הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

שוב אנטישמיות בפולין: "לשטנים תלמודיים אין מקום בכנסייה"

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

ביאליסטוק – הפסטיבל היהודי "זכור", המתקיים בימים אלה בעיר הפולנית ביאליסטוק, הביא לגילויי אנטישמיות מצד כמה מתושבי העיר. קונצרט של מוזיקה יהודית, שהתקיים במסגרת הפסטיבל בכנסייה בעיר, עורר את זעם חלק מהתושבים, ששלחו מכתב לראש העיר בבקשה לבטל את האירוע, וכתבו: "לשטנים תלמודיים אין מקום בהיכל הקדוש שלנו".

ראש העיר לא נכנע ללחץ, והאירוע התקיים כמתוכנן. אלא שבמהלך הקונצרט פרצו לכנסייה ארבעה גברים שהפריעו לפסנתרן לנגן, ושרו שירים קתוליים בחוזקה. המשטרה ביקשה מהם לעזוב, והם עשו זאת רק אחרי מספר דקות ואחרי שכבר הביאו להפסקת האירוע.

לוסי ליסובסקה, מנהלת מרכז החינוך היהודי בביאליסטוק, אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "הכנסייה היא זו שהזמינה אותנו, והמטרה הייתה לארגן אירוע מוזיקלי ליהודים ולא יהודים כאחד. השנה כמה אנשים טיפשים שלחו מכתב לראש העיר, למשטרה ולכנסייה, ואמרו שהכנסייה היא מקום קדוש ושאנחנו היהודים 'שטנים תלמודיים', ושאין לנו מקום בכנסייה.

"במהלך הקונצרט הם הגיעו והתחילו לשיר שירים קתוליים. הפסנתרן שלנו לא סיים את המופע שלו כי רבים מהנוכחים היו מאוד עצבניים, כי הם באו להאזין למוזיקה ולא לכמה זמרים אנטישמיים. מדובר בסקנדל גדול".

מאיר בולקה, ראש ארגון J-nerations לשימור מורשת יהדות פולין, אמר: "אירוע זה, המסמן שוויון בין הדתות, מתקיים כבר חמש שנים באותה כנסייה, בהסכמתה ובהזמנתה. הגורמים האנטישמיים הקיצוניים ינסו לחבל בכל אירוע בעל סממן יהודי, לא משנה אם הוא נערך בכנסייה או לא".