הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

סקר: למעלה ממחצית מהבריטים לא יודעים מה פירוש המונח 'אנטישמיות'

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

פחות ממחצית מהמבוגרים הבריטיים מבינים את פירושה של המילה אנטישמיות, כך עולה מסקר בלעדי שנערך על ידי JC.

הסקר, אשר נערך על ידיDeltapoll  בחודש מרץ, מראה כי רק 47% מיותר מ-2,000 מבוגרים מבינים מהי כוונתה של המילה.

בסקר נשאל: "במילותיך, מה אתה מבין במונח אנטישמיות?". ארבעים אחוזים מהנשאלים אמרו שהם אינם יודעים מה פירוש המונח.

יו"ר ועד שליחי הקהילות היהודיות בבריטניה (Board of Deputies), מארי ואן דר זיל (Marie van der Zyl), אמרה כי "חינוך" הוא המפתח למלחמה בחוסר הבנה שכזה של הגזענות נגד יהודים. היא הוסיפה: "סקר זה הוא סימן לכך כי חרף מאמצינו ליידע את הציבור הרחב אודות החיים, התרבות וההיסטוריה היהודיים, עדיין ישנה מידה רבה של בורות בנושא".

אוליביה מרקס וולדמן (Olivia Marks-Woldman), מנכ"ל נאמנות יום הזיכרון לשואה (Holocaust Memorial Day Trust), אמרה כי התוצאות "מדאיגות מאוד" – בפרט בזמנים שבהם ניכרת עלייה באירועים אנטישמיים מדווחים.

יותר ממחצית מהמבוגרים בגילאי 18 עד 24 ענו "איני יודע", כאשר נתבקשו לזהות מהי אנטישמיות.

רק 32 אחוזים מהנשאלים בגילאי 22 עד 37 זיהו זאת כ"אפלייה נגד בני העם היהודי", בעוד ש-49 אחוזים אמרו שהם אינם יודעים מה פירושה של אנטישמיות.

גב' מרקס-וולדמן אמרה: "לשמוע שכל כך הרבה צעירים אינם מבינים את המונח אנטישמיות הופך את עבודת ההתמודדות עם התופעה לקשה אף יותר".

"השואה הייתה התוצאה של אנטישמיות שהופצה באופן מכוון והפכה לנורמה".

מארק גרדנר (Mark Gardner), מנהל התקשורת בארגון נאמני ביטחון הקהילה, אמר כי אחד ההסברים לתוצאות הסקר הוא כי "האנטישמיות היא מילה טיפשית וקשה. כאשר אנו משתמשים בה בתקשורת ובציבור הרחב, עלינו גם להסביר מה פירושה למעשה".

הוא אמר שהנתונים אישרו את ניסיונם הנוכחי של CST ושל ארגונים אחרים העובדים בשטח.

עפ"י הסקר, נשאלים בני 65 ומעלה מודעים יותר לקונספט האנטישמיות, ו-71 אחוזים אומרים כי הם מבינים אותו, בהשוואה ל-23 אחוזים בלבד שאינם מבינים אותו.

התוצאה אף חשפה פער בין המצביעים. אך ורק 43 אחוזים ממצביעי מפלגת הלייבור בבחירות הכלליות ב-2017 אמרו שהם מבינים מהי אנטישמיות, ואותו מספר נשאלים ענה שאינו יודע מה פירוש המונח. שישים ושלושה אחוזים מהשמרנים הבינו אותו ו-51 אחוזים בלבד מקרב הליברל-דמוקרטים.

חברי הקהילה היהודית בהפגנה נגד ראש מפלגת הלייבור והאופוזיציה בבריטניה ג'רמי קורבין ונגד האנטישמיות במפלגתו, מחוץ לבתי הפרלמנט בבריטניה ב-26 במרץ 2018 (תמונה: Getty Images)

מרקס-וולדמן אמרה כי הנתונים מדאיגים בפרט בקונטקסט של המחקר של HMD עצמו, אשר העלה כי 64 אחוזים מהנשאלים אינם יודעים כמה יהודים נרצחו בשואה או מעריכים את המספר כלפי מטה בצורה גסה.

"לעובדה שהמחקר החדש הזה מצביע על הבורות אשר נחשפה במחקרנו השלכות מרחיקות לכת אף יותר", אמרה.

קארן פולוק (Karen Pollock), מנכ"ל ארגון נאמני חינוך השואה (Holocaust Educational Trust), אמרה: "באחריותנו להראות כי האנטישמיות היא גזענות אנטי-יהודית. מכאן, נראה כי יש בפנינו עבודה רבה לעשות.

פולוק הוסיפה: "אנו יודעים כי ארץ זו עשויה מאנשים הגונים המתעבים גזענות, אך שומה עלינו להבהיר הבהר היטב מהו טיבה של הגזענות המסוימת הזו, ההיסטוריה האפלה שלה ומדוע היא כה מחלחלת".

אביגיל מוריס, מנכ"לית המוזיאון היהודי בקמדן (Camden), המקיימת בימים אלה תערוכה אודות המיתוסים סביב יהודים וכסף, אמרה שמחקר דומה אשר נערך עבור המוזיאון הראה כי רבים אינם מכירים או מבינים מליצות אנטישמיות.

"רוב האנשים אינם יודעים כי שיילוק (מלווה בריבית קצוצה, Shylock) הוא יהודי", אמרה. "יש הרבה בורות בנושא זה, ולכן התוצאות אינן מפתיעות אותי".

היא הציעה את האפשרות כי סיבה אחת לכך ש"אם אתה לא יהודי ואינך מכיר מישהו יהודי, אולי אתה פחות נוטה ללמוד על כך".

בסקר אף נחשף כי רק 49 אחוזים מהמצביעים בעד הפרישה מהאיחוד האירופי (הברקזיט) אמרו כי הם מבינים מהי אנטישמיות, בהשוואה ל-56 אחוזים מהמצביעים בעד הישארות בריטניה באיחוד האירופי.

חברת Deltapoll ראיינה 2,001 מבוגרים בריטיים באינטרנט, בין התאריכים 8-11 במרץ 2019. הנתונים שוקללו כך שיהיו מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה הבריטית הבוגרת.