הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

לדיסלדורף יש תוכנית פעולה ראשונה נגד האנטישמיות במדינת המחוז צפון הריין-וֶסטפָליה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

קבוצת העבודה "אנטישמיות בבתי ספר בדיסלדורף" הציגה ביום רביעי תוצאה חשובה של עבודתה: "קו מנחה עם המלצות עבור מורים" – כיצד הם יכולים למנוע עוינות כלפי יהודים, וכיצד הם יכולים להגיב על תקריות אנטישמיות בבית הספר. "אנחנו לא רוצים להשמיע האשָמות וטענות, אלא לעודד ולקרוא לאומץ", אמר בָּסטיאָן פלֶרמָן, מנהל אתר הזיכרון וההנצחה, אשר הינו שותף בקבוצת העבודה. אותו "קו מנחה עם המלצות" מעודד נקיטת עמדה, מעודד שלא להפוך מאומה לטריוויאלי, להקפיד על שפה, וכן להציב גבולות באופן חד-משמעי. 

הכל הינו חֵלק מתוכנית עבודה נגד אנטישמיות, הראשונה מסוגה הצפון הריין-וסטפליה. "העובדה שלנו יש תוכנית הפעולה הראשונה  – איננה אומרת, שיש לנו הבעיות הכי גדולות, אלא שאנחנו עֵרניים באופן מיוחד", אמר ראש העיר תומאס גָייזֶל. החוברת נשלחת לכל בתי הספר. בנוסף לכך, היא מוּנחת ופתוחה לעיון בבית העירייה, בלשכת הנהלת בתי הספר וכן באתר הזיכרון וההנצחה, וגם ניתן לשלוף אותה באינטרנט. 

נקודת המוצא של התפתחות זאת הייתה מועצת העיר. זו האחרונה העבירה בסוף 2017 החלטה נגד אנטישמיות, והורתה להנהלה לפתֵח את קוֹנצֶפּט הפעולה. לשם כך העֱמידה העיר "שולחן עגול", אשר בו משתתפים לשכת הנהלת בתי הספר, אתר הזיכרון וההנצחה, הקהילה היהודית, המרכז לפסיכולוגיה בית-ספרית, הממונָה על מגוון ושוֹנוּת  (Diversity) של העיר, לשכת ראש העיר וכן לשכת השירות פעולה נגד הפליה ולייעוץ בענייני גזענות ואנטישמיות (Sabra). המרכז לפסיכולוגיה בית-ספרית מפַתח במהלך עבודתו גם קונצפט, אשר כותרתו הינה "תכלס! –  להתייצב נגד האנטישמיות. בתי ספר בדיסלדורף כמקום בטוח עבור ילדים ובני נוער בני הדת היהודית". 

עד כמה חשובים המונחים, הראו תקריות שונות. בשנה שעברה התעמרו  בעיר העתיקה בגבר צעיר שחבש כיפה, והציקו לו, ואילו לפני שבועות מועטים עקבו אחרי הרב חיים ברקן והטיחו בו גידופים. מיכאל סֶנטֶאי-הָייזֶה, המנהל האדמיניסטרטיבי של הקהילה היהודית, מדווח על מפגש עם כ- 50 תלמידים, אשר תיארו את ההתנסויות שלהם באנטישמיות: "זה זעזע אותנו". הכרה ותובנה חשובה מתוך השיחות הייתה, שמורים רבים הינם חסרי ישע, ואינם יודעים כיצד עליהם להגיב. קבוצת העבודה מבקשת לתת להם עכשיו את התשובה, וגם לטעת בהם את האומץ. 

העיר נקטה בעוד שלושה צעדים נוספים, לשם פעולה נגד האנטישמיות:

  1. מועצת העיר הגדילה בדצמבר, ב- 60,000 יורו,  את ההקצבה עבור אתר הזיכרון וההנצחה. על ידי כך ממומנות החֵל מתחילת השנה שתי חצאי מישרות, והעבודה החינוכית של המוסד מחוזקת בזאת. בסביבות 30,000 אנשים מבקרים מדי שנה באתר הזיכרון וההנצחה, וחלק גדול מהם הינם תלמידים. 

  1. מועצת העיר תומכת כספית ב- Sabra בסך של 40,000 יורו בשנה. לשכת השירות מייעצת לפונים בבקשה לעזרה, וכן מפתחת תוכניות מניעה. Sabra תציע עבור מורים, ב- 26 בנובמבר, יום עיון מקצועי בנושא האנטישמיות, אשר לאחריו יוצעו פעילויות נוספות. 
  2. העיר  מינתה פקיד מקצועי מוסמך בלשכתו של ראש העיר, כאיש הקשר המרכזי לנושא האנטישמיות, והטילה עליו לקשר זה עם זה, באמצעות הרשת, את כל השחקנים בתחום. את התפקיד הזה קיבל על עצמו יוֹרג רוּטֶן, אשר מופקד על  התחום נוער, בית ספר, עניינים סוציאליים ובריאות. 

סנטאי-הייזה  ערך מאזן ביניים חיובי של העבודה שנעשתה עד כה: "אני שמח על כך, שאנו פיתחנו במשותף, בעזרת עבודתנו, את הקטלוג הזה. החברים בקהילה שלנו חשים עצמם מאוד טוב בעיר הולדתנו דיסלדורף. פעולה מתמשכת מצד המינהל והחברה האזרית נגד האנטישמית, אשר למרבה הצער הולכת וגוברת  – תוביל לכך, שמצב זה יוכל להישאר גם בעתיד".