הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

שלושה לורדים מהלייבור בבריטניה התפטרו במחאה על האנטישמיות במפלגה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Lord Darzi, Lord Triesman and Lord Turnberg have resigned the Labour whip

שלושה לורדים ממפלגת הלייבור בבריטניה התפטרו במחאה על האופן שהיא מתמודדת עם גילויי האנטישמיות בקרב חבריה. אחד מהם, מזכ"ל המפלגה לשעבר, היהודי דיוויד טריסמן (David Triesman), טען כי במפלגה ישנה "אנטישמיות ממסדית מפורשת".

לטריסמן הצטרפו גם ארה דרזי (Ara Darzi), שר הבריאות לשעבר, ולזלי טורנברג (Leslie Turnberg), נשיאת המכללה המלכותית לרפואה לשעבר, שהודיעו למנהיגת המפלגה בבית הלורדים אנג'לה סמית על החלטתם לעזוב את הבית. השלושה מצטרפים לפוליטיקאית היהודייה לוסיאנה ברגר, שהתפטרה מבית הלורדים כבר בחודש פברואר במחאה על האנטישמיות במפלגה לצד עוד שישה מחוקקים מהלייבור.

"יום אחד אולי נחזור להיות מפלגת הנגד לגזענות, אבל בוודאות אנחנו לא כאלה כיום", אמר טריסמן, "המסקנה העצובה שלי היא שהאנטישמיות במפלגת הלייבור ממוסדת בצורה מפורשת והיא מעולם לא קיבלה החלטה שקולה בנושא. מספר הדוגמאות לכך הינו מדהים". לדבריו, מפלגת הלייבור לא מאפשרת יותר "אווירה פוליטית בטוחה ליהודים או לאחרים שמתנגדים לאנטישמיות". הוא הוסיף כי: "זה הזמן להכיר במציאות. תמיד אמרתי ששווה להתמיד במאבק כל עוד יש סיכוי לנצח. אני לא מאמין בזה עם ההנהגה הקיימת היום".

טריסמן בעצמו היה בעבר מטרה לתקיפות אנטישמיות בביתו על ידי ארגון טרור נאו-נאצי בשם "קומבט 18". ב-2004 עמד הארגון מאחורי שורה של התקפות שנמשכו 14 חודשים, במהלכם נופצו חלונות ביתו של טריסמן ורוססו צלבי קרס על הקירות. הלורד דרזי אמר לרשת BBC כי "כניצול לשואת הארמנים יש לי אפס סבלנות כלפי אנטישמיות, איסלאמופוביה וכל אפליה אחרת נגד דת או גזע כלשהם".

דוברת הלייבור אמרה כי המפלגה "מכחישה נמרצות את הטענות התוקפניות והשקריות האלה". לדבריה, "מפלגת הלייבור בכל דרגותיה מתנגדת לאנטישמיות ונחושה לעקור מהשורש את הסרטן החברתי הזה מהתנועה ומהחברה שלנו". היא הוסיפה כי מנתוני המפלגה, מספר מקרי האנטישמיות שהגיעו לוועדות המשמעת המפלגתיות מאז ספטמבר 2015 עומד על 0.06% מסך חברי המפלגה ואף שזה מייצג מיעוט קטן – "אפילו אנטישמי אחד הוא אחד יותר מדי".

התקרית האחרונה שהסעירה את חברי הלייבור בנושא זה היתה כאשר חבר המפלגה, המחוקק כריס וויליאמסון, אמר כי המפלגה "מתנצלת יותר מדי על תלונות של אנטישמיות", וכעונש הושעה ממנה.