הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

אנטי ציונות היא אנטישמיות על פי הגדרתה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מאת ארון קליגמן (Aaron Kliegman)

השבוע, שחרר הארגון הקול היהודי לשלום (Jewish Voice for Peace), ששייך לצד השמאלי של המפה הפוליטית, הצהרה שבה הוא נסביר למה הוא מתנגד לציונות. ההצהרה כוללת שקרים מכוערים על המדינה היהודית אבל יש לקחת את המילים ברצינות שכן הם מסמלים את היחס האנטי-ציוני כלפי ישראל.

JVP טוען כי "מה שמנחה את הארגון זהו חזון של צדק, שוויון וחופש לכל בני האדם", וכי הציונות, בניגוד לאידיאלים אלה, הקימה "מדינת אפרטהייד שבה ליהודים יש זכויות יתר על האחרים" ושבה הפלסטינים מתמודדים עם אפליה חמורה. במציאות, עם זאת, אנטי-ציונות כזו היא הצורה החשובה והמשפיעה ביותר של האנטישמיות כיום.

האנטי-ציונות היא, מעצם הגדרתה, זהה לאנטישמיות. מבחינה היסטורית, הציונות הייתה תנועה פוליטית שביקשה להקים מחדש בית לאומי יהודי בארץ ישראל. לאחר שהמטרה הזאת התגשמה ב -1948, המשמעות של להיות ציוני מאז ועד היום היא תמיכה בהישרדותה של ישראל כמדינה יהודית משגשגת. כתוצאה מכך, להיות אנטי-ציוני פירושו להתנגד להישרדותה של ישראל כמדינה יהודית משגשגת.

האנטי-ציונים לא בהכרח מחפשים את השמדת ישראל באמצעות אלימות. אבל האנטי-ציונים מבקשים, לכל הפחות, לבטל את הפרויקט הציוני ולערער את ישראל עד כדי כך שהיא למעשה תחדל מלהתקיים כפי שהכרנו אותה. כפי שכבר כתבתי בעבר תהיינה ההשלכות הרסניות עבור יהודים ישראלים, שחיים באזור שבו רוב הממשלות לא גילו שום נקיפות מצפון בכל הקשור לשחיטת יהודים".

גם אם האנטי-ציונים לא רוצים לראות אלימות מופעלת כנגד היהודים בישראל, זה בדיוק מה שיקרה אם החזון שלהם יתממש. "יש מדינה יהודית אמתית עם מיליוני יהודים שנאמנים לה", כתב לאחרונה יורם חזוני, נשיא מכון הרצל, בטוויטר. "היהודים כאן לא יוותרו על המדינה ולא ימסרו אותה לשום ישות פוליטית אחרת שעליה אתם אולי חולמים. הסיכוי לפירוק המדינה הזאת ללא הרג המוני של יהודים הוא אפס". כלומר, הדרך היחידה, בסופו של דבר, להחליף את ישראל בפלסטין, או להקים מדינה דו-לאומית, או כל דבר אחר שעליו חולמים האנטי-ציונים, היא להילחם במדינה היהודית, ולפיכך להרוג מספר גדול של יהודים. פה מדובר בעניין של הישרדות לאומית. יש אנשים, אולי מנהיגי JVP, שאולי בורים מדי להבין את האמת הזאת, אבל בורות היא לא תירוץ למחול על הקריאות למעשה לרצח בקנה מידה גדול.

האנטי-ציונות היום עושה יותר מכל ארגון אחר בהצדקת השנאה והרדיפות של יהודים. רק תסתכלו על מיליוני בני האדם במזרח התיכון שמבקשים לרצוח יהודים, אבל מכבסים את רצונותיהם בשפה אנטי-ציונית – "הכיבוש הישראלי", הסבל הפלסטיני וכו '.

האנטי-ציונים משתמשים באותה קנוניה כפי שעשו האנטישמים נגד יהודים במשך אלפי שנים. אין להגדיר אנטישמיות כשנאה ורדיפות של יהודים; במקום זאת, האנטישמיות היא השימוש בסטנדרטים כפולים כלפי יהודים, וחשוב יותר, לייחס להם רוע קוסמי ושטני שכמותו לא ניתן למצוא בשום מקום אחר. קחו למשל את השפה בה השתמשה הנציגה הרפובליקנית אילהן עומר (ד. מינסוטה), אשר צייץ ב -2012: "ישראל היפנטה את העולם, שאללה יעיר את העולם ויעזור להם לראות את מעשיה הרעים של ישראל". הציוץ שעומר כתבה במהלך מתקפה צבאית ישראלית בעזה, עדיין מופיע באינטרנט. רק להחליף את המילה "ישראל" ב"יהודים", ועומר יכולה להשתלב עם שונאי היהודים הבולטים של ימי הביניים.

מדהים הוא איך עומר הגנה על ציוץ שלה השבוע. כאשר לחצו עליה בטלוויזיה וביקשו ממנה להסביר את בחירת המילים שלה, עומר ענתה: "אני זוכרת מתי זה קרה, צפיתי בטלוויזיה והרגשתי כאילו אין התייחסות לחיים של האחרים במלחמה הזאת, והמילים האומללות האלה היו המילים היחידות שיכלתי לחשוב עליהם בשלב זה."

עומר הוסיפה כי יש "הבדל" בין ביקורת על פעולה צבאית של ממשלה ש"הפעילה מדיניות מדכאת באמת ותקיפה "של אנשים בעלי אמונה מסוימת ". היא הגינה על הציוץ שלה על ידי שימוש באותה שפה שבה השתמשו האנטי-ציונים כאשר תקפו את ישראל.

בגלל שהאנטי ציונות פוגעת במדינה היהודית ולא בעם היהודי, היא  נסבלת בחוגים ציבוריים.

כמובן שמותר להביע ביקורת כלפי ישראל בלי להיות בהכרח אנטישמי. הבעיה היא שאנטי-ציונים עוברים פעמים רבות כל כך את קו הביקורת הלגיטימית כשהם משמיצים בצורה שערורייתית את ישראל כי היא אחראית לרצח עם ואפרטהייד, כל זאת על מנת לעשות לה דמוניזציה ודה-לגיטימציה. שפה זו היא חלק ממאמץ בניהול מלחמה פוליטית ולא בהפעלת זכות חופש הדיבור.

האירוניה הגדולה של האנטי-ציונות היא שחסידיה מחפשים בדיוק את מה שדחף את היהודים לאמץ את הציונות מלכתחילה: עם יהודי ללא בית לאומי, החיה בחסדיהם של הכוחות שביקשו להרוג או לגרש אותם במשך זמן כה רב. לכן המטרה העיקרית של ישראל היא להגן על היהודים ולשמש מקום מקלט עם צבא. דחיית הציונות היא לדחות את ביטחונו של העם היהודי.