הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

עיתונאי מתעמת עם האנטישמיות האמריקאית, על רקע עלייה בפשעי שנאה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

ג'ונתן ויסמן (Jonathan Weisman) הוא עיתונאי ותיק. הוא במקרה גם יהודי. בשנת 2016, העובדה הזו הובילה למבול של הטרדות נגדו, ולפרספקטיבה חדשה של מה פירוש הדבר להיות יהודי במהלך נשיאותו של הנשיא טראמפ.

באותה השנה, ויסמן, המכהן בתפקיד עורך המשנה של עיתון הניו יורק טיימס בוושינגטון, צייץ בטוויטר קישור למאמר אשר נכתב על ידי בעל התור רוברט קגן (Robert Kagan) בעיתון וושינגטון פוסט, תחת הכותרת: "זוהי הדרך בה הפשיזם מגיע לאמריקה".

ויסמן הופתע כאשר מיד לאחר מכן הוא קיבל תגובה ממישהו תחת הכינוי @CyberTrump. בהודעה פשוט נאמר:

"היי ((ויסמן))" (  “Hello (( Weisman ))” )

ויסמן הבין במהרה כי הסוגריים שבתוכן רשום שמו, הידועות גם כ"פעמונים" (Bells), היו דרך לסמן אותו כיהודי. זאת, בצירוף כלי חיפוש של גוגל המכונה "The Coincidence Detector" ("גלאי צירוף המקרים"), המשמש ארגוני ניאו-נאציים לצורך זיהויים של עיתונאים יהודיים, הוביל למבול של הטרדות, תמונות ואיומים אנטישמיים בשרשור.

מאז, אירועים אנטישמיים בארצות הברית דווחו בהרחבה. באוגוסט 2017, אספסוף זימר "יהודים לא יחליפו אותנו" במהלך מפגן "Unite the Right" ("ימין התאחד"). בשנה שלאחר מכן, אדם חמוש רצח 11 יהודים אשר התפללו בבית הכנסת עץ החיים (Tree of Life Synagogue) בפיטסבורג, פנסילבניה.

בנובמבר האחרון, הבולשת הפדראלית של ארצות הברית (ה-FBI) פרסמה כי הייתה עלייה של 57% באירועים אנטישמיים באותה התקופה, ובכללם פשעים, הטרדות ומעשי ונדליזם. זו הייתה השנה השלישית ברציפות, לאחר דעיכה מתמשכת לפני כן.

בספרו החדש של ויסמן, "(((SEMITISM))): Being Jewish in America in the Age of Trump" ("(((שמיות))): להיות יהודי באמריקה בעידן טרמפ", הוא מזהיר נגד האדישות לנושא.

"אנטישמיות היא מגיפה אשר שרדה במשך אלפי שנים, השתוללה בתקופות מסוימות, נסוגה בתקופות אחרות לנשאים אשר העבירו אותה הלאה בשקט במשך הדורות", כותב ויסמן. "השאלות הרלוונטיות הן לפיכך מה עורר את התפרצותה האחרונה, כיצד נתפסנו שוב למצב זה מבלי ששמנו לב, ומה אנו הולכים לעשות לגבי זה?"

ויסמן דיבר עם קים מלקולם (Kim Malcolm), עיתונאי מתחנת הרדיו KUOW, במרכז הקהילה היהודית של סטרום (Stroum Jewish Community Center) שבמרסר איילנד (Mercer Island) ב-17 בינואר. מייקל גארנט (Michael Garnett) סיפק לנו את ההקלטה של השיחה.