הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

"לא אדם, מפלצת": מאסר עולם למחבל מהמוזיאון היהודי בבריסל

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
The accused Mehdi Nemmouche (C) looks on during the verdict at the trial for the terrorist attack at the Jewish Museum in Brussels, on March 12, 2019 at the Brussels Justice Palace. - Mehdi Nemmouche was convicted last week of "terrorist murder" for the anti-Semitic gun rampage in the Belgian capital in May 2014, a crime committed following his return from Syria's battlefields. Nacer Bendrer, who was found guilty of being the co-author of the attack for supplying the weapons Nemmouche used, was handed a jail sentence of 15 years. (Photo by YVES HERMAN / various sources / AFP) (Photo credit should read YVES HERMAN/AFP/Getty Images)

בית משפט בבלגיה גזר הלילה (שלישי) מאסר עולם על המחבל הצרפתי שרצח לפני כחמש שנים ארבעה בני אדם במוזיאון היהודי בבריסל, בהם בני זוג ישראלים. התובעים במשפט שהתנהל נגדו כינו את המחבל, מהדי נמוש, "פחדן" ו"פסיכופט".

נמוש הורשע בשבוע שעבר בעבירה של "רצח טרוריסטי" אחרי שיצא למסע הרג אנטישמי בבירה הבלגית במאי 2014. את הפיגוע ביצע נמוש לאחר חזרתו לאירופה מהקרבות בסוריה. במהלך המשפט העידו שני עיתונאים צרפתים שבסוריה נמוש החזיק אותם בשבי דאעש ועינה אותם.

הוא נמצא אשם ברצח של ארבעת הקורבנות בפיגוע בבריסל, בהם בני הזוג עמנואל ומירה ריוה ז"ל מתל אביב, בני 54 ו-53 בהתאמה. הם טיילו בבלגיה כשנרצחו, והותירו מאחוריהם שתי בנות. בפיגוע נרצחו גם אזרח בלגי שעבד במוזיאון וצרפתית שהתנדבה בו. נמוש ירה בהם למוות – בתוך 90 שניות – באמצעות אקדח ורובה קלצ'ניקוב, במה שאחד הפרמדיקים שהוזעקו לזירה כינה "דיוק כירורגי".

לפני שחבר המושבעים החל לדון בעונשו של נמוש, המחבל בן ה-33 חייך ואמר לבית המשפט הבלגי "שהחיים ממשיכים הלאה". גם לאחר השמעת גזר הדין, נמוש לא הביע חרטה על מעשיו. עם זאת, יצוין, הוא הכחיש את האישומים נגדו.

"מר נמוש, אתה סתם פחדן, ירית בהם למוות מאחור, הרגת נשים מבוגרות באמצעות רובה סער, אתה הורג בגלל שזה נותן לך סיפוק", אמר התובע ייב מורו.

התובע קרא למושבעים לנקוט ביד קשה כלפי המחבל, ואמר: "אם תאמרו שבבלגיה אדם יכול להיות טרוריסט בלי להיענש בחומרה, אז בל נופתע לראות אנשים מגיעים למדינה הזאת עם פצצות או רובים במזוודות שלהם".

בית המשפט גזר גם 15 שנות מאסר על נאסר בנדר, שהורשע כי סייע לנמוש לבצע את הפיגוע בכך שסיפק לו את כלי הנשק. בנדר, שגם הוא אזרח צרפתי, אמר שהוא מתבייש בכך שהכיר את נמוש, עליו אמר שהוא "כלל לא בן-אדם, הוא מפלצת". לנמוש ולבנדר יש כעת 15 ימים להגיש ערעור על עונשם. את העונש הם צפויים לרצות בצרפת.

חקירת הפיגוע העלתה כי השניים קיימו עשרות שיחות טלפון באפריל 2014, כשנמוש התכונן לבצע את פיגוע הירי. נמוש נמלט לאחר הטבח ונעצר רק שישה ימים לאחר מכן במארסיי שבצרפת. הוא נתפס כשברשותו אקדח ורובה.

לפי התביעה בבלגיה, מתקפת הטרור במוזיאון היהודי בבריסל הייתה הראשונה על אדמת אירופה שבוצעה על-ידי ג'יהאדיסט שחזר מהקרבות בסוריה. 18 חודשים לאחר הטבח, בנובמבר 2015, בוצעה מתקפת הטרור המשולבת בפריז שבה נרצחו 130 בני אדם – גם כן, בין היתר, על-ידי כאלה שלחמו בסוריה ושבו לאירופה.