הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

ציר הזמן בחילוקי הדעות הקשורות לצעדת הנשים נגד אנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מאת יוספין דולסטן

מצעד הנשים יתקיים בעוד כמה ימים וארגונים מקומיים וקבוצות פרוגרסיביות ממשיכים להרחיק את עצמן מההנהגה הלאומית אשר עושה מאמצים להחזיק באוהל הענק שלה.

למרות שהארגון הלאומי נתפס בעבר כאוגן של תקווה עבור הפרוגרסיבים לאחר בחירת דונלד טראמפ לנשיאות, הוא שקוע כיום בהאשמות שמנהיגיו לא רק שהיו רכים מדי, אלא גם טפחו כמה מקרים של  אנטישמיות בתנועה. העובדה שהצעדה נוצרה כמחאה לא רק נגד סקסיזם אלא גם צורות אחרות של קנאות, הופכת את הטענות אף יותר מטרידות.

איפה הדברים הסתבכו?

ההאשמות החלו בקשרים של טמיקה מלורי עם מנהיג האומה האסלאמית לואי פארחאן, שלו היסטוריה ארוכה של הערות אנטישמיות. לאחרונה, מאמר ב- Tablet טען כי מלורי והמארגנת כרמן פרז השמיעו הערות אנטי-יהודיות בפגישות התכנון. לאורך כל הדרך, מארגני צעדת הנשים יחד עם מלורי ופרז, כללו את הפעילה הפלסטינית-אמריקנית לינדה סרסור ומעצב האופנה והפעיל בוב בלנד שפרסמו הצהרות שונות על המחלוקת. חלקם היו פייסניים, אחרים רק ליבו את המתח.

JTA בדק את ההערות האנטישמיות שהושמעו כנגד הצעדה ואיך מנהיגים הגיבו עליהן.

ינואר 2017

ב- 21 בינואר מיליוני נשים צעדו ברחבי העולם כאשר רובן לובשות כובעי צמר על מנת למחות על הערותיו האחרונות של טראמפ בעניין תקיפה מינית, ובתמיכה במגוון נושאים, כולל שוויון בין המינים, זכויות הלהט"בים וצדק גזעי. היום העביר נזיפה צורבת לרטוריקה של טראמפ, ונראה היה כי זהו רגע מדרבן עבור השמאל האנטי טראמפ, כשהוא מאחד נשים (וגברים רבים) ללא הבדל גזע, מעמד סוציו-אקונומי וגיאוגרפי. הייתה זאת מחאה של יום אחד והיא הייתה הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב.

פברואר 2018 

ב- 25 בפברואר, מלורי משתתפת ביום להצלת אומת האסלאם שבו אומר המנהיג, לואי פרחאן, ש"יהודים משפיעים הם האויב שלי" ומתייחס ל"יהודי השטני" מתוך הצהרות אנטישמיות ואנטי להט"ביות. מהבמה, פרחאן פונה למלורי אשר מפרסמת תמונות מלאות הערכה מהאירוע באינסטגרם. הליגה נגד השמצה ומגיש CNN, ז'ייק טפר, מדגישים את הנוכחות של מלורי באירוע, ומבקשים ממנה להתנער מפרחאן.

מרץ 2018 

לקח יותר משבוע עד שצעדת הנשים פרסמה הצהרה והארגון נאשם שזה לא מספיק וזה מאוחר מדי. "ההצהרות של מר פרחאן לגבי יהודים, טרנסקסואלים, והומואים ולסביות לא תואמים את עקרונות צעדת הנשים" כתוב בהצרה. אבל המארגנים לא מתנערים לחלוטין מפרחאן ולא מבקרים את מלורי על כך שהיא

השתתפה בנאומו. "אנחנו אוהבות ומעריכות את אחותנו תמיקה מלורי" כתוב בהצהרה מה- 6 במרץ.

מלורי, שהיא אפרו-אמריקאית, מגנה עוד על הקשר שלה עם פארחאן, במאמר שמתפרסם ב- NewsOne כעבור יום. "איפה שהאנשים שלי נמצאים שם גם אני צריכה להיות.  אני נכנסת למרחבים קשים", היא כותבת.

אפריל 2018 

מלורי תוקפת את סטארבקס על כך שגייס את הליגה נגד השמצה כיועץ בישיבה חינוכית עבור הצוות שלה. בהודעה בטוויטר מה -17 באפריל היא מאשימה את הקבוצה היהודית שהיא "תוקפת ללא הרף אנשים שחורים וחומים". ענקית הקפה מודיעה מאוחר יותר, כי הקבוצה היהודית לא תמשיך למלא תפקיד מוביל בהכשרת הצוות.

אוקטובר 2018

נושא האנטישמיות חוזר לאור הזרקורים כאשר השחקנית והפעילה אליסה מילנו מאשימה את מארגני צעדת הנשים בגין הטענות האנטישמיות בראיון עם The Advocate שפורסם ב- 30 באוקטובר, שלושה ימים לאחר הרצח בבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג. מילנו שנשאה נאום בצעדה במרץ 2017, אומרת שהיא לא תדבר באירוע אם סרסור ומלורי אחראיות לצעדה. ההערות שלה משמעותיות במיוחד בגלל שהייתה זאת הודעת הטוויטר שלה שקראה לנשים לחלוק את חוויותיהן בנושא הטרדות ותקיפות מיניות, מהלך שסייע להניע את תנועת "#MeToo" לתוך המיינסטרים. (הפעילה טאראנה בורק טבעה את המונח ב -2006).

The organizers of the Women’s March, from left to right, Bob Bland, Linda Sarsour, Carmen Perez and Tamika Mallory, at BET’s Social Awards in Atlanta, Feb. 11, 2018. (Paras Griffin/Getty Images for BET)

נובמבר 2018 

ב -8 בנובמבר, צעדת הנשים משחררת עוד הצהרה בה היא מתנערת מההתבטאויות האנטישמיות של פרחאן אבל מבטלת את תמיכתה במלורי וסרסור. "כולנו יודעים את הסיבה האמתית לאלימות ודיכוי של הקהילות שלנו", נאמר בהצהרה. "ההשראה לכך מקורה ברטוריקה מרושעת מצד ממשל טראמפ וחברי המפלגה הרפובליקנית". יום לאחר מכן, השחקנית דברה מסינג מפרסמת ציוץ בה היא מביעה את תמיכתה בעמדה של מילנו.

בפוסט שהיא פרסמה ב- 15 בנובמבר, סרסור מגנה על Ilhan Omar, דמוקרטית ממינסוטה שנבחרה זה עתה ושזכתה לביקורת כאשר היא תמכה בחרם של ישראל. סרסור כותבת שהמתקפות נגד עומר, אמריקאית ממוצא סומלי באו "לא רק מהאגף הימני אלא מאנשים שמתחפשים לפרוגרסיבים אבל תמיד בוחרים בתמיכה בישראל מעל למחויבות שלהם לדמוקרטיה וחופש הדיבור". הוועד היהודי האמריקאי אומר שסרסור מסתמכת על לויאליות כפולה אנטישמית.

ב- 18 בנובמבר סרסור מפרסמת הצהרה ארוכה בה היא כותבת שהמבקרים האשימו אותה כי היא אנטישמית לפני הדרמה עם פרקהאן וכי ההאשמות הן משום שהיא "תומכת BDS נועזת, בוטה, התומכת בנשים מוסלמיות פלסטיניות אמריקאיות". היא גם אומרת שלמשפחתה של מלורי יש מערכת יחסים ארוכת שנים עם האומה האסלאמית בעקבות "הרצח האכזרי של אביה של בנה לפני 17 שנה, והתפקיד החיובי ששיחק NOI בחייה של האם היחידנית השחורה"

יום למחרת מפרסמת תרזה שוק, מארגנת שותפה של צעדת הנשים, הצהרה בה היא קוראת למארגנים להתפטר. "בניגוד לעקרונות האחדות שלנו, הם אפשרו לאנטישמיות, לרגשות אנטי להט"בים ולרטוריקה גזענית להפוך לחלק של הפלטפורמה לאחר שלא הסכימו להתנער מהקבוצות אשר מאמצות את האמונות הגזעניות מלאות השנאה הללו", כותבת שוק.

ב- 20 בנובמבר צעדת הנשים משחררת את הצהרתה השלישית כאשר סרסור משתמשת בטון פייסני יותר כשהיא מדברת על אנטישמיות. "היינו צריכות להיות יותר מהירות וברורות יותר כשניסינו להסביר לאנשים את הערכים שלנו ואת המחויבות שלנו למאבק באנטישמיות. אנו מצטערים על כך", נכתב בהצהרה.

דצמבר 2018 

ב -10 בדצמבר מפרסם Tablet מאמר בו הוא מצטט משתתפים הטוענים כי מלורי ופרז השמיעו הערות אנטישמיות במפגשי ההכנה לצעדה. המארגנים מתכחשים להצהרות אלה, אך ההאשמות התפשטו במהרה במדיה החברתית ובאתרי החדשות השונים. הסניף המקומי של צעדת הנשים מסר  ל- JTA שהמחלוקת האחרונה בנושא פרחאן פוגעת בתדמיתן. המועצה היהודית הדמוקרטית של אמריקה קוראת למארגני הצעדה להתפטר.

ינואר 2019 

ב -14 בינואר, צעדת הנשים ממנה את ועדת ההיגוי החדשה שלה הכוללת 32 חברות וביניהן  3 נשים יהודיות: פעילת זכויות הטרנסג'נדרים אבי שטיין; חברת האיחוד ליהדות הרפורמית, אפריל באסקין; ופעיל המגוון היהודי, יבילה מקוי.

באותו יום, מלורי ובלנד מופיעים ב- "The View", שם מתעמתת איתן המארחת, מייגן מקיין, בנושא הטענות לאנטישמיות. אף על פי שבלנד מגנה את האנטישמיות של פרחאן, מלורי מסרבת ללכת בעקבותיה. "זאת לא השפה שלי, זה לא האופן שבו אני מדברת", היא אומרת.

ככל שמתקרב יום הצעדה, כלי התקשורת מדווחים כי מגוון של קבוצות כבר אינן מזוהות עם הצעדה. ביניהם: המועצה הארצית לנשים יהודיות, קרן הנשים היהודיות בניו יורק, המרכז לחקר עוני הדרום ורשימת אמילי. לדברי המועצה היהודית הדמוקרטית של אמריקה, מחליטה גם המועצה הלאומית הדמוקרטית שלא לתמוך בצעדה.

ב -15 בינואר, פרז כותבת מאמר ב"Forward", בה היא מתנצלת על תגובת הארגון לטענות האנטישמיות וקוראת לנשים יהודיות להצטרף למצעד. "אני רוצה להיות חד-משמעית ואני מאשרת כי הארגון לא פעל מהר מספיק  ולא גינה באופן מיידי את ההצהרות המבעיתות והשנואות של דמות שאינה קשורה למצעד הנשים בשום דרך", כותבת פרז. "הכישלון הזה גרם לפגיעה קשה ולכאב, במיוחד משום שהתנועה שלנו מוקדשת להכללה".

באותו יום, תשעה רבנים ליברליים בניו יורק תמכו במצעד הנשים במכתב בו מספרים כי הם נפגשו עם סרסור ומלורי ושיתפו את דאגותיהם בנוגע לאנטישמיות. אף על פי שהמכתב מכיר בכך שחילוקי דעות עדיין קיימים, הוא מעודד את חברי הקהילה היהודית להשתתף במצעד בשבת.