הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

"גזען ואנטישמי": ניאו נאצי מונה לשר ביוון

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

אתונה – בהחלטה שנויה במחלוקת ראש ממשלת יוון הנבחר קיריאקוס מיצוטקיס בחר למנות את מקיס וורידיס (Mavroudis (Makis) Voridis, ביוונית Μαυρουδής (Μάκης) Χρήστου Βορίδης) לתפקיד שר החקלאות, חרף עברו האנטישמי והניאו נאצי המובהק.

ישראל בוחנת תגובתה כדי שלא לקלקל את היחסים עם מיצוטקיס, שנחשב ידיד בירושלים.

וורידיס מוגדר על ידי גורמים בקהילה היהודית ביוון ובארגונים בינלאומיים שעוקבים אחרי אנטישמיות כגזען, ניאו נאצי ואנטישמי. כבר מגיל צעיר, בהיותו תלמיד בית ספר, הוא הקים ארגון נאצי בשם "התלמידים החופשיים" שהיו נוהגים להצדיע במועל יד ולצעוק "הייל היטלר", לרסס צלבי קרס על קירות ולאיים על סטודנטים יהודים ושמאלנים, כמו גם על בני משפחותיהם.

ידוע בקיצוניותו. וורידיס אוחז בגרזן במהלך אירוע באוניברסיטה
ידוע בקיצוניותו. וורידיס אוחז בגרזן במהלך אירוע באוניברסיטה

גם לאחר סיום לימודיו התיכוניים, המשיך וורידיס לעמוד בראש הקבוצה ובמקביל הקים קבוצת סטודנטים פשיסטים שנקראת "האלטרנטיבה" (Student Alternative). בפועל קבוצה זו הייתה קבוצה של בריונים שתקפו פיזית סטודנטים שמאלנים. וורידיס סולק מאיגוד הסטודנטים בשל מעשיו. לאחר מכן הפך למנהיג מפלגת הצעירים EPEN – במקומו של המנהיג הנוכחי של מפלגת "השחר הזהוב" הניאו נאצית, ניקוס מיכאלוליאקוס.

וורידיס למד משפטים בצרפת והתקרב מאוד לז'אן מרי לה פן, מנהיג הימין הקיצוני הלאומני השנוי במחלוקת. לה פן הפך למנטור עבור וורידיס שהקים מפלגה פשיסטית ביוון בשם "החזית ההלנית", בדומה למודל מפלגתו של לה פן. הוא נראה בסביבתו של לה פן בכמה הזדמנויות והאחרון אף השתתף בחתונתו, בעוד סגנו היה השושבין.

בשנת 2000 וורידיס התמזג עם המפלגה הניאו נאצית, "קו החזית" (Greek Front, ביוונית Ελληνικό Μέτωπο). מנהיג המפלגה קוסטס פלווריס (Konstantinos Plevris, ביוונית Κωνσταντίνος Πλεύρης), שהצהיר על עצמו כניאו נאצי ואנטישמי, פרסם ספר אנטישמי ידוע לשמצה בן 1,400 עמודים ששמו "היהודים, כל האמת". בספר הילל פלווריס את היטלר וכינה את היהודים בשם "תת-אדם" ו"אוייבי יוון". לטענתו, השואה מעולם לא התקיימה ובאושוויץ התנהלה "עבודה מדעית ענפה".

בית משפט יווני הרשיע את פלווריס בהסתה לגזענות וגזר עליו 14 חודשי מאסר, אך בית משפט בערכאה גבוהה יותר קיבל את הערר שלו וביטל את גזר הדין בנימוק ש"פלווריס זכאי להביע את דעותיו הקיצוניות בספריו וכי מדובר ב'עבודה מדעית'".

עורך דינו של פלווריס היה בנו, אתנאסיוס פלוריס, שמאוחר יותר הצטרף למפלגת השמרנים "ניאו דמוקרטיה" ביחד עם וורידיס, תחת הנהגתו של ראש הממשלה אנטוניס סמאראס.

בראיון למגזין של מפלגתו הקודמת "החזית ההלנית" הטיל וורידיס ספק באותנטיות של יומני אנה פרנק. בהמשך השתלב במפלגה האנטישמית "לאוס" שמנהיגה גיאורגיס קראטזפריס, שאל במהלך נאום בפרלמנט היווני ב-2012: "מדוע לא היו יהודים במגדלי התאומים בפיגועי ה-11 בספטמבר (תיאורית קונספירציה אנטישמית ידועה). וורידיס היה נוכח בפרלמנט ולא גינה את הדברים. ב-2011 מונה וורידיס לשר התעבורה והתשתיות בממשלת מעבר. בשנת 2014 רה"מ סמאראס מינה אותו לשר הבריאות בממשלתו, למרות מחאות של הקהילה היהודית.

גורמים שמכירים את וורידיס היטב ומעורים ביחסי ישראל-יוון התרעמו על המינוי: "בושה וחרפה שממנים אדם כזה לשר. אין ספק שמיצוטקיס הוא חבר של ישראל והיהודים אבל יש לו בממשלה אדם שהוא לא סתם אנטישמי פופוליסט אלא אידיאולוג אנטישמי. ניאו נאצי עם דעות גזעניות מושרשות נגד יהודים, שחורים, קומוניסטים ובכלל מיעוטים. הוא איש משכיל, חכם ומוכשר ודובר מחונן וזה עושה את זה למאוד מסוכן עבור הקהילה היהודית ועלול לפגוע בעתיד היחסים בין ישראל ליוון".

ממשרד החוץ נמסר: "ממשלת ישראל מברכת את ראש ממשלתה החדש של יוון, קיריאקוס מיצוטקיס, ואת ממשלתו החדשה. ראש הממשלה נתניהו בירך בשיחת טלפון ביום ראשון את ראש ממשלת יוון הנכנס והשניים סיכמו על המשך קידום היחסים המצוינים בין המדינות. עמדותיה של מדינת ישראל בנושא האנטישמיות ידועות. אנו לומדים את הרכב הממשלה החדש ביוון, ובמיוחד את מינויו של אחד השרים הידוע בעמדותיו הגזעניות והאנטישמיות, ובוחנים המשמעויות של מינוי זה".