הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

תחקיר: מפלגת הלייבור מטייחת אנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

רשת BBC חושפת כי בכירים במפלגת הלייבור ובהם יו"ר המפלגה ג'רמי קורבין, ניסו לטייח מקרים של אנטישמיות ואף התערבו ומנעו בירורים והליכים משמעתיים נגד חברים במפלגה שהתבטאו נגד יהודים.

בתוכנית בת השעה שמונה בעלי תפקידים בכירים לשעבר בלייבור העלו האשמות קשות נגד מקורביו של קורבין ופירטו מקרים בהם אנשי צוותו קרוב של קורבין פעלו במודע להצניע מקרים בוטים של אנטישמיות בשורות המפלגה, למנוע חקירה בעניינם ונקיטת צעדים משמעתיים נגד פעילים בעלי עמדות אנטישמיות מוצהרות.

אחד המרואיינים, לורד דיוויד טריסמן – בעבר מזכ״ל הלייבור וחבר בממשלותיה, הצהיר בתוכנית שהחליט לעזוב את המפלגה לאחר שהתברר לו שהמפלגה הפכה לגוף אנטישמי באופן ממוסד ושהנהגתה אינה מסוגלת להתמודד עם הבעיה ולא מתכוונת לעשות זאת. ״בנסיבות הללו קשה שלא להגיע למסקנה שקורבין או אדיש לבעיה או מהווה חלק ממנה״, הדגיש לורד טריסמן.

שר החוץ הבריטי, ג׳רמי האנט – המתמודד על הנהגת המפלגה השמרנית, הצהיר גם הוא שקורבין הוא ״או עיוור מרצון כלפי אנטישמיות או אנטישמיות בעצמו. ״תתבייש לך״, פנה האנט ישירות לקורבין, ״שאפשרה לסרטן הזה לחדור לפוליטיקה שלנו״.

גדעון פלטר, מנהל הארגון הבריטי ״הקמפיין נגד אנטישמיות״, אומר בתגובה לתוכנית: ״בכירי לייבור לשעבר, שמצפונם חייב אותם לדבר, חושפים את מימדי הדו-פרצופיות מאחורי כשלון הלייבור להתמודד עם משבר האנטישמיות במפלגה. בעוד שהם טוענים למאבק נגד שנאת יהודים, סוכניו ובעלי בריתו של קורבין פעלו בקפידה להגן על אנטישמים.

זה היה שובר לב לראות את עדויותיהם של חברי מפלגה ותיקים ובכירים, האומרים ששקלו להתאבד או שסבלו מ התמוטטויות עצבים בגלל פעולותיהם של קורבין וצוותו. העדויות הללו יוסיפו משקל משמעותי לחקירה שמבצעת ועדת השיוויון וזכויות האדם לבקשתנו. התדמית המזוייפת של קורבין כלוחם נגד גזענות נקרעה לגזרים. תמיכתו של קורבין באנטישמים וההגנה שצוותו העניק לאנטישמים מוכיחות שקורבין בעצמו הוא אנטישמי ואינו ראוי למלא כל תפקיד ציבורי, בכלל זה של מנהיג מפלגת האופוזיציה. כל עוד הלייבור נמצא בשליטתו של קורבין הוא אינו יכול להיות כוח פוליטי חיובי״.

״תנועת הלייבור היהודית״, הארגון הראשי של היהודים במפלגת הלייבור, פרסם תגובה בה נאמר: ״לאחר שצפינו הערב בתוכנית איש אינו יכול להטיל ספק בכך, שהלייבור הוא גזען כלפי יהודים באופן ממסדי. התוכנית הציגה באופן ערום את השחיתות וההתערבות הפוליטית בהליכי המפלגה ואת התרבות המורעלת המאפשרת את פריחתם של שונאי יהודים בלייבור. אנחנו מצדיעים לכל חברי המפלגה, שלמרות האיומים המשפטיים שהופנו כלפיהם, חשפו את הגזענות של הלייבור. יש להריע להם ואנחנו קוראים למפלגה להימנע מכל הליך משפטי נגדם. אלא שאחראים למעשי האנטישמיות – ממקורביו של קורבין ומטה, צריכים לתת חשבון על מעשיהם״.

בלייבור טענו בתגובה שמדובר ב"אנשים ממורמרים שמנסים לפגוע בג'רמי קורבין מסיבות פוליטיות".