הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

אורבן מסרב לגנות עיתון שהציג דימוי אנטישמי של ראש הקהילה היהודית בהונגריה

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook
Reelected chairman of the governing FIDESZ party, Hungarian Prime Minister Viktor Orban, reacts on the podium during the party congress at the Hungexpo fair center in Budapest on November 12, 2017. / AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images)

בודפשט – ראש ממשלה הונגריה, ויקטור אורבן, מסרב לגנות את המגזין שפירסם דימוי אנטישמי של ראש הקהילה היהודית במדינה. במכתב ששלח לרון לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי, ביטא אורבן "הפתעה" על כך שהאחרון ביקש ממנו "להגביל את חופש הביטוי וחופש העיתונות", בקריאתו לגנות את הפרסום. "חרף הכבוד שלי אליך, אני לא יכול למלא את בקשתך", כתב לו. אורבן הדגיש כי ממשלתו מנהלת מדיניות של "אפס סובלנות" כלפי אנטישמיות ולא מותירה מקום לספק באשר לאחריותה כלפי אזרחיה היהודים וביטחונם.

השבועון הכלכלי ההונגרי Figyelo, שנוקט קו פרו-ממשלתי ובעליו מקורבת לאורבן, פרסם ביום חמישי שעבר את תמונתו של נשיא הפדרציה היהודית בהונגריה, אנדרש הייסלר (Andras Heisler), כשמסביבו שטרות כסף. בכתבה נטען כי הייסלר מעורב באי-סדרים כספיים.

הייסלר אמר היום ל"הארץ": "השער האנטישמי הזה מפחיד. תמונות כאלה ראיתי לפני כן רק בספרי ההיסטוריה משנות ה-30". הוא הוסיף כי ציפה לגינוי מפיו של אורבן וממשלתו לפרסום. בשבוע שעבר התערב בנושא גם משרד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפרסם הודעה שלפיה "היועץ המדיני של ראש הממשלה שוחח עם שגריר הונגריה בישראל וגינה את אופן פרסום תמונתו של נשיא קהילת יהודי הונגריה במגזין הונגרי. היועץ מסר כי ישראל מבקשת שממשלת הונגריה תוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות בהונגריה".