הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

דו"ח על המאבק נגד גזענות, אנטישמיות ושנאת זרים 2018

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הוועדה הלאומית המייעצת לזכויות אדם (CNCDH) פרסמה את הדו"ח השנתי שלה בנושא המאבק נגד גזענות, אנטישמיות ושנאת זרים. הדו"ח ה-28 כולל רשימה של מקומות בהם קיימת גזענות בצרפת. הדו"ח נכתב בעקבות גיוס נתונים זמינים וסקרי דעת קהל.

הסובלנות, הנמדדת על ידי התגובות לשאלות, מעולם לא הייתה כל כך גבוהה (67 נקודות בסולם של 100). CNCDH מברכת על הנתון הזה, במיוחד כאשר סובלנות זו קיימת במיוחד בדור הצעיר.

אבל יש לראות את המציאות ואת המורכבות שלה.

ראשית, זה בא לידי ביטוי בצורה שונה אצל אנשים שונים. עלינו להיות מודאגים במיוחד – כפי שהעידו האירועים האחרונים – מהתחושות נגד אוכלוסיית הצוענים (רק 37 נקודות בסולם של 100).

מנגד, העלייה ההדרגתית של הסובלנות, לא מנעה התעוררות של מעשים גזעניים מצד אנשים שהיו ויהיו עוינים: איומים או אלימות, אשר תמיד משאירים צלקות אצל הקרבנות, לא פחתו עם העלייה של הסובלנות. מבין פעולות אלה, CNCDH מודאג מהעלייה של השנאה באינטרנט, אשר מופצת באופן אנונימי וויראלי.

בין הקורבנות, CNCDH התעניינה לרוב בשחורים, שזוכים לרמה גבוהה של סובלנות אבל מהמחקר עולה כי קיימות עדיין דעות קדומות כלפיהם.

לבסוף, CNCDH מודאג מתופעת תת הדיווח של מעשים גזעניים. על פי סקרים של הקרבנות, 1.1 מיליון בני אדם אומרים שהם נפלו קורבן מדי שנה לאיומים, אלימות או אפליה גזענית. אבל ב- 2017, יותר מ 6000 מקרים גזעניים הובילו רק ל- 9% הרשעות. הפער בין מספרים אלה אומר הכל.

CNCDH משוכנע כי אמצעים יעילים יכולים להפחית באופן משמעותי את הפער הזה. ביניהם, מציין ז'אן-מארי Delarue, הנשיא החדש של CNCDH, "פעולה נחרצת ומתמשכת מצד רשויות ציבוריות יקדם את היעלמותם של דעות קדומות. גזענות פוגעת בחיים המשותפים שלנו."

מבין פעולות אלה, קולם של התקשורת ואישים פוליטיים הוא מכריע. "הם חייבים להוות דוגמא במילים ובמעשים אם, כפי שהם טוענים, הם רוצים לחזק את הקשרים החברתיים. להאשים אוכלוסייה אחת בצורה כזו או אחרת, זה בדיוק משיג תוצאה הפוכה", מוסיף ז'אן-מארי Delarue.

הדו"ח מפרט שורה של המלצות בתחום ההדרכה במיוחד בשלושה תחומים: ספורט, בתי ספר ואוניברסיטאות"

עיקרי הדו"ח 2018