הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

שלטי בחירות עם סיסמה אנטי-ישראלית בנוֹיקירכֶן

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

נויקירכֶן – שלטי בחירות של מפלגת "הימין" מסעירים את העיר הקטנה נויקירכן אשר בצפון מדינת המחוז הֶסֶן. עליהם מופיעה סיסמה אנטי-ישראלית, אשר נשענת באופן עוצמתי על תעמולה נאצית. ראש העיר הורה להסיר את השלטים, אולם בזאת רק החֶלה ההמולה.

השלווה לא נמשכה בינתיים זמן רב באתר הנופש והמרפא נויקירכן במחוז שווָאלם-אֶדֶר. האידיליה של העיר הקטנה שובשה בישוב בן ה- 7,000 נפשות עקב פרשה הנוגעת לשלטים בנוגע לבחירה באירופה, אשר מכילים על פי המשוער תוכן אנטישמי. הם נתלו על ידי מפלגת הימין הקיצוני "הימין" (Die Rechte).

ראש העיר, קלֶמֶנס אוֹלבריך (Klemens Olbrich) ממפלגת CDU, (מפלגת האיחוד הנוצרי-דמוקרטי) הורה להסיר את השלטים, לאחר שהגיע מבול של תלונות בעניין מהאוכלוסייה המקומית. בפרט הכתובת "ישראל היא האסון שלנו" על גבי מספר שלטים חימם את הרוחות במקום, שכן זו הזכירה עד מאוד את הסיסמה "היהודים הינם האסון שלנו", שהייתה כתובת ההסתה הנפוצה של הנאצים בעיתון דֶר שטירמֶר.

אזרחים חשו שהשלטים מהווים פרובוקציה עבורם, וראו בזאת הסתה אנטישמית. הקהילה היהודית בפֶלסבֶּרג הסמוכה דיברה על הסתה עממית וקריאה למעשי אלימות. "הסרת השלטים הייתה כמובן הדרך הראשונה, הכרוכה בהשקעת מאמץ מזערי, להרחיק את זאת מהציבור", אמר אולבריך לתוכנית הרדיו Hessenschau ("ההצגה של הֶסֶן").

תגובתה של המפלגה לא איחרה לבוא. היא הטיחה בראש העיר את ההאשמה, שהוא מתעלם מזכותה להבעת דעה, וקצבה לאולבריך מועד להצבתם מחדש של השלטים שהוכנסו לאחסון. לדבריה, אחרת נשקף האִיום, שיהיו לדבר השלכות משפטיות.

מתוך המצוקה שלו, פנה מנהל בית העירייה לאיגוד הערים והקהילות בהֶסֶן (HSGB), ושאלה האם עליו להניח לעניין להגיע לכדי סכסוך משפטי.