הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

אנדרטה לילדים יהודים שנמלטו מהנאצים הושחתה בפראג

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

פראג – אנדרטה בפראג לזכרם של ילדים יהודים שנמלטו מהנאצים ערב מלחמת העולם השנייה הושחתה, במה שמסתמן כפעולה שתוכננה מראש.

מדובר במצבת זיכרון ל”קינדרטרנספורט”, מבצע שכלל חילוץ מאות ילדים יהודים בעזרתו של סר ניקולס וינטון (Nicholas Winton, שנודע בכינויו – “אוסקר שינדלר הבריטי”). ייצוגה הציבורי של האנדרטה משקף חלון ובו טביעות ידיים שתיארו את הפרידה הקשה של ילדים מהוריהם.

המבצע, שהחל בדצמבר 1938 ונמשך עד פרוץ מלחמת העולם השנייה ב-1 בספטמבר 1939, כלל איסוף פרטים על ילדים יהודים שחיו בשטחי גרמניה הנאצית, אוסטריה וצ’כוסלובקיה, מציאת משפחות מאמצות בבריטניה כמו גם זיוף מסמכים, מתן שוחד לפקידים וארגון רכבות שיסיעו אותם לבריטניה.

בפועל, שמונה רכבות ובהן 669 ילדים, יצאו מהמדינה דרך שטחי הרייך השלישי, לכיוון הולנד ומשם הועלו הילדים על אניות בדרך לבריטניה.

יאן הונאט, שחרט את מצבת הזיכרון, אמר כי הוא סבור שהאנדרטה נפגעה מפטיש אחרי שמישהו גם פירק את מסגרת העץ שהגנה עליה. “במאה אחוז זה היה מעשה מתוכנן”, הוא אמר לעיתון “גרדיאן” הבריטי. “האיש שעשה את זה הגיע מוכן לכך. העובי של הזכוכית הוא 18 מ”מ, אין שום סיכוי שזה יכול היה להיסדק בדרך אחרת. באחת מכפות הידיים שטבועות שם נשברו קצוות האצבעות גם כן”, אמר. המשטרה חוקרת את המקרה, אך עד לשלב זה לא בוצעו מעצרים.