הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

שנת מאסר בצרפת לאלן סורל שהתבטא באנטישמיות

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

בית המשפט בעיירה בוביני, שבפרברי פריז, גזר על הסופר והמסאי אלן סורל שנת מאסר בפועל בשל מאמר אנטישמי שפירסם באתר האינטרנט שבבעלותו. מדובר בעונש יוצא דופן בחומרתו בצרפת. סורל בן ה-60 נחשב לאחד האידיאולוגים המובילים בימין הקיצוני הצרפתי. בין היתר, הוא כתב בחודש מארס האחרון כי "היהודים הם מניפולטיביים, שתלטנים ושנואים", וכי "המאבק בין העם היהודי ובין שאר האנושות צריך להיות בעל אופי של השמדת עם טוטאלית".

סורל, שכבר זכה לכותרות בעבר בשל התבטאויות קיצוניות, התייחס במאמרו גם לתובעת במשפטו, שנפתח בשנה שעברה, וכתב עליה: "מעולם לא שמעתי כל כך הרבה שקרים וחוסר יושר יוצאים מפיה של אשה — ובחיי כבר הכרתי הרבה שרמוטות".

המאמר של סורל נכתב בעקבות דיוני בית המשפט בפברואר האחרון בעקבות פרשה אחרת,שהתרחשה על רקע מערכת הבחירות לנשיאות צרפת. באתר האינטרנט שלו — הנושא את השם "שוויון ופיוס" (Égalité et Réconciliation) — הוא העלה תמונה מעובדת מעשה ידיו של אלמוני, שמציגה את המועמד דאז לנשיאות עמנואל מקרון כאשר הוא נושא סרט זרוע בעל מאפיינים חזותיים נאציים, ובמקום צלב קרס מופיע עליו סמל הדולר האמריקאי. מאחורי גבו של מקרון מופיעים דגלי ארצות הברית וישראל, ושלוש דמויות של יהודים המוכרים לציבור הצרפתי: ז'אק אטאלי, כלכלן והנשיא הראשון של הבנק האירופי; ז'קוב רוטשילד, הבנקאי ובן למשפחה ההיסטורית; ואיש העסקים היהודי־ישראלי פטריק דרהי.

התביעה טענה אז במשפט כי "עמנואל מקרון מוצג בתור בובה אשר מושכים בחוטים הנסתרים הקשורים אליה. מאחוריה, מוצגים אלה האוחזים בחוטים, בכוח האמיתי, היהודים. ללא כל ספק — מדובר בהסתה לשנאת יהודים". הדברים האלה עוררו את חמתו של סורל.

"ארגון הסטודנטים היהודים של צרפת", שהגישו את התביעה נגד סורל, מסר בתגובה לגזר הדין כי "מערכת המשפט כופה הפסקה על תועמלן השנאה הזה". גם עורכת הדין של "הליגה למאבק בגזענות ובאנטישמיות" בצרפת, אילנה סוסקין, הגיבה ואמרה כי "בזכות פסק הדין הזה הפחד מחליף מחנה. נמשיך לעקוב אחרי סורל והתבטאויותיו נגד יהודים".

בדרך כלל התביעה בצרפת לא נוטה לדרוש עונשים חמורים על התבטאויות נגד יהודים, ובתי המשפט במדינה מסתפקים בקנסות כספיים, לעתים במאסר על תנאי, ולעתים רחוקות מאסר קצרצר בפועל (שלרוב הולך לאיבוד באין ספור ערעורים ולא מגיע בסופו של דבר אל בית הסוהר). זאת, למרות שהחוק מאפשר ענישה קשה יותר. אך הפעם, מדובר בעליית מדרגה בהתייחסות של הפרקליטות למקרה; התביעה דרשה שנת מאסר בפועל, ובית המשפט קיבל זאת.