הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

Gab ו- 8chan: הבית של מזימות הטרור המתחבאים באור מלא

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

לפני שביצעו את הפיגועים בפיטסבורג וניו זילנד, המחבלים רוברט באוארס וברנטון טרנר, הדוגלים בעליונות הלבנה, ביקרו באתרי רשתות חברתיות שעל פי מחקר חדש וחשוב, משמשים חדרי הד עבור אנטישמיות וגזענות מהגרועים ביותר ומגייסים באמצעותם פעילים לביצוע פיגועי טרור.

המחקר החדש שהוא השני בסדרה של דוחות שנכבתו על ידי Network Contagion Research Institute) NCRI) והמרכז של הליגה נגד השמצה בנושא קיצוניות, מגלה בפעם הראשונה איך אתרים חברתיים כמו GAB, 4Chan ו- 8chan פועלים "מסביב לשעון על מנת לארגן מפגשים של אנשים הדוגלים בעליונות הלבנה". שם מבטאים בפומבי מושגים של שנאה כלפי יהודים ומיעוטים אחרים הדוגלים באלימות כפתרון.

חוקרים ניתחו מיליוני שיחות ב- GAB, אתר בו ביקר היורה מפיטסבורג ו- 8chan האתר האהוב על הרוצח במסגד בקרייסטצ'רץ'. התוצאות הראו דפוסים מטרידים של רטוריקת שנאה לאחר הירי, וכן חשפו קשרים בין מילות שנאה לרעיונות קונספירציה נגד יהודים, המראה כיצד רעיונות אלה מתפשטים על פני הפלטפורמות.

"הנתונים שאספנו הם ההוכחה החזקה ביותר על הדרך בה אנשים הדוגלים בעליונות הלבנה מנצלים את האתרים החברתיים על מנת לפזר שנאה ולעודד עוקבים לבחור בדרך האלימות", אומר ג'ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה. "באוארס וטרנט היו בקיאים מאד בשפה הקונספירטיבית הזאת והשתמשו בשפה גזענית ואנטישמית על מנת להפיץ פחד וניסו בדרך זו לגייס אחרים לבצע מעשים אלימים".

המחקר החדש  "Gab ו- 8chan: הבית של מזימות הטרור המתחבאים באור מלא" הוצג בפני הדיון בוועדת השופטים אשר מתקיים בימים אלה בגבעת הקפיטול בנושא עליונות לבנה ושימוש ברשתות חברתיות.

המחקר של הליגה נגד השמצה ו- NCRI עשו שימוש בטכניקות שונות על מנת לזהות ולהבין את הרטוריקה של העליונות הלבנה ונתחו 36 מיליון תגובות ב- GAB מאוגוסט 2016 ועד ינואר 2018. חוקרים פתחו אלגוריטם על מנת למפות באיזה מידה מילות שנאה מתחברות בינן לבין עצמן ובין מושגי שנאה כלפי יהודים, מהגרים ומיעוטים.

בין הממצאים:

  • המחקר מראה התגברות על רטוריקת שנאה בקהילות אינטרנט בעקבות אירועים פוליטיים משמעותיים או אלימות קיצונית;
  • באוארס וטרנט חלקו נושאים הקשורים לנרטיב של העליונות הלבנה בנושא "רצח עם לבן" אשר טוענת שהגהזע הלבן מאוים על ידי הגירה לא לבנה שאותה מנהלים היהודים;
  • באתרים אלו המבקרים משתמשים לרוב בשפה אירונית ומקודדת כך שרק "החברים" יכולים להבין את המסרים ואת הכוונות שלהם;
  • ב- GAB השיח על "רצח עם לבן" מלווה פעמים רבות בהיערות על רצח עם של היהודים.
  • 8chan מארח שפה רדיקלית במיוחד אשר אפשרה לטרנט להשתמש בו כאתר לגיוס ולקריאה של אחרים לבצע פעולות אלימות.

"פלטפורמות חברתיות בשוליים מאפשרות לטרור לפרוח בצורה שלא היה ניתן להעלות על הדעת אפילו לפני חמש או עשר שנים", אומרת איילין הרשנוב, סגנית נשיא בכיר למדיניות של ADL, בעדותה בפני הוועדה המשפטית. "המחקר מדגים כיצד תעמולה מקוונת יכולה להזין מעשי טרור אלימים, ולהפך, כיצד הטרור האלים יכול להזין ולהנציח תעמולה באינטרנט".