הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

סופר אמריקני טוען: "הרצאותיי בוטלו בגלל שאני יהודי"

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Richard Zimler questions if increasing antisemitism means Jewish artists are being denied work.

סופר רבי המכר האמריקני-יהודי ריצ'רד זימלר (Richard Zimler) עורר סערה גדולה בתקשורת הבריטית, אחרי שטען כי שני אירועי תרבות חשובים בבריטניה ביטלו את השתתפותו, בגלל יהדותו.

זימלר בן ה-63 היה אמור להשתתף באירועים לרגל צאת הרומן החדש שלו "הבשורה על פי לזארוס". הוא נולד וגדל בניו יורק, וחי בפורטוגל. בין היתר כתב את רב המכר עטור השבחים "המקובל האחרון מליסבון", בשנת 1996. בטור אותו פרסם שלשום (יום א') בעיתון ה"גרדיאן", טען הסופר כי מתאמי שני אירועי התרבות החליטו שלא לפרסם ולשווק את הרומן החדש שלו, זאת מתוך חשש מפעילי ה-BDS האנטי-ישראלים.

למרות שלזימלר עצמו אין קשר לישראל, אישר איש יחסי הציבור האישי שלו בשיחה עם הגרדיאן כי בשני האירועים היו תחילה נלהבים לפרסם את הרומן החדש שיצא לאור באפריל האחרון. לטענתו, המארגנים חששו כי יהדותו תעורר את תומכי הפלסטינים, מה שעלול לגרום להפגנות שלהם ושל תומכי BDS.

"אני המום וכעוס מאוד", כתב זימלר במאמרו. "אני תוהה אם אווירת הפחד והאנטישמיות העולה משמעותן שאמנים ואנשי מקצוע יהודים מוחרמים. מעולם לא ציפיתי שיופעלו עליי דעות קדומות בגל יהדותי. זה גרם לכך שבריטניה הפכה למקום שאני לא מכיר וכנראה מעולם לא הכרתי. רק השאלה לגבי ההשתייכות הדתית שלי היא בעיני שערורייתית", כתב בכעס.

כשהוחלט לבטל את השתתפותו, היחצ"ן שלו אמר כי הוא היה המום ומופתע מאוד. "לרוב אנשים בעולם הספרות לא כאלה צרי אופק. כל מי שמכיר את ריצ'רד יודע שהוא אדם בפני עצמו".

עד היום פרסם זימלר 11 רומנים שתורגמו ל-23 שפות. במהלך השנים הוא זכה בפרסים רבים. "אם ארגונים תרבותיים מפחדים לקיים אירועים עבור סופרים יהודים, אז בריטניה עשתה צעד ענק אחורה", כתב זימלר, שטען שכלל אין לו קשר לישראל. "אין לי השקעות או משפחה בישראל. זה נכון שהרומן החדש שלי ממוקם בארץ הקודש, אבל הסיפור מתקיים 2000 שנה לפני כינונה של מדינת ישראל", הוא ציין.

"למזלי, המקרה שלי לא חשוב כל כך. אני אוכל להמשיך לכתוב את הרומנים שלי ולהתקיים מזה, גם אם לא אוזמן יותר לעולם לנאום בבריטניה. אבל מה לגבי האמנים, הסופרים, זמרים ורקדנים שבפני הקריירות שלהם בבריטניה מוצבים מכשולים או שאפילו נחסמים על-ידי פחד מהשלכות ואשר לא יוכלו יותר להמשיך ולהתקיים בכבוד שם?", תהה.