הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2014 – תמונת מצב ומגמות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2014 – תמונת מצב ומגמות

שנת 2014 התאפיינה בעליית מדרגה מדאיגה באירועים אנטישמיים ובמעשי הטרור ובניסיונות פיגוע נגד מטרות יהודיות, בעיקר על ידי גורמים בעלי הזדהות עם תנועות אסלאם קיצוני או ימין רדיקלי. במקביל, אפשר להצביע גם על מגמת החרפה בהתנכלויות רחוב כלפי יהודים, אירועי אלימות מילולית ופיסית, תופעות שהתגברו בעיקר במערב אירופה, בסמוך  לבתי כנסת ובתי ספר יהודיים. בחודשים יולי-אוגוסט 2014, נרשמה עלייה של כ־400% במספר האירועים האנטישמיים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וזאת בעקבות מבצע 'צוק איתן'.

קמפיין הדה־לגיטימציה והדמוניזציה של ישראל, מהווה איום מרכזי כנגד קהילות יהודיות ומדינת ישראל. בהקשר זה בלטה התגברות הפעילות האנטי ישראלית בקמפוסים ברחבי ארה"ב.

בשנה החולפת נמשכה המגמה של טשטוש הגבולות בין אנטי־ישראליות/אנטי ציונות לאנטישמיות. עוצמתו ואופיו של הגל האנטישמי בחודשים יולי–אוגוסט, מעידים על התארגנויות של פעילי שמאל קיצוני, יחד עם מהגרים מוסלמים, המתבטאות במספר שיא של הפגנות בעלות סממנים אנטישמיים בכל רחבי העולם.

הימין הקיצוני ממשיך להוות גורם מרכזי בפעילות האנטישמית, אך ברוב המקרים האלימים שאירעו ושמבצעיהם זוהו – המבצעים היו ממוצא ערבי או מוסלמי.

נמשכת המגמה של ביטויי שנאה מקוונת ואנטישמיות קלסית ברחבי הרשת, במדיה החברתית, ובאפליקציות לסמארטפונים. בתוך כך, תיאוריות קונספירציה, ובראשן 'הפרוטוקולים של זקני ציון', ממשיכות להיות פופולאריות ברשתות חברתיות ובאתרי אינטרנט.

מאחר וזמינות הנתונים תלוייה במידה רבה ביכולתם ובנכונותם של הקורבנות לדווח על התקריות, סביר להניח כי מספר האירועים גדול בהרבה מהמוצג בדו"ח. הנתונים המוצגים בדו"ח זה מייצגים את קצה הקרחון ומהווים סמן. אנו פועלים תמיד לשיפור איכות התמונה אשר ביכולתנו להשיג לגבי נושא זה.