הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

סקר: תשעה מתוך עשרה סטודנטים צרפתים היו קורבן למעשים אנטישמיים

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

סקר חדש שנערך על ידי המכון הצרפתי לחקר דעת קהל (IFOP) בחודש מארס לאיחוד הסטודנטים היהודים בצרפת (UEJF) ראיין למעלה מ -1,400 סטודנטים על חוויותיהם, ביניהם כ- 405 סטודנטים יהודים.

בעקבות עלייה במספר האירועים האלימים (תקיפות, אלימות נגד יהודים) ובעקבות קריאות להתגייס כנגד התקפות אנטישמיות אלה, חלה ירידה של 10 נקודות בתוך 3 שנים מצד הצרפתים שדבקו בלפחות סטריאוטיפ אנטישמי אחד (42%).

שני צרפתים מתוך 3 (66%) חושבים כיום ש"היהודים מותקפים בצורה לא הוגנת כאשר הדברים משתבשים" לעומת 46% ב -2014. מצד שני, פחות מרבע מאמינים כי ליהודים יש יותר מדי כוח בתקשורת, בכלכלה ובפיננסים (21% ) ורק 14% בפוליטיקה (5- נקודות מאז 2014).

גם אם הדעות הקדומות האנטישמיות מזעזעות את הצרפתים, הסטיריאוטיפים עדיין ממשיכים להתקיים בחברה, גם אם במידה מינורית

מתוך שש טענות אנטישמיות שנבדקו, חלקם של הצרפתים שהסכימו עם האמירות עומד על 20%-27%. באופן כללי יותר, 15% מהצרפתים מסכימים עם לפחות אחד מהצהרות אלה, אך רק 4% מסכימים עם כל ההצהרות האנטישמיות שנבדקו, מתוכם 8% תומכי המפלגה France Insoumise ו -8% תומכי מפלגת Rassemblement National.

בעקבות ההקתפה המילולית הקשה נגד אלן פינקלקראוט, נראה שה"אפודים הצהובים" מוכנים יותר מחלקים אחרים באוכלוסייה הצרפתית, להשתמש בהצהרות אנטישמיות. ואכן, הסקר מראה כי 59% מתוכם תומכים בלפחות אמירה אנטישמיות אחת ו- 9% מסכימים עם כל האמירות שנבדקו.

קשר הדוק בין האנטי-ציונות והאנטישמיות

הדעות כלפי ההיבטים השונים של הציונות מועתקות אצל הצרפתים ליהודים. אך יש לציין שאנשים רבים שנשאלו הצהירו כי אין להם דעה לגבי השאלות הקשורות לציונות (בערך 40%).

מבין האנשים שלא הסכימו עם אף אחת מההצהרות האנטישמיות שנבדקו יש חלק קטן שמאמץ דעות אנטי ציוניות: 21% מאמינים כי הציונות היא אידיאולוגיה שמשרתת את ישראל על מנת להצדיק את ההתנחלויות והכיבוש (לעומת 28% שאינם חושבים כך), 16% מאמינים כי מדובר באידיאולוגיה גזענית (לעומת 35% שלא חושבים כך), 6% מאמינים כי מדובר בארגון בינלאומי שמטרתו להשפיע על דעת הקהל העולמית לטובת היהודים (לעומת 44% שאינם חושבים כך). בין האנשים המסכימים עם ששת האמירות האנטישמיות, חלק זה עומד בהתאמה על 72%, 74% ו- 93%.