הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

אתר גרמני שם כמטרה לדווח ולהגיב על אנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
12.06.2019, Berlin: Ein Journalist schaut sich die neue Webseite "www.stopantisemitismus.de" auf seinem Handy an. Initiiert und unterstützt wird das Projekt von der Wochenzeitung Die Zeit und dem Beauftragten der Bundesregierung für jüdisches Leben in Deutschland, Felix Klein. Foto: Paul Zinken/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

אתר אינטרנט חדש, שמטרתו לסייע למשתמשים לדווח ולהגיב על אנטישמיות, הושק ביום רביעי על ידי פליקס קליין (Felix Klein), הנציב הממונה מטעם ממשלת גרמניה על המלחמה באנטישמיות.

את הרעיון לאתר, "Stop Antisemitismus", הגתה שרה לוי (Sarah Levy), עיתונאית פרילנסרית מהמבורג.

קליין הדגיש כי "המדינה אינה יכולה לעשות הכול", ועודד "אומץ של החברה האזרחית" להצטרף למאבק.

באתר האינטרנט מוצגות 35 דוגמאות אותנטיות של אנטישמיות במקום העבודה, בבית הספר, בציבור ובסביבות חברתיות אחרות. "כמה מן הדוגמאות הן אנטישמיות באופן גלוי, אחרות הן סמויות", מסביר דף הבית של האתר. "מאחורי כול ציטוט, תגלו מה בעייתי לגביו. כיצד הייתם מגיבים באותו הרגע. ומי תומך בך בזה".

הדוגמאות כוללות סטריאוטיפים של פניהם של יהודים, תיאוריות קונספירציה אודות יהודים השולטים בעולם והטענה כי יהודים משתמשים בשואה כאמצעי לעורר סימפטיה, על מנת להסיח את הדעת מ"זוועותיה" של ישראל נגד הפלסטינים, כך לדברי העיתון Algemeiner.

בתגובה המוצעת באתר עבור ההצהרה הזו צוין כי המילה "שנאה" היא מונח אלים והוסברה הגזענות הטמונה ברעיון הביטוי "לא כמונו", כשבתוך כך האתר גם יוצא חוצץ נגד הטענה כי ישראל היא מיזם בלתי-לגיטימי או גזעני.

האתר אף ציין את "850,000 היהודים אשר גורשו מארצות ערב ומאיראן [לאחר הקמתה של ישראל] בשנת 1948".

האתר "Stop Antisemitismus" הושק באותו היום שבו נערכו אירועי יום הזיכרון לאנה פרנק. באירוע ההשקה, קליין שיבח את "האנסמבל הגדול של שחקנים" אשר יצרו את האתר, ובכללם גופים לאומיים מייצגים של הקהילות היהודית והמוסלמית הגרמניות.

המרכז החינוכי אנה פרנק, המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה, המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה ומיזם Step 21 Initiative for Tolerance ("שלב 21 מיזם לסובלנות") שיתפו פעולה בפרויקט.