הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

חקירה פדרלית נגד ויליאמס קולג' לאחר שהפלה סטודנטים יהודים

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

Williamstown, מסצ'וסטס – המחלקה לחינוך לזכויות האזרח (OCR) פתחה בחקירה נגד וויליאמס קולג' לאחר שקיבלה תלונה על כך שוועד הסטודנטים הפלה סטודנטים פרו-ישראלים.

וועד הסטודנטים ביליאמס קולג', דחה הצעה להקים קבוצת הסטודנטים בשם "יוזמת וויליאמס למען ישראל" (WIFI). ההנהלה השמיעה ביקורת כנגד ההחלטה וטענה כי הקמת קבוצה כזאת אינה תואמת את חוקי וועד הקולג' ואחד מהמרצים אף הגיש תלונה ל- OCR.

דעות על ישראל גרמו בחודשים האחרונים למתיחות בקמפוסים ברחבי הארץ. בחודש אפריל הגישו סטודנטים פרו-ישראלים תלונה ל- OCR נגד אוניברסיטת ניו יורק, וטענו גם כי האוניברסיטה הפרה את החוק השישי לזכויות האזרח.

החוק השישי אוסר על מוסדות להשכלה גבוהה המקבלים כספים פדרליים להפלות אנשים על בסיס גזע, צבע או מוצא לאומי. בעוד שוויליאמס קולג' לא הסכים עם ההחלטה של מועצת הקולג', כתב דוד ברנשטיין, פרופסור למשפטים באוניברסיטת ג'ורג' מייסון, בתלונתו, כי מאחר שוועד הסטודנטים היא "זרוע רשמית של המכללה", מעשיהם תקפים גם על פי הנאמר בחוק השישי.

"קראתי על המצב בוויליאמס קולג', זעמתי, והרגשתי כי זה יום השואה עבורי. לכן הרגשתי צורך לעשות משהו בקשר לזה", אמר ברנשטיין לניוזוויק. "מניסיוני, אנשי מקצוע יהודיים בקמפוסים אינם מספיק אסרטיביים בעניינים כאלה, ולסטודנטים יש הרבה דברים אחרים שעליהם לעסוק בהם, אז חשבתי שאם לא אעשה משהו, אף אחד לא יעשה זאת".

ברנשטיין אמר כי הוא מצפה ש- OCR יפתח בחקירה לאחר הגשת התלונה, וציין כי המצב נראה "כמו מקרה ברור של אפליה". ניוזוויק פנה ל- OCR, אך לא קיבל תגובה עד לפרסום העיתון.

"ויליאמס מברך על ההזדמנות לעבוד עם [OCR]," אמר גרגורי שוק, מנהל מחלקת יחסי הציבור של ויליאמס קולג', לניוזוויק. "המטרה שלנו היא לחנך את הסטודנטים שלנו בנושא ממשל ואקלים בקמפוסים. השותפות עם OCR היא דרך חשובה להתקדם לעבר המטרה הזאת".

OCR מתאר את עצמו באתר הרשמי שלו כ"אתר עובדות נייטרלי", ובמהלך החקירה הוא יאסוף וינתח ראיות רלוונטיות. אם OCR ימצא שהארגון לא עמד בדרישות החוק, הצעד הראשון יהיה לנהל משא ומתן על הסכם לפתרון מרצון, הכולל פעולות עם קווי מתאר ספציפיים.

במקרה בו ארגון דוחה הסכם החלטה, ניתן לעצור את הסיוע הכספי הפדרלי וניתן להפנות את המקרה למשרד המשפטים.

ב -23 באפריל הצביעה מועצת המכללות 13-8 ודחתה את הצעת הסטודנטים להקים את קבוצת הסטודנטים WIFI, התומכת בישראל.

בעקבות ההצבעה, נשיא וויליאמס קולג', מוד מנדל, אמר כי הפרוטוקולים של הדיונים לגבי ההצעה של ארגון הסטודנטים וההצבעה הצביעו על כך שההחלטה היא פוליטית. השימוש בפוליטיקה כקריטריונים לביקורת, הסביר מנדל, הפר את התהליך מועצת הקולג' לאישור קבוצות סטודנטים. הדחייה "נוגדת" גם את החוקים הממשלתיים האוסרים על אפליה נגד ארגוני סטודנטים.

"תמיד קיווינו שהמועצה תפעל על פי והחוקים שלה, ואני מאוכזב מכך שזה לא קרה במקרה הזה … חילוקי דעות לגבי עמדות כאלה הם עילה לגיטימית לדיון, אך לא על מנת לממש את הכוח לאשר או לדחות קבוצת סטודנטים", אמר מנדל.

ב -14 במאי, בדקה ועדה המורכבת מהמנהלים ונציג מועצת הקולג' את בקשת ה- WIFI, בהתאם לתהליך המתואר בספר ההדרכה של הסטודנטים. הוועדה הצביעה על כך שיש להעניק ל- WiFi מעמד כארגון סטודנטים רשום.

ברנשטיין בירך את ויליאמס קולג' על כך שנקט בצעדים למצוא פיתרון למצב, אבל אמר שהמצב שנוצר לא היה רק תוצאה של תהליכים לקויים. הוא אמר שזה היה מעבר ל"בעיה של ניהול לא תקין וכי הייתה כאן בעיה של אנטישמיות, שבה נדרשה התערבות של הקולג'".