הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

צעירים יהודים באירופה: תפיסות וחוויות בעניין האנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בסקר מקיף שערכה FRA, הסוכנות האירופית לזכויות יסוד (European Union Agency for Fundamental Rights) שכותרתו ""Young Jews in contemporary Europe, מכריזים רוב הצעירים היהודים באירופה כי להם זהות יהודית חזקה למרות שהם חשופים יותר לאנטישמיות מאשר הוריהם. הדו"ח מבוסס על נתונים שמקורם בלמעלה מ-2,700 צעירים יהודים אירופיים שרואיינו במהלך סקר ה- FRA לשנת 2018 תחת הכותרת: "חוויות ותפיסות בעניין אנטישמיות". ממצאי הדו"ח מראים גם כי צעירים יהודים אירופאים מודעים לשינויים כלליים בחברה בנוגע לעלייה בדברי השנאה וחוסר הסובלנות, וכי רובם אינם מרגישים בטוחים באירופה.

ורה יורובה (Věra Jourová), נציבת האיחוד האירופי לצדק, צרכנות ושוויון בין המינים, אומרת: "הצעירים היהודים האירופים מחוברים מאוד לזהותם היהודית. אני מצטערת על כך שהם חוששים לביטחונם באירופה, אינם מעיזים ללבוש כיפה וחלקם אפילו שוקלים להגר. עלינו לפעול במהירות ולהיאבק באנטישמיות באירופה. עלינו לאחד כוחות על מנת לשמור על בטחונם של בני הנוער שלנו. אנחנו רוצים שיהודים צעירים יגדלו באירופה וירגישו שהם שייכים לכאן. האנטישמיות היא איום על הערכים האירופיים שלנו. זו הסיבה שהפכנו את המאבק בה לראש סדר העדיפויות שלנו ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם המדינות החברות". 

"האנטישמיות באירופה נותרה כתם עיקש שמסרב להיעלם", אומר מנהל ה- FRA, מיכאל או'פלהרטי. "אנחנו חייבים את זה לכל היהודים, ובמיוחד לדורות הבאים. עלינו לעשות הכל על מנת למחוק את הכתם הזה אחת ולתמיד באמצעות פעולה מתואמת באיחוד האירופי וברמה הלאומית יחד עם הקהילות היהודיות". 

על פי הנתונים בסקר ה- FRA, ניתן לראות כי:

  • 81% מהצעירים היהודים האירופים הכריזו על כך שהזהות היהודית שלהם חזקה מאד;
  • ארבעה מתוך חמישה צעירים יהודים באירופה אומרים כי האנטישמיות היא בעיה בארצותיהם והם מאמינים כי הבעיה החריפה בחמש השנים האחרונות;
  • 81% מהצעירים היהודים באירופה מאמינים שהגזענות היא בעיה בארצם ו-  74% חשים עלייה מסוימת בשנאה האנטי – מוסלמית;
  • לזכור את השואה נותר הגורם החשוב ביותר לקביעת הזהות היהודית של הצעירים היהודים באירופה (95%);
  • בעוד שחשיבות "התמיכה בישראל" בזהותם של הצעירים היהודים באירופה משמעותית פחות מזו של הוריהם, 85% מהצעירים היהודים באירופה מדווחים כי אנשים בארצותיהם מאשימים אותם "מדי פעם" בכל מה שעושה ממשלת ישראל;
  • 44% מהצעירים היהודים באירופה חוו הטרדה אנטישמית, המהווה 12% יותר מאשר הוריהם. 80% מהקורבנות הצעירים אינם מדווחים על הטרדה למשטרה או לכל רשות אחרת;
  • 45% מהצעירים האירופים בוחרים שלא ללבוש, לשאת או להציג פריטים יהודיים בציבור, כי הם חוששים לבטחונם.
  • 41% שקלו להגר משום שלא הרגישו בטוחים לחיות כאדם יהודי בארצם;
  • 48% סבורים שממשלתם מגינה עליהם כראוי ורק 17% סבורים כי מדינתם נלחמת באנטישמיות באופן יעיל.

התוצאות מתייחסות ל- 2700 + יהודים בגילאי 16-34 שהשתתפו בסקר FRA על יהודים ב- 12 מדינות חברות שבהן מתגוררים למעלה מ -96% מהאוכלוסייה היהודית באיחוד האירופי.

בהמשך להצעה של ארגון הסטודנטים היהודים באירופה, ביקשה הנציבות האירופית מ- FRA להפיק את הדו"ח הזה. FRA הזמין את המכון לחקר המדיניות היהודית לכתוב אותו.