הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

יהודים בהולנד סבלו מעליה של פי עשרה בהתקפות אנטישמיות במהלך המלחמה בעזה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מספר התקריות האנטישמיות שתועדו בהולנד בחודש ינואר כמעט והשתווה למספר ההתקפות שתועדו במהלך כל שנת 2008, כך על פי הדו"ח השנתי של המדינה, הנוגע למעקב אחר אנטישמיות.

הדו"ח, אשר פורסם על ידי המרכז למידע ותיעוד (CIDI) אשר יושב בהאג, סוקר 98 התקפות שנערכו בחודש ינואר, בשעה שבה צבא ההגנה לישראל תקף בעזה. המספר הכולל של ההתקפות בשנת 2008 היה 108.

באופן חריג, ה-CIDI תקף את מערכת אכיפת החוק ואת המשטרה, על כך שלכאורה לא פעלו במהירות הדרושה כדי להגן ולשמור על הביטחון, ועל כך שלא אסרו על הכחשת שואה.

בחודש ינואר חלה עליה של פי עשרה בהתקפות אנטישמיות, בהשוואה למספר ממוצע של תשע התקפות בחודש, במהלך השנה הקודמת.

מספר ההתקפות הפיזיות במהלך חודש ינואר עמד על תשע. רק שלוש התקפות מסוג זה תועדו ב-2007, וחמש ב-2008. שאר ההתקפות התאפיינו בהתבטאויות של שנאה ומשלוח של דואר שנאה.

מ-  CIDI נמסר, כי שיעור התפוצה של התבטאויות השנאה ודואר השנאה היה גבוה יותר מאשר בשנים קודמות. רוב מקרי ההטרדה, ההפחדה והתקיפה הפיזיים התבצעו על ידי אנשים ממוצא צפון אפריקאי, כך על פי הדו"ח של ה-CIDI, ארגון אשר לקח בתקופה האחרונה חלק בדיאלוג בין יהודים למוסלמים.

ניתוח של דואר השנאה מעלה כי רוב רובו עסק בהכחשת שואה או בהמעטה מערכה של השואה, על ידי השוואתה להתקפה הישראלית על רצועת עזה, אשר בוצעה בתגובה לירי שביצעו הפלסטינים על אזרחים ישראלים.

הדו"ח בן 43 העמודים מתאר גם מגמה הולכת וגוברת של התבטאויות ותקריות אנטישמיות בבתי הספר, ובתוך כך תקרית שאירעה בבית ספר באמסטרדם, במהלכה קרא תלמיד סיסמאות אנטישמיות, דבר שהביא להפסקת הלימודים. ברוטרדם הופסקו הלימודים גם כן, לאחר שתלמידים שרו: "חמאס, יהודים לכו לגז", ו"יהודים הם רוצחים".

"חייבים לעשות משהו בנוגע למספר העצום של כשלים בתהליך הגשת התלונה למשטרה", כך נאמר בדו"ח, אותו ערכה Elise Friedmann, ואשר פורסם בשבוע שעבר. "הפערים הנוכחיים הרבים בשיטה אינם מותירים סיכוי רב לפעילות יעילה מצד הגישה המשפטית לאפליה", כך כתבה.

פרק ההמלצות בדו"ח ה- CIDI קורא ליישום מחמיר יותר של ההגבלות על התבטאויות שנאה. ה- CIDI מסר גם שנראה כי המשטרה אינה נלהבת לטפל בדיווחים על אנטישמיות.

בנוסף, ה- CIDI מסר כי ההצעות להתיר הכחשת שואה במסגרת החוק ההולנדי מעודדות הכחשת שואה. בחודש מאי, מנהיג המפלגה הליברלית ההולנדית, Mark Rutte, אמר כי "יש לאפשר" טענות לפיהן השואה מעולם לא התרחשה.