הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

ארגון ימין קיצוני בגרמניה חשוד שהכין רשימת חיסול של 25  אלף שמות אנשי שמאל

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

קבוצה של פעילי ימין קיצוני השתמשו בדו"חות משטרה כדי להכין "רשימת מוות" ובה שמותיהם של אנשי שמאל ופעילי זכויות פליטים. לפי מקורות מודיעין שפורסמו בתקשורת הגרמנית, אנשי הקבוצה אגרו נשק ושקים לגופות כדי להיפטר מקורבנותיהם. המידע התפרסם כשברקע נבדק חשד כי קבוצה קיצונית אחרת, "המחתרת הניאו-נאצית", היתה אחראית לרצח פוליטיקאי בכיר שתמך בזכויותיהם של מבקשי מקלט בתחילת החודש.

התובע הכללי בגרמניה החל לחקור את ארגון "הצלב הצפוני" (Nordkreuz) באוגוסט 2017, בחשד שאנשיו מתכננים מתקפת טרור. בתקשורת הגרמנית דווח שלחברי הקבוצה, המונה כשלושים חברים, ישנם קשרים הדוקים למשטרה ולצבא במדינה. לפחות אחד מחברי הארגון היה חבר ביחידת קומנדו מיוחדת. בדו"ח של סוכנות המחקר RedaktionsNetzwerk Deutschland עלתה השערה שהצלב הצפוני מתכנן מתקפה המונית נגד יריבים פוליטיים.

חברי הצלב הצפוני שוחחו זה עם זה באמצעות שירות ההודעות טלגרם. הם חדרו למחשבי משטרה, ואספו כמעט 25 אלף שמות וכתובות של פוליטיקאים שקידמו את קבלתו של גל מבקשי המקלט שהגיע למדינה ב-2015 – בפרט כאלה ממדינות המחוז המזרחיות מקלנבורג-וורפומרן וברנדנבורג. ברשימה היו פוליטיקאים ממפלגות SPD, הירוקים, די לינקה וגם ממפלגת השלטון CDU של הקאנצלרית אנגלה מרקל.

לפי הדיווחים, חברי הארגון הזמינו 200 שקי גופות וסיד חי, שבאמצעותו ניתן להגביר את הקצב שבו גופה נרקבת ולהסוות את הריח העולה ממנה. חברי הצלב הצפוני נחקרו בנפרד בחשד לאחזקה לא חוקית של יותר מעשרת אלפים קליעים, ונשק ארוך וקצר טווח. הארגון הכחיש שהיה בכוונתו לרצוח את הפוליטיקאים שהופיעו ברשימה.

בתחילת החודש נורה בראשו מטווח קצר וולטר ליבקה, מושל מחוז קסל מטעם המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU), לא רחוק מביתו. ליבקה התפרסם בזכות מאבקו ופועלו למען זכויות הפליטים בגרמניה. מסיבה זו, הוא היה מטרה לאיומים ולגידופים של אנשי ימין קיצוני גרמנים. החשוד ברציחתו, שטפן ארנסט, בן 45, נעצר בזכות דגימות דנ"א.

הרשויות בגרמניה חוקרות אם ארנסט היה קשור ל"מחתרת הניאו-נאצית", ארגון טרור ניאו-נאצי שפעל מחוץ לרדאר של הרשויות במשך עשור, והיה אחראי לרצח תשעה מהגרים ושוטרת בתחילת שנות ה-2000. ביאטה צ'אפה, מנהיגת "המחתרת" והיחידה מחבריה המוכרים שנותרה בחיים, נשלחה לפני שנה למאסר עולם בגרמניה.

שלשום פרסם המשרד הפדרלי להגנת החוקה בגרמניה נתונים מעודכנים על פעילות הימין הקיצוני במדינה. בגרמניה פעילים היום כ-24 אלף אנשי ימין קיצוני – עלייה של 100 איש ביחס לדו"ח הקודם – שכמחציתם מוגדרים אלימים. כ-450 מהפעילים נמצאים במחתרת ולרשויות אין מידע עדכני עליהם. מספר הפשעים שבוצעו בידי אנשי ימין קיצוני בשנה החולפת עלה בכ-3% – מ-1,054 ל-1,088.

בין היעדים של הימין הקיצוני נמצאים גם יהודים. בחודש שעבר פורסמו נתוני משרד הפנים הגרמני, שלפיהם חלה עלייה של 20% במספר הפשעים על רקע אנטישמי בגרמניה, ונטען כי ל-90% מ-1,800 התקריות שתועדו ב-2018 היו אחראים פעילי ימין. לפני כשנה תקפו פעילים ניאו-נאצים באבנים מסעדה יהודית בעיר קמניץ, וקראו לבעליה "צא מגרמניה, חזיר יהודי".

הרצח הפוליטי הנוכחי שב ומעלה לדיון את הסכנה שבקיטוב הפוליטי בגרמניה וכן את אוזלת היד של הרשויות בהתמודדות עם הימין הקיצוני והסכנות שטמונות בפלגים החמושים שלו. כך, חרף העובדה שקיבל איומים מפורשים על חייו, לא זכה ליבקה לאבטחה. אחרי רציחתו פורסם כי פוליטיקאים נוספים בגרמניה קיבלו איומים דומים על חייהם. בשנה שעברה הודח מתפקידו ראש המשרד הפדרלי להגנת החוקה, המקביל לשב"כ הישראלי, לאחר שהטיל ספק באמינות הדיווחים על רדיפות מהגרים בידי פעילי ימין קיצוני. מבקריו האשימו אותו ביד רכה מדי כלפי התחזקות הימין הקיצוני.