הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

איש הימין הקיצוני נידון לאחר ניסיון לשרוף בית כנסת בבריטניה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

ית משפט בבריטניה הורה אתמול (יום ו') לשלוח לבית חולים פסיכיאטרי, למשך זמן בלתי מוגבל, גבר שהצית שריפה בבית כנסת בן מאות שנים בעיר אקסטר – ונפגע בעצמו מהלהבות. לפי הדיווחים בתקשורת הבריטית, הפסיקה התקבלה לאחר שטריסטן מורגן (Tristan Morgan) בן ה-52, תושב העיר שבדרום-מערב אנגליה, הודה בהצתה.

במשטרה המקומית פרסמו תיעוד של ההצתה, שאירעה ב-21 ביולי אשתקד – ערב צום תשעה באב של אותה שנה. לפי אתר האינטרנט של בית הכנסת, הוא נבנה בשנת 1763. בצילום ממצלמת אבטחה סמוכה נראה מורגן שובר חלון במבנה בעזרת גרזן קטן, ולאחר מכן שופך לתוכו דלק, מצית אותו – ואז נפגע בעצמו מהלהבות. בסרטון נראה שערו עולה באש, ולפי סוכנות הידיעות הבריטית PA הוא נכווה בידיו ובמצחו.

באמצעות התיעוד, שבו נראה בהמשך מורגן נכנס לרכבו ונמלט, עלתה המשטרה על זהותו. כשנעצר, כך דווח ב-BBC, הוא אמר לשוטרים: "בבקשה תגידו לי שבית הכנסת נשרף עד היסוד. אם לא, זה היה ביצוע גרוע". ברשת הבריטית דווח עוד כי עלות שיקום הנזקים בעקבות השריפה בבית הכנסת עמדה על כ-23 אלף פאונד (כ-100 אלף שקלים).

התובע במשפט, אליסטר ריצ'רדסון, אמר שלמורגן יש "אמונה אנטישמית חזקה, שמתבטאת ברצון לגרום נזק לקהילה היהודית ובאובססיה לחומרים אנטישמיים מתועבים". הוא ציין כי מורגן יצר שירים שהסיתו לאלימות נגד יהודים והחזיק ברשותו חומרים בעלי תכנים הקשורים לאידיאולוגיה הנאצית. ב-BBC ציינו בהקשר זה כי מורגן אף הודה בעבר בעבירה של הסתה לטרור, בעקבות שיר שפרסם בפלטפורמת האודיו המקוונת "סאונד קלאוד", תחת השם "האדם הלבן".

לפי המשטרה המקומית, התיעוד מצביע על תכנון מחושב מצדו של מורגן להצתת בית הכנסת. עם זאת, בהודעה שפרסמה נמסר עוד כי "מורגן בבירור אינו במצב טוב". לדברי המשטרה, מספר בדיקות רפואיות "מדוקדקות" הצביעו על הצורך לאשפזו בבית חולים פסיכיאטרי.