הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

דו"ח השנאה המקֻוון של אוסטריה: דֻווח על 1,960 פרסומי פוסטים של שנאה ב- 2018-2019

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בכל רחבי אוסטריה, דֻווח ממרץ 2018 עד מרץ 2019 בדיוק על 1,960 פרסומי פוסטים של שנאה על ידי המוקד למאבק באפליה במדינת המחוז שטָייֶרמָארק. משמע הדבר הינו עלייה של 61 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד. נגד 1,005 מתוך הכַּתבות והדיווחים שפורסמו הוחל בהליך פלילי, או שהוגשה תלונה למשטרה. 299 פרסומי פוסטים היו סיסמאות ניאו-נאציות או אנטישמיות  – כך לדברי המנהלת דניאלה גרָבּוֹבָץ ביום רביעי.

גרבובץ דיברה, בעת עריכת מאזן לגבי "שנתיים של האפליקציה נגד שנאה –  BanHate" – אשר באמצעותה ניתן לדווח על פרסומי פוסטים של שנאה – אודות "הרבה דברים בלתי צפויים. אבל אנחנו לא חשבנו, שאנטישמיות והכחשת שואה מצויות בהיקף כזה". על פי הטענה, בשנתיים מאז הכנסת האפליקציה לשימוש  – קיבלו על פי הטענה 3,838 דיווחים על פרסומי פוסטים של שנאה מכל רחבי אוסטריה. מתוך אלה, נגד 1,966 ננקטו הליכים משפטיים נוספים. על פי הטענה, 87.8 אחוז מזאת פורסמו בפייסבוק, 5.8 אחוז פורסמו באמצעי תקשורת מקֻוונים כגון אינסטרגם או יוטיוב. לפי שעה, מספר המשתמשים באפליקציה BanHate עומד על 2,297. הנתונים זכו להגנה טובה בשרָת, והם קודדו בקידוד כפול –  כך אמרה גרבובץ בתשובה לשאלות בירור.

הדבר המחריד הינו, שהרבה מכחישי שואה התנסחו באופן כה מעודן, שמישהו אשר איננו מצוי בחומר  – עלול היה גם להאמין לזאת. גרבובץ ציטטה אחדים מהפוסטים שפורסמו: "הצלב האדום היה, לכאורה, מציין את מספר היהודים הנרצחים –  שישה מיליון – כתרמית", או "אבני נגף (לזכר השואה) הינן סילוף". כתבה אחת הציגה אולם בבית הארחה, כאשר לצידו מופיעה פרשנות: "רק אל תקנה אצל יהודים!".

העומד בראש פרקליטות המדינה בגְרָאץ, תומס מולבָכֶר, אמר, שכאשר הוא קיבל על עצמו את התפקיד לפני עשר שנים –  עבירות כגון מריחת צלבי קרס היו נדירות. העבריינים היו אז לרוב בני נוער תחת השפעת אלכוהול. "מספר העבירות הגיע עכשיו לידי שיא, אבל הדבר המדאיג ביותר הינו מתכונת הביצוע של העבירות. וגם לא מדובר, בראש ובראשונה, רק בבני נוער, אלא גם במבוגרים". ולדבריו, אלה פועלים באופן יותר עדין ומתוחכם. "כבר לא מזהים את הניאו-נאצי באופן מיידי על פי המגפיים הצבאיים", אמר מולבכר. "זה כבר הגיע לתוככי החברה, לשדרה המרכזית". לדבריו, "בינתיים ירתקו עבירות אלו את תשומת ליבם של כוחות מסוימים בפרקליטות המדינה.

הָיינץ אָנדֶרווָלד, לשעבר מנהל הפרלמנט של מדינת המחוז שטיירמארק, דיבר על כך "שיש לנו מזל, היהודים, שקיים חוק האיסור. כבר היו כוונות ושאיפות לבטל אותו". עבורו קיימות מספר צורות של אנטישמיות: זו המיובאת מהעולם האסלאמי, האנטישמיות הימנית וגם האנטישמיות השמאלנית. הוא רואה בהוראת האתיקה כדבר מאוד חשוב. בתשובה לשאת העיתונאים, האם הוא חובש את כיפה ברחוב כמו שבמסיבת העיתונאים בגראץ, השיב אנדרוולד: "קיימת המלצה, לא להיות מזוהה כיהודי. באירופה יש ערים, בהם מסוכן כך לנהוג. מקבלים מכות תוך עשר דקות, ואם לא תוך שעה. לכן אני חובש את הכיפה רק לרגל אירועים יהודיים", אמר אנדרוולד, אשר דיווח גם פעולות התעמרות ביהודי חובש כיפה בכיכר גְריז בגראץ. וכן: "הקהילות היהודיות משתמשות רק ב- 20 אחוז מהתקציב שלהן לצורך אמצעי ביטחון, בעלי אופי טכני ופרסונאלי כאחד".

חברת הפרלמנט של שטיירמארק, הסוציאליסטית דוריס קָמפּוּס (המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של אוסטריה) וכן חבר מועצת העיר גראץ קוּרט הוֹהֶנזינֶר (מפלגת העם של אוסטריה), המופקד על תחום האינטגרציה, מסכימים ביניהם, שלמרבה הצער השנאה וההפליה הולכות וגוברות בחברה במהירות. קמפוס טענה, שאסור להתרגל לסיסמאות שנאה, אלא חייבים להרים את הקול נגדן. לדבריה, היא מאוד שמחה על האפליקציה, אשר מאפשרת לאנשים לצאת ולהתייצב, אפילו באופן טוב יותר, נגד פרסומי פוסטים של שנאה. הוהנזינר אמר, שהיה זה מאוד חשוב, שהמוקד למאבק באפליה פיתח קווים מנחים רעיוניים, אשר לאורם ניתן להתמצא: "איפה מפסיק להתקיים החופש האישי להבעת דעה ואיפה מתחיל המשפט הפלילי", אמר חבר המועצה. אין זה דבר פשוט לבלום התבטאויות שכאלו באמצעי התקשורת החברתיים –  ראה ערך "הוויכוח על מילים מפורשות וגלויות" – כך אמרו שני הפוליטיקאים. לדברי הוהנזינר, הוא מקווה שספקי השירות יפעלו מהר, אבל גם החופש האישי חשוב לו. חבר המועצה הזה הדגיש, ששטיירמר תִזכה למעמד של מובילה בתחום, בזכות האפליקציה והקווים המנחים הרעיוניים.