הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

מנהל סוכנות הידיעות הממלכתית "רוסיה היום" בהתייחסות ל-"יהודים"

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מוסקבה – בעקבות התבטאויותיהם של מספר אנשי רוח ותרבות בעלי דעות ליברליות, שקראו לחדול מחגיגות ראוותניות של יום הניצחון ולהנהיג במקום זה יום שיוקדש להנצחה שקטה של הנופלים וציון לשבח של המנצחים, בדומה למה שנהוג בארצות המערב, ובין היתר גם בישראל (יום השואה ויום הזיכרון), תקף Dmitrii Kiseliov, מנהל סוכנות הידיעות הממלכתית "רוסיה היום" ומנחה טלוויזיה הנחשב למקורב ביותר לשלטונות המדינה, את עמדותיהם של הליברלים תוך הדגשה ברורה וחד משמעית של מוצאם היהודי.

הדברים נאמרו בתכניתו השבועית "חדשות השבוע" בערוץ הממלכתי "רוסיה 1". בדבריו אמר קיסיליוב, כי לכל אומה היה תפקיד מוגדר במלחמת העולם השנייה – היהודים היו, לרוב, קורבנות, בעוד העם הרוסי הציל את אירופה, ואת היהודים, מאימת הנאציזם. קיסיליוב ציין, כי מספר הקורבנות שספגו עמי ברית המועצות גדול לאין ארוך מאשר מספר קורבנות השואה, כאשר כל עמי ברית המועצות נלחמו נגד הפולש הנאצי. באומרו זאת, הוא מנה שורה של עמים סובייטיים ולבסוף העיר בנימה מעין מתנשאת-סלחנית "כן, ויהודים גם כן" (da, i evrei tozhe).

יצוין, כי עמדתו של קיסיליוב באשר למקומה של השואה כאירוע שולי בתקופת מלחמת העולם השנייה, השולל לחלוטין את עובדת הגבורה היהודית ואת ייחודיותה של הלחימה היהודית, תואם לחלוטין את הקו התעמולתי שהיה מקובל ברית המועצות בשנים הקודמות ושהופך לנפוץ בשנים האחרונות גם בפדרציה הרוסית, המנסה להציג את הצבא האדום בתור הגורם הבלעדי שהביא שהציל את היהודים מציפורני הנאציזם, בעוד שהיהודים הלכו כצאן לטבח ולא נלחמו כלל בנאציזם ועל כן חייבים חוב מוסרי לעם הרוסי עד עצם היום הזה.