הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

אוקראינה – סיקור בעל אופי אנטישמי של העלייה לרגל לאומן בכלי התקשורת

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

האקדמיה של ההיסטוריה והתרבות של יהודי אוקראינה על שם ש. דובנוב יצאה בהודעה, שבה היא מביעה תדהמה ותרעומת חריפה לנוכח מאמרו של Constantine Stogniy , שהתפרסם באתר האינטרנט "אוקראינסקיה פרבדה" («Украинской правде»).

לדעת האקדמיה, מאמר זה "עוסק בתיאור התפרעויותיהם כביכול של החסידים במהלך העלייה הרגל לקברו של הרב נחמן מברסלב באומן". "Constantine Stogniy החליט לבנות את מאמרו אך ורק באמצעות תיאור של היבטים אשר יכולים להוביל להלכי רוח אנטי-יהודים. Stogniy מציג את היהודים בתור ספסרים, עסקנים עם רמה הולכת וגוברת של "תושיה פלילית". בנוסף, במטרה להעצים את ההתעללות, המחבר מוסיף פרטים "פיקנטיים" אודות "התעסקות עם זונות מקומיות במצב של שכרות מוחלטת". לאופי האנטי-יהודי של הכתבה תורם גם האזכור של פורצים וכייסנים יהודיים. ככלל, המחבר משתדל ליצור רושם כי התיאור שבכתבה מתאים לחלק ניכר, אם לא לרוב עולי הרגל. יחד עם זאת, Stogniy אינו מביא במאמרו "נתונים אודות פסקי-דין הקשורים למעשיהם של ה"פושעים" שתוארו בכתבה" – נאמר בהודעה.

"מאוד מקוממת אותנו עמדתו המגוייסת במובהק של המחבר, ובמיוחד מקוממת העובדה כי לא מדובר בעיתונאי מתחיל, אלא בדמות ידועה יחסית, לשעבר מנהל אגף יחסי ציבור של משרד הפנים של אוקראינה וניצב-משנה במשטרת אוקראינה. אנו חוששים כי דעתו של Constantine Stogniy , אותה הוא הביע במאמרו תוך עקיפת מדיניות המערכת ומדיניות הבעלים, עלולה להיות משודרת בצורה חופשית באחד הערוצים האוקראינים המובילים והמכובדים במסגרת "הפרוייקטים של Stogniy ". "אנו נאלצים להפנות את תשומת לבה של הנהלת הערוץ לאיום זה" – נאמר בהודעה.

כמו כן, מצוין בהודעה כי ה"סיקור" המגמתי מצד עיתונאים אוקראיניים מסוימים של העלייה לרגל לאומן נעשה מדי שנה מובהק יותר, חריף יותר ומכוון יותר. הגשה כזאת של חומרים לא רק שאינה תורמת לעידוד של תיירות-חוץ לאוקראינה, אלא גם מכינה תשתית לעימותים פוטנציאליים על רקע הדת – נכתב בהודעתה של האקדמיה של ההיסטוריה והתרבות של יהודי אוקראינה על שם ש.דובנוב.

האקדמיה קוראת לנשיא אוקראינה, לראש ממשלת אוקראינה, לפרלמנט האוקראיני, למשרד הפנים, לשירות הביטחון של אוקראינה ולפרקליטות המדינה להפנות את תשומת לבם לבעיה של סיקור מגמתי מצד עיתונאים מסוימים על אורח חייהם של יהודי אוקראינה ולמנוע מתיחות במערכת היחסים הבין-לאומיים לקראת הבחירות.

קישור לכתבה: http://proua.com/news/2009/09/28/132933.html