הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

במחוזות שבהם התקיימו עצרות תמיכה בדונלד טרמפ בשנת הבחירות 2016 הייתה עלייה של 226 אחוזים בפשעי שנאה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מאת איל פיינברג (Ayal Feinberg), רגינה ברנטון (Regina Branton) וולרי מרטינס-אברס (Valerie Martinez-Ebers)

במהלך ראיון לתכנית "פני האומה" (Face of the Nation) ברשת CBS ביום א' האחרון, הסנטור הדמוקרטי טים קיין (Tim Kaine) ממדינת וירג'יניה גינה בחריפות את הנשיא טרמפ על עידוד הלאומנות הלבנה לאחר שצעיר הרג לפחות 50 בני אדם בשני מסגדים בניו זילנד. קיין התייחס לתשובתו של טרמפ לאחר שכתב שאל האם הוא רואה "כיום שהלאומנות הלבנה היא איום שמתגבר סביב העולם?". טרמפ ענה "לא ממש".

זו אינה הפעם הראשונה שטרמפ הואשם בסיפוק רצונותיהם של לאומנים לבנים לאחר מתקפת טרור. באוגוסט 2017, במהלך עצרת "ימין התאחד" (Unite the Right) בשרלוטסוויל (Charlottesville), צעיר לבן דהר במכוניתו לתוך קהל מפגיני נגד, והרג את הת'ר הייר (Heather Heyer). לאחר מכן, טרמפ התעקש על כך שהאשמה באלימות "בשני הצדדים".

ואז, באוקטובר 2018, חמוש הרג 11 מתפללים בבית הכנסת עץ החיים (Tree of Life) בפיטסבורג. כאשר טרמפ הודיע על תכניות לבקר בבית הכנסת, רבים מתושבי סקירל היל (Squirrel Hill), שכונה בעיר עם רוב יהודי בולט, יצאו לרחובות בדרישה שטרמפ יתנער ראשית מהלאומנות הלבנה, בטרם יחלוק כבוד לקורבנות.

טרמפ דחה נמרצות האשמות כלשהן שהאשמה מוטלת עליו, כשצייץ ביום שני בטוויטר:

במחקר שערכנו עלה כי ייתכן שקיין צודק, אך יחד עם זאת: הרטוריקה של טרמפ עלולה לעודד פשעי שנאה, כפי שאנו מסבירים מטה.

האם לרטוריקה הפוליטית של טרמפ יש קשר בר-מדידה לפשעי שנאה מדווחים ולפעילות של קיצונים?

אנו בחנו את השאלה הזו, בהינתן זה שפוליטיקאים ומלומדים רבים מאשימים את טרמפ בעידודם של לאומנים לבנים. הרושם הוא שמנהיגים לאומניים מסכימים, שכן אישים כגון ריצ'רד ספנסר (Richard Spencer) ודיוויד דיוק (David Duke) תמכו פומבית במועמדותו של דונלד טרמפ ובנשיאותו, אפילו אם הם עדיין מבקרים אותו על כך שלא הלך רחוק מספיק מבחינתם. היורה בניו זילנד אפילו כינה את טרמפ "הסמל המחודש של הלאומנות הלבנה".

לכן, האם לגישות כגון זו יש השלכות גלובליות? מחקר אשר נערך לאחרונה אודות קבוצות מן הימין הקיצוני טוען כי אכן ישנן השלכות כאלה, בפרט כאשר עמיתים מחבקים ומעודדים גישות כאלה. באופן ספציפי, כמות קבוצות הניאו-נאצים וגלוחי הראש (skinheads) הפעילות במדינה מסוימת מובילה לדיווחים אודות פשעי שנאה באותה המדינה.

כיצד ערכנו את המחקר שלנו

תוך שימוש בנתוני מפת השנאה, הקיצוניות, האנטישמיות והטרור (מפת HEAT) של הליגה נגד ההשמצה, בחנו האם ישנה קורלציה (מתאם) בין המחוזות שבהן התקיימה אחת מ-275 מעצרות התמיכה בקמפיין לנשיאות של טרמפ בשנת 2016 לבין מספר מוגדל של אירועי פשיעת שנאה בחודשים שלאחר מכן.

כדי לבדוק זאת, קיבצנו נתונים אודות אירועי פשע שנאה ונתונים אודות עצרות תמיכה בטרמפ לרמת המחוז ולאחר מכן השתמשנו בכלים סטטיסטיים על מנת להעריך את השפעתה של עצרת מסוימת. כללנו מנגנוני קונטרול/ביקורת עבור גורמים כגון שיעורי הפשיעה עפ"י מחוזות, מספר קבוצות השנאה הפעילות בה, אוכלוסיות המיעוט שלה, אחוזי התושבים עם השכלה גבוהה, מיקומה בארה"ב והחודש שבו התקיימו העצרות.

מצאנו כי במחוזות אשר אירחו עצרת תמיכה בקמפיין מועמדות טרמפ לנשיאות בשנת 2016 הייתה עלייה של 226 אחוזים בפשעי השנאה המדווחים לעומת מחוזות דומים שבהם לא התקיימו עצרות כאלה.

כמובן, אין בניתוח שלנו ודאות לכך שהרטוריקה של עצרת התמיכה בטרמפ הייתה זו אשר גרמה לאנשים לבצע יותר פשעי שנאה במדינה המארחת. עם זאת, רמיזות לכך שניתן להסביר את האפקט הזה דרך עודף פשעי שנאה כוזבים הן לכל היותר בלתי-מציאותיות. למעשה, טענה זו משמשת לעתים קרובות ככלי פוליטי לדחייתן על הסף של חששות אודות פשעי שנאה. מחקר מראה כי סביר הרבה יותר שסטטיסטיקות של פשעי שנאה הן נמוכות יותר באופן משמעותי עקב תת-דיווח.

בנוסך, קשה לפטור את "אפקט טרמפ" כאשר במספר ניכר של פשעי שנאה מדווחים אלה איכשהו מאוזכר שמו של טרמפ. עפ"י נתוני הליגה נגד ההשמצה לשנת 2016, אירועים אלה כללו ונדליזם, הפחדות ותקיפות.

ובנוסף, עפ"י דו"ח הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI) לפשיעה אוניברסלית לשנת 2017, שיעור פשעי השנאה המדווחים עלה במהלך שנת 2016 ב-17 אחוזים. מחקר אשר נערך לאחרונה אף מצביע על כך שקריאה או שמיעה של הצהרותיו של טרמפ הנגועות בדעות קדומות נגד קבוצות אוכלוסייה ספציפיות מגבירה את הסבירות שאדם יכתוב דברים פוגעניים אודות הקבוצות שאליהן הוא מכוון.

איל פיינברג הוא דוקטורנט למדעי המדינה באוניברסיטת צפון טקסס.

רגינה ברנטון היא פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת צפון טקסס

ולרי מרטינס-אברס היא פרופסור למדעי המדינה ומנהלת התוכנית ללימודים לטיניים ומקסיקניים באוניברסיטת צפון טקסס.