הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

בן 23 מקליפורניה נעצר לאחר שתכנן טבח ביהודים בבית כנסת

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

Concord, קליפורניה – משטרת קליפורניה עצרה צעיר בן 23 לאחר שקיבלה מידע על כך שהוא איים לבצע טבח של מתפללים בבית כנסת – כך אישרו הרשויות במדינה. בפשיטה שנערכה בביתו של העצור, רוס פארקה (Ross Anthony Farca), נמצא רובה סער, בגדי הסוואה וגם ספרות ניאו-נאצית.

על פי דיווחים בתקשורת המקומית, פארקה כינה את עצמו בצ'ט בשם "אדולף היטלר (((6 מיליון)))" והעלה תמונות של עצמו מחזיק כלי נשק. את המידע קיבלה משטרת קליפורניה מה-FBI, לאחר שנודע לבולשת על שורה של איומים שהשמיע פארקה בחדרי צ'ט במשחקים באינטרנט.

האיומים שלו כאמור כוונו נגד הקהילה היהודית ובהכרזה כי יבצע באמצעות רובה סער שיש לו שיבצע אירוע ירי המוני בבית כנסת ונגד גורמי אכיפת החוק. עם זאת, הוא לא פרסם התייחסות ספציפית על היכן או מתי הוא מתכוון לממש את איומיו.

התגובות הללו הגיעו לידי ה-FBI, שפתח בחקירה ראשונית במהלכה הצליחה להגיע לכתובת של החשוד בקונקורד, העיר הגדולה ביותר במחוז קונטרה קוסטה שבמדינת קליפורניה. עוד התגלתה רשומה לפיה פארקה אכן רכש בתחילת השנה רובה חצי-אוטומטי מסוג AR-15, אחד המועדפים על מבצעי טבח בארה"ב בשל היכולת לשפר אותו באופן בלתי חוקי כדי להגדיל את קצב האש שלו. הנשק המשופר הזה עלה לכותרות בעקבות הירי בשנת 2017 בלאס וגאס, במהלכו נרצחו לפחות 58 בני אדם באירוע ירי שכבר הוגדר כקטלני ביותר בהיסטוריה המודרנית של ארה"ב.

בעקבות התגובות של פארקה והמידע שהצטבר עליו בידי ה-FBI, הוצא נגדו צו מעצר וצו חיפוש בביתו. הרשויות הגיעו לביתו ועצרו אותו ללא אירוע מיוחד, ושם מצאו שורה של ממצאים מפלילים לכאורה: רובה AR-15 ששופר באופן בלתי חוקי וכן מחסניות שהיו באותה העת ריקות. בנוסף אותרה בביתו ספרות נאצית, בגדי הסוואה וגם חרב.

פארקה כאמור נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין איומים, אחזקה בלתי חוקית של נשק ושיפור של רובה בניגוד לחוק. משטרת קונטרה קוסטה גם הוציאה נגדו צו חירום שמונע ממנו לרכוש כלי נשק נוספים. עד שייפתח משפטו, פארקה נותר במעצר במתקן כליאה במחוז. במשטרה המקומית מסרו כי למרות ריבוי הראיות לכאורה, אין בידיה מידע על כוונות ממשיות של החשוד להוציא את איומיו לפועל והיא פונה לציבור בבקשה לסיוע.