הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

גברה העוינות ליהודים בבָּאדֶן-וירטמברג

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

קרוב לחמישה וחצי אחוזים מהאנשים בבאדן-וירטמברג מוצאים, שליהודים יש השפעה גדולה מדי, או שהם עושים שימוש ביותר תחבולות מאשר קבוצות אוכלוסייה אחרות. זה אחוז אחד יותר מאשר בממוצע של הרפובליקה הפדראלית של גרמניה. על פי הטענה, האנטישמיות הינה יותר נפוצה מאשר הונח עד עתה –  כך הסביר הממונה המופקד על נושא האנטישמיות במדינת המחוז, מיכאל בלוּמֶה, ביום שני בשטוּטגָרט. 

הדו"ח מאת הממונה המופקד על נושא האנטישמיות

בדו"ח הראשון של מדינת המחוז מאת הממונה המופקד על נושא האנטישמיות בבאדן-וירטמברג בוצע ניתוח של גביית הנתונים במסגרת מחקרי לייפציג לסמכוּתָנוּת  והלך רוח ימני קיצוני בשנים 2002-2018  – באופן נפרד ומיוחד לגבי באדן-וירטמברג. לא התבצע בזאת תשאול נוסף במדינת המחוז. בסיס הנשאלים לשנה, על כן, הינו בחלק מהמקרים מאוד זעום: הוא נע בין 135 ל-  294 אנשים. בסך הכל, 2,665 אנשים תושאלו בבאדן-וירטמברג במהלך התקופה. הדו"ח של מדינת המחוז המחזיק 70 עמודים, ואשר הופק על ידי מומחים, נותן סקירה אודות תקריות, עבירות פליליות ותחושות סלידה אנטי-יהודיות בבאדן-וירטמברג, וגם מתאר יוזמות ופרויקטים נגד האנטישמיות. 

האנטישמיות שוב גברה בבאדן-וירטמברג ב- 2018

המִספרים עבור באדן-וירטמברג גם מראים זאת: בראִייה על פני פרק זמן ארוך, אומנם פחתו הלכי רוח אנטישמיים בקֶרב האוכלוסייה, אולם אלה גברו שוב לאחרונה. 

גם מספר העבירות הפליליות האנטישמיות בבאדן-וירטמברג שוב גדַל בשנה שעברה: מ-  92 ל- 130 עבירות. דו"ח האנטישמיות מצטט בעניין זה מחקר אירופאי, אשר העלה כי יהודים בגרמניה חשים מותקפים בראש ובראשונה מצד מוסלמים ואנשי ימין קיצוניים. 

בלומה דורש את מינויים של ממונים גם עבור הרובעים העירוניים והמחוזות

בלומה דורש, על כן, יותר מחויבות מצד מדינת המחוז. בין היתר, יש להשקיע יותר כסף בהשתלמויות:  עבור עובדי הוראה, אך גם עבור עובדים המועסקים במשטרה, במינהל ובמערכת בתי המשפט. יש לבחון ספרי לימוד מבחינת דעות קדומות ואנטישמיות שאולי מצויות בהם. על מדינת המחוז לקַדם יותר טוב, ברמה הכספית, ביקורים באתרי זיכרון, כמו גם עבודה בקשר עם זֵכר התקופה הנאצית, וכן תוכניות חילוף (exchange programs) ברובעים עירוניים ובמחוזות. 

בו-זמנית, צריך על פי הטענה לשמור על חופש הבעת הדעה ועל "האפשרויות לניהול ויכוחים ללא פחד, באופן כזה שלא כל ביקורת על מדיניות ישראל תושווה ותזוהה עם אנטישמיות". 

מיתוסים קונספירטיביים נגד יהודים הופכים שוב לאופנתיים ונפוצים

הדו"ח הראשון של הממונה המופקד על נושא האנטישמיות הוגש עתה לידי הפרלמנט של מדינת המחוז  – כך הודיע מיניסטריון המדינה ביום שני. בלומה הדגיש, כי הדו"ח אמור להוליך לכלל דיון וכן לצעדים קונקרטיים. 

בלומה התריע בזאת גם מפני ממיתוסים קונספירטיביים מסוכנים ומפני הסתה ברשת. 

"האנטישמיות איננה באה לידי ביטוי רק כשנאה כלפי יהודים, אלא שהיא מסוכנת במיוחד עקב הקישור שלה עם מיתוסים קונספירטיביים". 

מיכאל בלומה, הממונה המופקד על נושא האנטישמיות בבאדן-וירטמברג

"אנטישמים  בעלי גוון ימני, דתי ושמאלני נסמכים על מיתוסים קדמוניים בדבר מזימה עולמית נטענת של יהודים ושל אגודות סודיות (secret societies). תוך כדי כך, לעיתים קרובות נפסלות גם מדינת החוק והדמוקרטיה באופן כללי, כחלק מאותה מזימה משוערת" –  כך לדברי בלומה. 

בו-זמנית, עיתונאים אשר דיווחו על תופעת הקיצוניות, ספגו יותר ויותר אִיומים באופן אישי, והותקפו כ"נציגיה המשוערים של מדיניות הסברה המוכוונת על ידי חורשי מזימות וכוחות רעים". הדו"ח ממליץ לתעד ולחקור אִיומים שכאלה בהתאם.