הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

נכדו של נלסון מנדלה מגנה את "האפרטהייד הישראלי"

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
South African MP, Nkosi Zwelivelile Mandela, addresses the crowds at the Palestine Expo 2019 on 6 July 2019 in London, UK. Also on stage, from left to right: Gulip Surk, Professor Joseph Massad, Dr Yousef Jabareen MK, Salma Karmi Ayyoub [Middle East Monitor]

קייפטאון – נכדו של גיבור האנטי-אפרטהייד, נלסון מנדלה, גינה בחריפות את "האפרטהייד הישראלי", תוך הבעת סולידריות עמוקה בין דרום אפריקאים לפלסטינים.

זווליוולילה מנדלה (Zwelivelile Mandela), חבר פרלמנט מטעם הקונגרס הלאומי האפריקאי, פרסם את הדברים בשבת בפלסטין אקספו, אירוע שמתקיים כל שנה בלונדון ובו מוצגות ההיסטוריה, המורשת והתרבות הפלסטינית. בשנה שעברה, הוא משך 15000 מבקרים.

בנאום מול קהל גדול, אמר זווליוולילה מנדלה כי חוק מדינת הלאום שהתקבל בשנת 2018 ושבמסגרתו הוכרז כי ישראל היא המולדת ההיסטורית של העם היהודי "אישר את מה שתמיד ידענו. דמותה והאופי האמיתיים של ישראל הם שישראל היא מדינת אפרטהייד".

הוא גם ציין את המשמעות של האפרטהייד עבור דרום אפריקאים שחורים – מיצירת גושי בנטוסטנים להפקעת קרקעות ולפגיעה יומיומית בכבוד.

"כל המאפיינים הללו קיימים באפרטהייד הישראלי מאז היווסדה של מדינת ישראל, אך עתה נקבעו וקיבלו מעמד חוקתי בחוק מדינת הלאום.

"האפרטהייד הישראל מנציח אפליה סטטוטורית מעצם ההגדרה של החוק המכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, ובכך היא הופכת את הלא-יהודים לאזרחים סוג ב' או לחילופין לזרים בארץ הולדתם".