הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

חבר פרלמנט ממפלגת הלייבור פרסם ציוץ של עלילת דם

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
MP Portraits Project in The Reasons Room..

לונדון – חבר הפרלמנט ממפלגת הלייבור של בריטניה, גרהם מוריס (Grahame Morris), הפך למוקד המחלוקת ביום שני לאחר שפרסם מחדש סרטון וידאו בו נראים חיילי צה"ל שתוקפים ילדים פלסטינים.

הסרטון היה למעשה של שוטרים בגוואטמלה.

"הצבא הישראלי הנפלא, הנהדר, הצבא המיומן, הטוב ביותר, המאובזר ביותר בעולם נתפס במצלמה  מכה ילדים פלסטינים בשביל הכיף", צייץ מוריס. "שאלוהים יסלח להם. מה היה אומר ג'ים רוייל ביום חג הפסחא?"

"ג'ים רואיל" הינו לדמות של הסיטקום הבריטי "משפחת רואיל", העוסקת במשפחה ממעמד הפועלים שמבלה את רוב זמנה בהערות על מה שהם רואים בטלוויזיה.

צה"ל מיהר להגיב לטוויט של מוריס ואמר: "הדבר היפהפה היחיד כאן הוא השקרים שלך. אלה לא חיילי צה"ל. נשמח לשמוע התנצלויות".

הציוץ כלל קישור לקטע הווידאו המקורי, שהבהיר כי האנשים בסרטון היו מגואטמלה.

העיתונאי יאיר רוזנברג קשר את הטוויט של מוריס לאנטישמיות שלעתים קרובות הרימה ראש בחג הפסחא במאות הקודמות.

"אין מה לראות כאן", כתב. "רק חבר בפרלמנט הבריטי (לייבור) מציג באופן מעוות סרטון של התעללות משטרת גוואטמלה כפעילות ישראלית ובכך גורר את הנצרות אל תוך המתקפה שלו על היהודים."

"שיתוף תעמולה מטעה על ישראל-פלסטין הוא דבר יום יומי בתקשורת החברתית, וזה לא מוגבל לצד אחד. אבל לפרסם ספין אנטישמי בחג הפסחא, כאשר יהודים נשחטו בקביעות ברחבי אירופה, זה דבר מיוחד", הוסיף רוזנברג.

 "היי, מה יהיה חג הפסחא בלי עלילת דם מיושנת? "שאל.

הקבוצה, ידידי ישראל בסאסקס, היתה ישירה יותר בביקורת שלה. לאחר שראו כי מוריס לא מחק את ההודעה המקורית שלו, אמרה הקבוצה, "כל דקה שההודעה המז… והמגעילה הזאת נשארת ב- @grahamemorris, היא דקה נוספת שמאפשרת לאנטישמים להפיץ יותר שנאה ושקרים לגבי המדינה היהודית. מוריס יודע את זה ובכל זאת הוא משאיר את זה. מוריס מאפשר לאנטישמיות לפרוח! "

אף על פי שהוא לא הסיר את הציוץ המקורי, מוריס אכן הכיר בטעות שלו, שאותה כינה "כנה", אך טען במהירות, "יש הרבה דוגמאות מתועדות מאומתות של צה"ל מתעלל בילדים פלסטינים במאסר".

הוא לא סיפק שום דוגמאות מתועדות.

מוריס הנפיק גם איום מעורפל נגד המבקרים שלו, ואמר שהוא "מתעד עוד כמה טרולים שלי"