הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הסנאט האמריקני מגנה פה אחד את האנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הסנאט אישר פה אחד החלטה המגנה את האנטישמיות.

ההחלטה שהתקבלה ביום חמישי שעבר הובאה לסנאט על ידי הסנטורים של טקסס, טד קרוז וטים קיין. ההחלטה מפרטת מספר השמצות אנטישמיות קלאסיות ושלילת חירויות המוטלות על יהודים בחו"ל ובארצות הברית. הוא גם מזכיר את ההתקפות הקטלניות האחרונות על בתי הכנסת בארה"ב.

"היהודים הם המטרות של רוב פשעי השנאה שבוצעו בארצות הברית נגד קבוצות דתיות , כולל התקפות על בתי תפילה ומרכזים קהילתיים", נאמר בהחלטה.

יש לציין שהטקסט נמנע מבעיות חמות שבהן השתמשו חברי כל המפלגות על מנת לתאר את האחר כרגיש לאנטישמיות. הוא אינו מזכיר את ההטיה האנטי-ישראלית, שהרפובליקנים ציטטו בביקורת על הדמוקרטים, וגם לא הזכיר את חסידי העליונות הלבנה ואת התמיכה שצבר הנשיא דונלד טראמפ מתנועה זו.

"זה נושא שיכול לשמש לפרטיזניות, כי צד אחד יכול להצביע על דברים שאנשים בצד השני יגידו שהם לא אוהבים", אמר קיין לאחר שצטט מספר מתקפות אנטישמיות ומתקפות של אנשים הדוגלים בעליונות הלבנה, על בתי ספר יהודים ומרכזים קהילתיים יהודים. "אני וסנטור קרוז דיברנו על זה אבל הבנו שזה נושא חשוב מדי מכדי שזה ייעלם במדיניות פרטיזנית".

קרוז ציין בדבריו את המחלוקת בתחילת השנה, כאשר החלטת בית הנבחרים האמריקני גינה את האנטישמיות, בעקבות דבריה האנטישמיים של אילהן עומר ממינסוטה.

"החלטה זו התקבלה גם למרבה הצער בגלל חוסר היכולת של בית הנבחרים להתאסף ולהצביע על החלטה לגינוי האנטישמיות", אמר. "נתנו יותר מדי מקום לקיצוניות בחיים הפוליטיים, כולל אימוץ חרם ולפעמים שנאה גלויה לישראל, המדינה היהודית היחידה בעולם".

ויליאם דארוף, מנהל הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה בוושינגטון, שיבח את היוזמה. "בכך שההיסטוריה הארוכה של הפליה ומעשי שנאה נגד העם היהודי זוכה לתשומת לב, הסנאט נקט בצעד ממשי לקראת עמידה למען הקהילה שלנו והמאבק בנגע האנטישמיות", אמר בהצהרה.