הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

WhatsApp הפכה לחממה להפצת תעמולה נאצית בגרמניה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

ב- BuzzFeed News תיעדו מאות שימושים במדבקות אנטישמיות או פרו-נאציות שבהם נעשה שימוש בקבוצות ה- WhatsApp, למרות שהתמונות הללו אינן חוקיות בגרמניה.

מאת קרסטן שמל (Karsten Schmehl)

משתמשי ה- WhatsApp הגרמניים מפיצים תעמולה ימנית קיצונית באמצעות מדבקות ומכתבי שרשרת, אך החברה אינה עושה דבר כדי לעצור זאת, למרות החוקים המקומיים האוסרים על שימוש בתמונות הנאציות.

בתשע קבוצות WhatsApp שאתר החדשות BuzzFeed מצא מאז אוקטובר, עשרות אלפי הודעות נשלחו בקרב חבריה מהימין הקיצוני. ביניהם היו סמלים המהללים את הרייך השלישי ואת אדולף היטלר, דימויים אנטישמיים עמוקים שנוצרו באמצעות הפונקציה "מדבקה" של ווטסאפ, ומסרים המבקשים להסית לאלימות ולהשמיע איומים כלפי השמאל או הפליטים.

לקבוצות יש שמות כמו "הסערה הגרמנית" ו"קו קלוקס קלן אינטרנשיונל". לפעמים, היו לקבוצות בין 90 ל -250 חברים, קרוב לגודל המרבי המותר על ידי WhatsApp.

בחודש אוקטובר של השנה שעברה, WhatsApp הכניסה את פונקצית המדבקה לשימוש בגרמניה, המאפשרת למשתמשים לבחור מתוך תמונות שאותם יצרפו לצ'אטים שלהם. הפורום היהודי לדמוקרטיה ונגד האנטישמיות, קבוצת סנגוריה שמשרדיה בברלין, הפנה מיד את תשומת הלב לעלייה בשימוש מדבקות נאציות. "ברגע ש- WhatsApp אפשרה ליצור מדבקות ולהשתמש בהן, אנשי הימין הקיצוני מציפים את הקבוצות שלהם עם דימויים נאציים", כתבה הקבוצה באוקטובר, בהציעה לפלטפורמה כיצד ניתן למנוע זאת בעתיד.

"מדבקות אנטישמיות אלה אינן מקובלות ואיננו רוצים אותן ב- WhatsApp", כתב דובר של WhatsApp בדוא"ל ל- BuzzFeed News בנובמבר האחרון. "אנו מגנים את השנאה הזו. אם משתמש מקבל מדבקה עם תוכן לא חוקי, עליו לדווח על כך ל- WhatsApp".

אבל כאשר אתר חדשות BuzzFeed פנה החודש ל- WhatsApp ושאל אותו כמה דיווחים על תוכן בלתי חוקי הם קיבלו מאז, החברה סירבה להגיב על שאלות ספציפיות.

"כמו שירות העברת הודעות, אין לנו גישה למסרים פרטיים שהמשתתפים משתפים", אמר דובר WhatsApp ל- BuzzFeed News בהודעה בדוא"ל. "אנו מעודדים אנשים לדווח על בעיות ל- WhatsApp כדי להבטיח את הפלטפורמה שלנו".

WhatsApp, חברה בבעלות פייסבוק מאז 2014, ניסתה בשנים האחרונות להרחיק את הדיסאינפורמציה והגזענות מהפלטפורמה שלה. זו בעיה קשה במיוחד בגרמניה, שבה בעקבות מלחמת העולם השנייה המדינה העבירה חוקים נוקשים נגד שימוש או התפשטות של דימויים, סיסמאות ותעמולה נאציים.

מכתבי השרשרת שעברו בין הקבוצות אינם מתוחכמים במיוחד. מכתב אחד, המשותף למספר קבוצות WhatsApp בחודשים האחרונים, נפתח במילים: "אתה הפכת להיטלר, היטלר לפחות 5 אנשים נוספים או שבעוד 88 יום יהודי רעב יגזול את כל הכסף שלך ויאנוס אותך".

"שלח את ההודעה הזאת לכל מי שאתה מכיר ותתרום למבצע 'חג מולד לבן'. בהמשך מופיע צלב קרס ענק, דמותו של אדולף היטלר, והמשפט "רץ עלי רץ".

"עבור כל מי שמעביר את המסר הזה, מהגר נשלח למולדתו", מסתיים המכתב.

באחת מקבוצות ה – WhatsApp – בהן היו יותר מ 200 חברים – שבה שיתפו את המכתב, רבים מהחברים מיד הגיב עם emojis זה: 🙋. עבור המשתתפים, זוהי דרך דיגיטלית לשלוח הצדעה במועל יד.

חדשות BuzzFeed רשמה יותר מ -200 מדבקות שונות של ווטס-אפ שמציגות תוכן מסית, אלים או אנטישמי. חלק מהמדבקות מציגות סמלים האסורים על פי החוק הגרמני, כולל אותיות אס-אס, סמלים של ה- SS, דגלים מסוימים וצלבי קרס.

עורך הדין הגרמני כריסטיאן סולמקה סיפר ל- BuzzFeed News כי משתמשים ששולחים תמונות אסורות בצ'אט פרטי ב- WhatsApp לאדם אחד בלבד או לכמה אנשים שהם מכירים בקבוצות WhatsApp סגורות לא ייענשו על ידי השלטונות. "אבל אם התמונה נשלחת לקבוצה של WhatsApp עם חברים רבים, בהתאם לגודל הקבוצה, היא עלולה להפוך במהירות לעבירה פלילית", הוסיף.

במקרה אחד לפחות, היו להפצה של סמלי אס אס או סיסמאות ב- WhatsApp , השלכות משפטיות. ב -2017 הורשע ילד בן 14 בהפצת תעמולה נאצית, לאחר שהוריו גילו צ'אטים על הטלפון הסלולרי של הבן שלהם, שבו המשתתפים צחקו על היהודים או שרו שירי הלל על ה- SS. ההורים דיווחו על הקבוצות למשטרה – וכתוצאה מכך הצליחה התביעה לתבוע מאוחר יותר בסביבות 180 איש.

השנאה בקבוצות מכוונת לא אחת למספר מטרות, כולל יהודים ומוסלמים, וכן מהגרים. לפעמים, הקנאות של החברים יכולה להיות ממוקדת יותר. חדשות BuzzFeed תיעדה כ- 30 מקרים במהלך החודשים האחרונים שבהם הקבוצות הפיצו את מספרי הטלפון של אנשים שאותם החליטו להטריד או לאיים עליהם.

דיוויד בגריץ', שחוקר את הימין הקיצוני, סיפר BuzzFeed כי רוב הדימויים נשלחים על ידי צעירים המנסים לדחוף את גבולות המקובל. עם הזמן, חשיפה זו יכולה להוביל לכך שהדעות שהם שולחים, יהפכו ליותר מקובלות.

אבל Begrich גם רואה את הקושי שמגיע מהניסיון לשלוט על התוכן של שירות כמו WhatsApp. "אתה גם צריך לשאול את עצמך אם אתה רוצה שליטה על WhatsApp הדורשת גישה לתוכן של צ'אטים שבדרך כלל פרטיים".

חדשות BuzzFeed יצרה קשר לאחרונה עם השחקנים הפעילים ביותר בחלק מקבוצות הימין. אדם מטורינגיה בגרמניה הסכים לדבר בטלפון, אך לא מסר את שמו.

הוא אמר שהוא בתחילת שנות ה -20 לחייו, פעיל שנים רבות בסצנה הימנית. הוא ראה לראשונה קישור להזמנה לאחת מקבוצות ה- WhatsApp הקיצוני בפייסבוק. מהקבוצה הראשונה הוא נכנס מהר יותר לרבות אחרות. בהזמנה אחת הבטיחו כי האנשים בקבוצה "גם לא רוצים זרים".

חדשות BuzzFeed מצא מספר מקרים שבהם הוא שלח עשרות מדבקות של וואטס-אפ עם צלבי קרס וסיסמאות כגון "הייל היטלר". "כתבתי את זה כשהייתי שיכור", אמר האיש. מבחינתו, הקבוצה היתה מקום לאנשים עם דעות דומות לשלו והוא שם בגלל שעמום.  "אני כבר בצד הימני, אבל לא מראה את זה בציבור."