הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

סקר: כשליש מהאמריקאים לא מאמינים ש -6 מיליון יהודים נרצחו בשואה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

יוליוס ברמן, נשיא הוועידה על תביעות יהודיות חומריות כנגד גרמניה, (ועידת התביעות), הודיע כי ביום השואה יתפרסם סקר לאומי מקיף בנושא התודעה והידע בנושא השואה בקרב מבוגרים בארצות הברית.

הסקר מצא כי קיימים פערים קריטיים בידע בנושא עובדות בסיסיות בנושא השואה, וקיימת הסכמה רחבה כי בתי הספר חייבים להיות אלה שאחראים על החינוך בנושא השואה. בנוסף, רוב משמעותי מבין המבוגרים האמריקאים מאמינים כי לפחות אנשים כיום אכפת מהשואה, ויותר ממחצית מהאמריקנים מאמינים שהשואה עלולה להתרחש שוב.

ממצאים עיקריים של המחקר כוללים:

  • 7 מתוך כל 10 אמריקאים (70%) טוענים כי לפחות אנשים אכפת כיום מהשואה לעומת שנים עברו

  • רוב האמריקאים (58%) מאמינים כי משהו שדומה לשואה עלול להתרחש שוב.

כוח משימה בראשות חבר מועצת התביעות, מתיו ברונפמן, הוקם אשר מורכב מניצולי שואה וכן נציגים ממוזיאונים, מוסדות חינוך ומלכ"רים מובילים בתחום החינוך בנושא שואה, כגון: יד ושם, מוזיאון השואה של ארה"ב, ועידת התביעות, הסוכנות היהודית ואוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון.

לדברי ברונפמן, "המחקר מצא פערים משמעותיים בידע על השואה. אנו חייבים לבחון את התוצאות הללו ולקבוע היכן וכיצד אנו יכולים להתחיל ללמד את הדור הבא על נושא השואה, שחייב להמשיך ולהדהד עוד בעשוירם הבאים".

יוליוס ברמן, נשיא וועידת התביעות אמר: "לרגל יום השואה, חיוני לפתוח דיאלוג על מצב המודעות לשואה, כך שהלקחים יהוו מצפן לשנים הבאות. מפחיד לגלות שלדור של היום אין כל ידע בסיסי בנושא הזוועות הללו".

המחקר גם מצא פערים משמעותיים בידע על השואה:

  • כמעט שליש מכלל האמריקנים (31%) ויותר מ 4 – מתוך 10 מילידי שנות ה-80 וה-90 של המאה העשרים (41%) סבורים כי פחות מ -6 מיליון יהודים נרצחו (שני מיליון או פחות) בתקופת השואה.

  • בעוד שהיו יותר מארבעים אלף מחנות ריכוז וגטאות באירופה בתקופת השואה, כמעט מחצית מהאמריקאים (45%) אינם יכולים לנקוב בשמו של אחד מהם – ואחוז זה גבוה אף יותר בקרב ילידי שנות ה-80 וה-90 של המאה העשרים.

באותו זמן יש גם ממצאים מעודדים במחקר ובמיוחד בכל הקשור ברצון ללמוד את נושא השואה:

  • יותר מ- 9 מתוך כל 10 משיבים (93%) מאמינים כי כל התלמידים צריכים ללמוד על נושא השואה בבתי הספר.

  • 8 מתוך כל 10 משיבים (80%) אומרים כי חשוב להמשיך וללמד את נושא השוהא כך שזה לא יתרחש פעם נוספת.

אך עדיין מראים הממצאים פער משמעותי בניסיון האישי עם השואה:

  • רוב האמריקאים (80%) לא ביקרו מעולם במוזיאון בנושא השואה.

"מחקר זה מדגיש את החשיבות של חינוך השואה בבתי הספר שלנו", אמר גרג שניידר, סגן נשיא בכיר של ועידת התביעות. "יש פערים מטרידים בתודעת השואה בעוד הניצולים עדיין איתנו; תארו לעצמכם מה יקרה כשלא יהיו עוד ניצולים שיספרו את סיפוריהם. אנחנו מחויבים לזכור את זוועות השואה ולשמר את הזיכרון של אלה שסבלו כל כך הרבה, וללמד על כך את הדורות הבאים."

מחקר השואה והמודעות – תוצאות עיקריות

מחקר השואה והמודעות – מתודולוגיה