הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

"כל יהודי – לגיהנום": הסטודנט שרצח בבית הכנסת

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הוא ניגן בפסנתר, היה סטודנט מצטיין לסיעוד – ואז יצא למסע ירי בבית כנסת בקליפורניה. ג'ון ארנסט, בן 19, הוא החשוד ברצח לורי גילברט קיי ובפציעתם של שלושה בני אדם – שני גברים וילדה – בבית הכנסת של בית חב"ד בעיר פאווי בקליפורניה. מניפסט שפורסם ברשתות החברתיות לפני הירי על ידי אדם שטען כי הוא ארנסט ציין שנאה ליהודים כמניע למעשה, ובו טען הרוצח כי הוא אחראי גם להצתת מסגד בחודש שעבר בעיר אסקונדידו בקליפורניה. קראו את המניפסט המלא (באנגלית).

ארנסט הוא סטודנט מצטיין לסיעוד באוניברסיטת קליפורניה סטייט. בסרטונים ברשת הוא נראה מנגן על פסנתר ובמניפסט שכתב ציין כי הוא מנגן מאז גיל 4. במניפסט הארוך בן 4,000 מילה, שפרסם זמן קצר לפני הרצח, תיאר עצמו כסטודנט בן 19, יליד קליפורניה. "אם הייתם אומרים לי לפני שישה חודשים שאני אעשה זאת, הייתי מופתע", כתב. הוא ציין שקיבל השראה מהטבח במסגדים בניו זילנד בחודש שעבר, ומהאחראי לאותו טבח, ברנטון טראנט.

"טראנט היה הקטליזטור שלי", נכתב במניפסט. הכותב ציין גם את הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג, שאירע בדיוק חצי שנה לפני הירי בבית הכנסת בפאווי, וכן את החשוד באותו מקרה, רוברט באוורס. הן באוורס והן טראנט עצורים כעת. ארנסט כתב במניפסט כי הוא זה שהצית את מסגד דאר אל-ארקם בעיר אסקונדידו בקליפורניה, ב-24 במרץ, והוסיף כי ריסס בחניון המסגד את הכתובת: "עבור ברנטון טראנט".

במנשר טען כי אינו תומך בנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וכינה אותו "אוהב יהודים" ו"אנטי-לבנים". חלק גדול מהמנשר מוקדש לשנאתו ליהודים. וכך כתב ארנסט בין היתר: "למשפחתי ולחבריי – אני כבר שומע את הקולות שלכם. 'איך יכולת לזרוק את החיים שלך? היה לך הכול! משפחת אוהבת, חברים טובים, כנסייה, הצטיינת בלימודי סיעוד. היית יכול לעשות כל כך הרבה כסף ולהקים משפחה מאושרת משלך. אני מבין את מה שאתם שואלים, אבל אני מעלה שאלה לכם. מה כל זה בהשוואה לכל הגזע האירופי? האם זה שווה עבורי לחיות חיים נוחים על חשבון זה שהקהילה הבינלאומית היהודית שמה סוף לגזע שלי? לא".

"איך הרג יהודים מסייע לגזע האירופי? כל יהודי אחראי לשואה המתוכננת של הגזע האירופי", כתב במניפסט נוטף השנאה. "הם פועלים כיחידה אחת, הפשעים שלהם בלתי נגמרים. הם משקרים ומרמים את הציבור, משתמשים בבנקים כדי לגרום למדינות להיכנס לחובות, ושולטים על כל הכלכלה במטרה לממן את הרשע. כל יהודי צעיר ומבוגר אחראי לכך. עבור הפשעים האלה מגיע להם ללכת לגיהנום".

לפי פרסומים ברשת נראה כי ארנסט תכנן להעביר בשידור ישיר בפייסבוק את הירי בבית הכנסת – בדומה לטבח בניו זילנד – אבל הוא לא צלח. באחת הרשתות הוא גם כלל "פלייליסט של שירים לירי", וכן מכתב פרידה. "אנחנו אוספים עדויות דיגיטליות ומודעים למניפסט", אמר שריף מחוז סן דייגו ביל גור במסיבת עיתונאים. גור ציין, מבלי להתייחס לכך שנחקר בחשד להצתת המסגד, כי לארנסט אין עבר פלילי ואין קשרים ידועים עם ארגונים שונים. הוא אמר כי הרוצח התגורר עם הוריו.

על פי העדויות, ארנסט לבש במהלך הרצח אפוד וחבש קסדה. אחד הפצועים מהירי הוא הרב ישראל גולדשטיין שייסד את בית חב"ד ב-1986. הוא נורה ולפי הדיווחים איבד שתיים מאצבעותיו. עדי ראייה אמרו כי הרב גולדשטיין ניסה להרגיע את היורה ואת אנשי הקהילה, גם אחרי שנפצע.