הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

דו"ח מגלה קשר בין אנטי ציונות ואנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בסוף שנת 2017 פרסמה JPR מחקר על היחס ליהודים ולישראל בקרב אוכלוסיית בריטניה, פרויקט הנתמך על ידי הקרן לביטחון קהילתי, מחלקת הקהילות והממשל המקומי. אנו רואים בכך יצירה פורצת דרך – המחקר הראשון שנערך בכל מקום בו ניתן לקבוע באופן אמפירי כי יש קשר ברור בין עוינות קיצונית לישראל לבין צורות מסורתיות יותר של סלידה כלפי יהודים.

דו"ח זה בוחן את הקשר הזה תוך התמקדות ספציפית בשני רעיונות נפוצים במיוחד, אשר לעתים קרובות היהודים חווים אותם כאנטישמיים: הטענה שישראל היא "מדינת אפרטהייד" וכי יש להטיל עליה חרם.

במקרה הראשון, המחקר מגלה כי לחלקים גדולים באוכלוסייה למעשה אין שום דעה על כך או משום שהם לא יודעים דבר על הנושא, או כי הם פשוט לא בטוחים מה הדעה שלהם בנושא. זה נכון במיוחד לגבי צעירים ונשים – רמות הידע משתפרות ודעות מתחדדות כשאנשים מתבגרים, וכפי שנמצא במחקרים רבים אחרים, נשים נוטות להיות פחות דעתניות מגברים בסוגיות פוליטיות מסוג אלה.

עם זאת, מבין אלה שיש להם דעה, 21% מסכימים עם הטענה כי "ישראל היא מדינת אפרטהייד", 5% באופן מוחלט ו -10% תומכים בטענה כי "אנשים צריכים להחרים מוצרים ישראליים (3% מאמינים זאת באופן מוחלט). כמעט אותו שיעור (18%) אינם מסכימים עם טענת האפרטהייד אך שיעור גבוה בהרבה (47%)  אינו מסכים עם החרם.

אי ההסכמה עם רעיון החרם גבוה יותר אצל אנשים מבוגרים מאשר אצל צעירים, ואפילו יותר בקרב בני 40 פלוס. תופעה זו אינה קיימת ביחס למחלוקת בנושא האפרטהייד. ככל שהשכלת האנשים גבוהה יותר כך ההסכמה והמחלוקת עם שתי טענות אלה מתגברת.

עם זאת, ניתן למצוא הבדלים ברורים כאשר מסתכלים על הנתונים דרך העדשה של הדת, כאשר סביר יותר שמוסלמים רבים יותר תומכים בשתי הטענות מאשר כל קבוצה אחרת.

הדו"ח בוחן גם  את הקורלציה בין השקפות אלה לבין השקפות אנטי-יהודיות מסורתיות יותר, ומצא קשרים ברורים בין השניים, אם כי יותר ברעיון החרם מאשר ברעיון האפרטהייד. עם זאת, הדו"ח גם מציין כי הקורלציה חזקה יותר עם אמונות אנטי-ישראליות אחרות, במיוחד אלה הטוענות שישראל מנצלת את השואה למטרותיה שלה, שישראל חזקה מדי או שהיא הגורם העיקרי לצרות במזרח התיכון.