הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הונגריה – מתפרעים השתוללו ברובע היהודי של בודפשט

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

קהל של 500 מפגינים, אשר כלל גלוחי ראש ניאו-נאצים, התפרע ברובע היהודי של
בודפשט

.

המשטרה ההונגרית לפיזור הפגנות עשתה שימוש באלות ובגז מדמיע כנגד ההמון הרועש ושונא הזרים, אשר ניסה להפריע למהלכו של מצעד הגאווה ההונגרי השנתי.

למעלה מ-30 אנשים נעצרו בשל אחזקת כלי נשק שנועדו להתקפה ובשל התפרעות. במהלך היום ננקט פיקוח מוגבר, על מנת למנוע את הישנות המהומה שפרצה במצעד בשנה שעברה, אשר במהלכה נפצעו למעלה משנים-עשר פצועים קשה, כך מסרה Éva Tafferner, קצינת העיתונות במטה משטרת בודפשט.

המתפרעים פלשו למרכז הרובע היהודי המסורתי, שבו שכן הגטו, הציתו אש קטנה, השחיתו שלטים וקראו קריאות אנטישמיות מאיימות. להתקפות היו עדים יהודים מחו"ל, אשר ביקרו ברובע לרגל פסטיבל התרבות היהודי של בודפשט.

תייר בריטי, אשר ניסה להתווכח עם המתפרעים בשוליו של הגטו, נזקק לחילוץ על ידי המשטרה, לאחר שהותקף מילולית ופיזית על ידי כנופיה של 20 תוקפים. לא רחוק משם, שוטר אשר ניסה להשליט סדר הופל לארץ וספג בעיטות, וכך גם אישה שלבשה חולצה עם כיתוב של מצעד הגאווה ועמדה בתחנת חשמלית.

המצעד קיבל חיזוק מאומנים, פוליטיקאים וארגונים לזכויות אדם ממדינות רבות. ארגון אנטי-פשיסטי מאוסטריה השכנה שלח אוטובוסים עמוסים בפעילים, אשר צעדו מתחת לדגל ענק של הקשת בענן.

ראש ממשלת הונגריה לשעבר, Ferenc Gyurcsány, אשר לקח חלק במצעד, הצהיר: "כל האזרחים החופשיים חייבים להגן על זכויות האדם".

מקור:
http://jta.org/