הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2012 – תמונת מצב ומגמות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

שנת 2012 התאפיינה בהמשך העלייה ברמת הסכנה הפיזית לקהילות היהודיות, בעיקר באירופה, מצד גורמים מוסלמים רדיקליים, אך גם ע"י פעילי ימין קיצוני. 2012 היתה למעשה אחת השנים הקטלניות ביותר, במהלכה נהרגו שישה יהודים (בצרפת, באיראן ובתימן) והתרחשו למעלה מ-170 אירועים אלימים.

במוקד הפעילות האלימה ניצבות הקהילות היהודיות בצרפת, שחוו השנה עלייה של למעלה מ-20 אחוזים במספר האירועים, ובתוכם עלייה של 51 אחוזים במספר האירועים האלימים.  במסגרת זו חוותה צרפת גם שני פיגועים: הפיגוע בטולוז (19/3) בו נהרגו 4 יהודים וצעיר נוסף נפצע קשה; ופיגוע השלכת הרימון בסרסל (19/9) בו לא היו נפגעים, ובעקבותיו נחשפה התארגנות טרור אסאלמיסטי בחמש ערים בצרפת.

ההסלמה בצרפת הבהירה באופן חד משמעי כי האנטישמיות המוסלמית אינה תלויה עוד בטריגר חיצוני כהסלמה בסכסוך הישראלי ערבי במזרח התיכון על מנת להתפרץ, אלא הפכה לתופעה המזינה את עצמה. כך, הפיגוע בטולוז בוצע בתקופה ללא אירועים מיוחדים במזרח התיכון, ויתר על כן, לא זו בלבד שזוועות הפיגוע לא גררו חשבון נפש, אלא הן אף עוררו השראה ותחושות הזדהות שתורגמו לגל אלימות בעיקר כלפי נוער יהודי באזורי בתי הספר או בתי הכנסת.  במהלך חודש וחצי שלאחר הפיגוע נרשמו 148 אירועים כש-90 מהם בוצעו בעשרת הימים העוקבים לו.

לצד האירועים בצרפת היינו עדים לאלימות מוסלמית במספר ערים נוספות באירופה.  מספר האירועים במדינות האחרות קטן משמעותית אך אפשר ואלה סימנים להתפשטות המגמה.  במסגרת זו ניתן לציין את מאלמו בשבדיה; כוונות פיגוע במילאנו, ואירועים אלימים בדנמרק, במילאנו ובגרמניה.  זאת, בניגוד לעבר בו שתי האחרונות התאפיינו באנטישמיות ימנית בלבד.

בעקבות המשבר הכלכלי נמשכים גם ההישגים הפוליטיים של הימין הקיצוני.  במסגרת זו בלטה השנה כניסתה לפרלמנט היווני של המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב" עם כ-6.7% מקולות הבוחרים. המפלגה אינה מהססת להשתמש ברטוריקה אנטישמית פרובוקטיבית שכללה הקראת פרק מ"הפרוטוקולים של זקני ציון" בפרלמנט והכחשת שואה.  במקביל, באוקראינה הצליחה המפלגה האנטישמית "סבובודה" להיכנס לפרלמנט עם כעשרה אחוזים מקולות הבוחרים.

בהונגריה בלטה העלייה בבוטות ההתבטאויות האנטישמיות מצד מפלגת Jobbik, אשר חבריה הדגישו את חשיבות "טוהר הגזע" ודרשו לספור את היהודים במדינה, המהווים "סיכון בטחוני".

להתחזקות הפוליטית של הימין הקיצוני היתה השפעה ישירה גם על האירועים בשטח.  השנה בלטה עלייה באירועים ובחומרתם  בהונגריה ובאוקראינה (כולל אירועים אלימים), כמו גם באוסטריה, איטליה ומדינות נוספות.

במזרח התיכון התבסס השיח האנטישמי אף יותר. נציין בהקשר זה כי שני יהודים נרצחו בשל יהדותם, האחד בתימן והשני באיראן. פעילות הדה-לגיטימציה נגד ישראל לא נחלה השנה הצלחות בתחום החרמות או בפעילות הפרובוקטיבית מול גבולות ישראל, ועל כן לא השפיעה באופן מהותי על הקהילות היהודיות.  יחד עם זאת, יש לזכור כי עצם הפעילות מעניק במידה רבה תחושה של "התרת רסן" לפעילות אנטישמית.