הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2018 – תמונת מצב ומגמות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות – הערכה שנתית 2018 – תמונת מצב ומגמות

בשנת 2018 נמשכה המגמה של עליה במספר האירועים האנטישמיים והפגיעות האלימות ביהודים. ברוב מדינות העולם בהם מתבצע מעקב אחר אירועים אנטישמיים, נרשם בשנה החולפת מספר שיא של אירועים.

האירוע האנטישמי המשמעותי ביותר בשנה החולפת היה הטבח שבוצע בבית הכנסת “עץ חיים” "אור לשמחה" בעיר פיטסבורג שבפנסילבניה, בו נרצחו 11 יהודים, שביצע רוברט באוורס (Robert Bowers), פעיל ימין קיצוני בארה"ב. הרצח, העלה לסדר היום את בעיית האנטישמיות הניאו-נאצית בארה"ב, בה לאומנים הדוגלים בעליונות הגזע הלבן נהנים מחופש ביטוי ונגישות חופשית לכלי נשק.

תומכי העליונות הלבנה בארה"ב חווים סוג של תחיה מחדש בשלוש השנים האחרונות, הנזקפת במידה רבה לעלייתו של הימין האלטרנטיבי, האלט- רייט. הטענה שעומדת בליבת האידיאולוגיה של העליונות הלבנה בגרסתה המודרנית היא שהגזע הלבן ניצב בפני סכנת הכחדה והוא טובע בנחשול גואה של בני אדם לא לבנים שנשלטים ומתומרנים על ידי היהודים. תומכי העליונות הלבנה מאמינים כי ניתן להצדיק כמעט כל פעולה באם מטרתה היא "להציל" את הגזע הלבן.

בניגוד לימין הקיצוני בארה"ב, הימין הקיצוני באירופה עבר שינויים רבים. שינויים אלו נוצרו כתוצאה משינויים חברתיים ושינויים באופי האיומים, כפי שהם נתפסים על ידי מנהיגי חלק זה של המפה הפוליטית: היהודים, הקומוניסטים ואף האמריקנים, מפנים בשנים האחרונות את מקומם לאויב החדש של הימין הקיצוני האירופי, האסלאם. הפעילות האנטישמית של הימין הקיצוני באירופה התמתנה ואינה מהווה גורם דומיננטי באנטישמיות. יוצאת מן הכלל במגמה זו היא גרמניה, שם נרשמה עליה באירועים אנטישמיים שמקורם בימין הקיצוני.

האנטישמיות המוסלמית ממשיכה להיות הדומיננטית והמחוללת המשמעותית ביותר של אירועים אנטישמיים בעולם. באופן גס ניתן להבחין בין שני גורמים שונים באנטישמיות המוסלמית:

ראשית, האסלאם הרדיקאלי מבית המדרש של הסאלפים הג'יהאדים המושפעים מאידיאולוגיה דתית קיצונית הרואה ביהודים אויב אולטימטיבי שיחד עם הצלבנים יש להלחם בו מלחמת חורמה. אסכולה אסלאמית זו, שביטוייה העכשוויים הם ארגונים כגון דאע"ש ואל-קאעידה, מפיצים אידיאולוגיה המייצרת השראה לפגיעה ביהודים בקרב חסידיה. התעמולה האנטישמית המופצת במסגדים מסמנת את היהודים כחלק מקונספירציה בינ"ל לפגיעה באסלאם ומסמנת את היהודים כיעד לג'יהאד. בתקופה האחרונה, עם הירידה המשמעותית בכוחה הצבאי והפוליטי של המדינה האסלאמית, ניכרת עליה בהתייחסות ליהודים כיעד ראוי לפגיעה בשיח הג'יהאדי.

במקביל לשיח הג'יהאדי, מתקיים בעולם האסלאמי גם שיח אנטישמי מסוג אחר השם את הדגש על דה-לגיטימציה של התנועה הציונית בכלל ומדינת ישראל בפרט. אנטישמיות זו, המכונה "האנטישמיות החדשה" ואשר מאפיינת גם גורמים רבים אחרים בשמאל הרדיקאלי ואת ארגוני ה- BDS וקושרת בין העם היהודי לסכסוך הישראלי-ערבי. שלילת זכותה של מדינת ישראל להתקיים, כמדינת העם היהודי, תוך שימוש במוטיבים אנטישמיים קלאסיים לתיאור התוקפנות היהודית, מאפיינת את השיח של קבוצות אלו. מאפיין נוסף המסכן את היהודים, הוא הראיה לעיתים של הקהילות היהודיות בפזורה כשלוחה של מדינת ישראל וכיעד למעשי מחאה ואלימות כתגובה למה שנתפס על ידיהם כאלימות ישראלית כנגד הערבים.

שני המאפיינים של האנטישמיות המוסלמית אינם תמיד נבדלים בצורה ברורה בשטח ומשפעים יחדיו על האוכלוסייה המוסלמית במדינות השונות. גלי ההגירה של מוסלמים לארצות המערב בשנים האחרונות, בעיקר ממדינות עימות במזה"ת ומצבם הקשה, יצרו כר נרחב להשפעה משני הסוגים.

דוגמא להתפתחות או לשינוי בשיח האנטישמי ניתן למצוא בהתייחסות למיליארד היהודי ליברלי, ג'ורג' סורוס. ארגונים ופעילי ימין קיצוני ברחבי העולם פועלים להציג את סורוס לא רק כיריב פוליטי רב משאבים, אלא גם כהתגלמות כל מה שהם מתעבים תוך שימוש בטיעונים אנטישמיים המזכירים את הפרוטוקולים של זקני ציון.

במקביל המשיכו תנועות השמאל הרדיקאלי, בעיקר בקמפוסים בארה"ב, בתעמולה אנטי ישראלית חריפה שגרמה לסטודנטים יהודיים לחוש לא בטוחים ולא חופשיים בביטוי דעות פרו ישראליות או ציוניות.

בבריטניה נמשך השיח האנטישמי של חברים בכירים במפלגת הלייבור במדינה כשגילויים חדשים על תמיכתו של קורבין בארגונים חמאס וחזבאללה נחשפו. מדובר בעיקר על סוג של אנטישמיות חדשה שמסוות כביקורת על ישראל, אבל מופנית בפועל כלפי היהודים בבריטניה, המואשמים בגלוי בהיותם חלק "ממשטר הכיבוש והדיכוי"

במזרח אירופה נרשמה ירידה במספר התקריות האלימות. יוצאת דופן בולטת למגמת הירידה במספר התקריות במזרח אירופה היא אוקראינה.

במהלך השנה האחרונה נרשמו גם הישגים משמעותיים בתחום המאבק באנטישמיות. בראשם קידום ההכרה בהגדרת העבודה לאנטישמיות. (המכירה למעשה באנטישמיות החדשה ובתופעת הדה-לגיטימציה כסוג של אנטישמיות. ניתן לקרוא את נוסח ההגדרה המלא, בסוף הדו"ח).

יותר ויותר מדינות הצהירו שבכוונתן לאמץ את ההגדרה שנותנת כלים עבור הרשויות לזהות אנטישמיות ומאפשרת בכך את מניעתה. בתחילת דצמבר, 28 מדינות האיחוד האירופי פרסמו הצהרה נגד האנטישמיות והבטחה לשמירת ביטחון היהודים. מועצת האיחוד אמרה בהצהרה כי קיימת המלצה לחברות באיחוד להשתמש בהגדרה ככלי הדרכה או כלי עזר.

גם המאבק בתנועת ה- BDS נושא פרי ויותר מדינות מאמצות חוקים המגבילים או אוסרים את פעילותם של ארגונים התומכים בחרם על ישראל.