבוע גם הליגה תלונה רשמית למשטרה נגד פקיד האיחוד האירופי סטפן גרש, כנציגת הציבור. ראשי הליגה מבקשים לפגוש את התובע אשר מטפל בתיק החקירה שהועבר כעת מהמשטרה לפרקליטות על מנת לעקוב אחרי ההתפתחויות.

בשיחה עם "הארץ", אמר אתמול ז'ואל רובינפלד כי "התקרית האלימה הזאת מראה שוב כי היום אין בכלל צורך להיות יהודי על מנת להיות קרבן לאנטישמיות. לאור העדויות הרבות והחד־משמעיות אני בטוח כי האחראים
במועצה האירופית יבדקו את הדברים וינקטו צעדים מתאימים – עד לפיטוריו של התוקף. בינתיים, העברנו דרישה למועצה להשעותו מיד מתפקידו עד לסיום החקירה".