הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הדו"ח השנתי לשנת 2018 של הרשת לרישום תקריות אלימות גזענית 

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הרשת לרישום תקריות אלימות גזענית הציגה את הדו"ח שנתי דו"ח שלה לשנת 2018, שבו מנותחות כמותית ואיכותית התוצאות של רישום תקריות אלימות גזענית ופשעיי שנאה ע"י 46 ארגונים המשתתפים ברשת.

במהלך התקופה ינואר-דצמבר 2018, הרשת לרישום תקריות אלימות גזענית רשמה דרך ראיונות עם קורבנות 117 אירועים של אלימות גזענית עם יותר מ-130 קורבנות. ב-74 תקריות, המטרות היו מהגרים/ות או פליטים בגלל מוצא לאומי, דת, צבע עור, איגודי זרים, מגיני זכויות אדם עקב קשריהם עם הפליטים ומהגרים/ות, כמו גם אנדרטה של פליטים שנספו בספינה שטבעה. ב-6 תקריות, המטרות היו אזרחים יוונים בגלל צבע עורם, מוצאם הזר או מוצאם האתני. ב-9 תקריות, המטרות היו מקומות יהודיים קדושים או סמליים ובתקרית 1 המטרה הייתה אזרח מקומי עקב פעילותו החינוכית נגד אנטישמיות או תפיסה דתית. ב-27 תקריות, המטרות היו חברי הקהילה הלהט"בית (מתוכם 5 פליטים, מבקשי מקלט מדיני ואזרח אחד של האיחוד האירופי). ב-59 תקריות, המטרות היו יותר מקורבן אחד, בעוד שב-63 תקריות ההתקפה בוצעה ע"י קבוצה (של לפחות 2 אנשים).

הרשת תיעדה את הרחבת בסיס הקבלה של האלימות על רקע גזענות, ורשמה התקפות שבוצעו ע"י קבוצות המצהירות בגאווה כי מאמינות באידיאולוגיות קיצוניות של פחד מפני זרים (קסנופוביה), אלא גם של פעולות תוקפניות של אזרחים בביטויים אחרים של החיים היומיום בתוך הרקמה העירונית. הרשת הדגישה כי רק באמצעות מסרים ברורים בעד הכבוד האנושי ברחבי המדינה ניתן להילחם בעליית הנטיות הגזעניות ויצאה בקריאה למדינה שלא לקדם את תיקון ההוראה בקוד הפלילי בעניין הפשע הגזעני. הנתונים הוצגו ע"י עוזרת רכזת הרשת, טינה סטוורינאקי.

הנוסח המלא של הדו"ח זמין כאן.