הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

זוג דתי סולק מטיסה בארה"ב: "אמרו לי: אתם, היהודים הדתיים, לא מתקלחים"

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מיאמי, פלורידה – יוסי וג'ני אדלר לא האמינו שזה קרה להם: בדרכם חזרה מחופשה במיאמי לביתם שבסאות'פילד, דטרויט – שם חיכו להם שמונת ילדיהם – הם נזרקו, לטענתם, מטיסת "אמריקן איירליינס" בגלל טענות של נוסעים ל"ריח רע", כך על פי חברת התעופה. אבל לאדלרים יש גרסה אחרת, והם משוכנעים בה: "הורידו אותנו כי אנחנו יהודים. נציג של החברה אמר לי: אתם, היהודים הדתיים, לא מתקלחים".

התקשורת האמריקנית (ואף מחוץ לארה"ב) מסקרת מאז אתמול (יום ה') את הסיפור שראשיתו ברביעי בלילה, כאשר בני הזוג, הוא חובש כיפה והיא בכיסוי ראש, ובתם התינוקת בת השנה וחצי – אולצו לרדת מהטיסה חזרה הביתה, לדבריהם דקות ספורות אחרי שהתיישבו בכסאותיהם, לאחר שהועלו אחרונים בבורדינג.

"דקות לאחר שהתיישבנו, ניגש אלינו דייל ואומר לנו שאנחנו חייבים לרדת כי יש משהו להגיד לנו", שיחזר אדלר בשיחה עם ערוץ WPLG /local10 שחשף את הפרשה. "נכנסתי לחרדות. חשבתי שזה בטח משהו שקרה לילדיי בבית".

"לפתע, מיד לאחר שהורידו אותנו מהטיסה וסגרו את הגייט, אמרו לנו: 'מצטערים אדוני. כמה נוסעים התלוננו שנודף מכם ריח רע ולא נוכל לתת לכם לעלות לטיסה", אמר יוסי אדלר, בראיון לרשת NBC ו-ABC.

"שאלתי אותם, אתם רציניים? ריח רע? מה זה אומר? אנחנו מתקלחים כל יום. אתה רוצה שאלך לירכתי המטוס ואשים דאודורנט? אך הנציג ענה שזה מאוחר מדי. הקפטן קיבל החלטה לסגור את השער והעיף אותנו מהמטוס".

זה קרה לאחר שביום שלישי, מועד חזרתם המקורי, בוטלה טיסתם בשל תנאי מזג האוויר בשדה. "אשתי הובכה בפני מאות אנשים בגלל הטענה כאילו יש לנו ריח גוף רע", הוא טוען – ודורש הסברים מחברת התעופה. "אני רק רוצה שמישהו יגיד לי את האמת. מה קרה?"

אדלר משוכנע כי אין כל בעיה בהיגיינה שלו או של רעייתו, והאירוע כולו נובע ממניעים אנטישמיים. בעימות שצילם עם נציג החברה, לאחר שהורד מהטיסה, ושודר ברשת NBC וב- local10 – הוא הטיח בפניו: "הורדתם אותנו בגלל מניעים דתיים". הנציג, בספק-היתממות, שואל: "אז אמרת שאתה לא מתקלח ממניעים דתיים?" ואדלר הזועם משיב: "לא אמרתי דבר כזה".

אדלר מוסיף לערוץ המקומי, Click on Detroit, כי "הם החזיקו את האף שלהם, כאילו, 'זה מסריח'. זה מה שכל כך הכעיס. הנציג אמר לי: 'אתם, היהודים הדתיים, לא מתקלחים'. זה מה שהוא אמר לי. עניתי לו, זה מגוחך".

לא די בכך שהזוג הובך ובויש, לטענתם הובטח להם כי המטען שלהם הורד אף הוא – אלא שהם גילו כי המזוודות טסו בלעדיהם, והם נותרו בשדה התעופה עם תינוקת וחסרי כל. "אנחנו עם אותם הבגדים, בלי כיסא בטיחות לרכב לתינוקת, ויש להם עוד את החוצפה להגיד לי: שזה לא יקרה לכם מחר שוב".

"אמריקן איירליינס" מסרה בתגובה לרשתות האמריקניות כי "מר אדלר ורעייתו הורדו מטיסה לאחר שמספר נוסעים התלוננו על ריח הגוף שלהם. הוזמנו להם חדרים במלון ללילה והם קיבלו שוברים לארוחות".