הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

"פלסטין מן הנהר ועד לים" היתה תמיד קריאה להשמדה ולא לשחרור

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מאת מיכה דנציג

ב -28 בנובמבר 2018, מארק למונט היל, פעיל אנטי-ישראלי ידוע, פרשן שמופיע לעיתים תכופות ב- CNN ופרופסור באוניברסיטת טמפל, אשר בעבר סייע באסוף כספים עבור מחבל שהורשע בהנחת מטען ליד בית חולים בירושלים, שפצע תשעה ישראלים, דיבר אל מול האומות המאוחדות. שם הוא קרא במפורש לחרם על המדינה היהודית היחידה בעולם, ועודד אלימות ערבית פלסטינית נגד יהודים (שאותה תיאר בלשון נקייה כ"התנגדות"). הוא אמר עוד: "יש לנו הזדמנות לא רק להציע סולידריות במלים אלא להתחייב לפעולה פוליטית, לפעולה עממית, לפעולה מקומית ולפעולה בינלאומית שתיתן לנו את מה שהצדק דורש וזו פלסטין חופשית מהנהר ועד הים".

כאשר ארגונים יהודיים רבים התנגדו להגנה שנתן לאלימות ערבית פלסטינית נגד ישראלים, ולקריאה המשמשת לעיתים תכופות את הג'יהדיסטים של החמאס שמתייחסת בבירור להשמדתה של מדינת ישראל, התמקד היל בהפרכת השימוש שלו "מהנהר עד הים" כקריאה למחוק את ישראל מהמפה:

לא היה שום דבר "נכון" בנאום שבו דיבר היל על הסכסוך הישראלי-ערבי ושבמהלכו הטיל את כל האשמה בדבר הסכסוך על היהודים, נתן נופך רומנטי להתקפות טרור (הכוללות פיצוץ ודקירת ילדים יהודים בכוונה תחילה) והעניק תמיכה מלאה למנהיגות הפלסטינית המושחתת. קריאתו של היל באומות המאוחדות ל"שחרור פלסטין מהנהר ועד לים" הייתה מקרה של שונא ישראל ידוע שחזר על קריאה להשמיד את ישראל, ושיר הלל לתקופה בה כל היהודים במזרח התיכון חיו כאזרחי סוג ב' (ולעתים קרובות הרבה יותר גרוע) תחת השלטון הערבי. זה לא נשמע אמין כאשר אדם כמו היל מכחיש את דבריו, בהתחשב בכך שהוא תמך במשך שנים באנטישמיות, ואף הצטרף לאחד מ"ספקי" השנאה היהודית המעוותים ביותר, לואי פאראחאן.

האמת היא ש"פלסטין החופשית מהנהר ועד לים" הוא מסר גזעני וקריאה לאלימות ודומה למי שתומך בקו קלוקס קלן ואומר: "בו נעשה את אמריקה לבנה".

טיעוניו של היל הם גם מאוד לא ישרים בגלל שאלה שמתיימרים לתמוך בפלסטינים, ובמיוחד במנהיגיהם, מעולם לא ביקשו "לשחרר את פלסטין" מכל דבר שהוא אלא רק מהריבונות היהודית.

לאחר מלחמת העולם הראשונה, כאשר בנות הברית חצו את האימפריה העותומנית המובסת, ששלטה בלבנט במשך 400 שנים, בעלות הברית יצרו את "המנדט של ארץ-ישראל". באותה תקופה כלל המנדט הפלשתיני את כל מה שהיום ישראל וממלכת ירדן. אולם בשנת 1921 יצר שר המושבות הבריטי, בהינף קולמוס – מדינה חדשה, שמעולם לא היית קיימת בעבר, בשם "עבר הירדן". המדינה החדשה הייתה מורכבת מ- 78 אחוזים מהמנדט הפלסטיני על מנת לתת "ממלכה" לשבט האשמי שנמלטו מתבוסה ומוות מידי אבן סעוד – במה שהפך לסעודיה.

על אף היותה 78% מהמנדט הפלשטיני המקורי (וכעת יש לה אוכלוסייה המונה יותר מ -70% ערבים המזוהים כ"פלסטינים"), מעולם לא נשמעה דרישה "לשחרר" את הרוב המכריע של המנדט הפלשתיני מממלכה זרה שהושתלה באזור על ידי הבריטים. כי, אם אין יהודים, אז אין צורך בשירי מלחמה או ב"התנגדות" אלימה.

מצב זהה קיים בכל מה שקשור לשטחי המנדט הפלשתיני ממערב לנהר הירדן. כשהעשן התפזר מהמאמץ הכושל של הליגה הערבית בשנת 1948 להשמיד את ישראל ולהשליך את היהודים לים; היהודים שרדו, וגם הבטיחו ריבונות ועצמאות בחלק ניכר ממולדתם המקורית. עם זאת, מדינות ערב, ירדן ומצרים, השתלטו על יהודה ושומרון (המכונה "הגדה המערבית") ועזה. ירדן, למעשה, סיפחה את יהודה ושומרון.

בינתיים, הושמע הביטוי של היל, המגן על "פלסטין החופשית מהנהר ועד לים", בפעם הראשונה על ידי הארגון לשחרור פלסטין (אש"ף) כאשר הוקם ב -1964. ראוי לציין, שב -1964, הקרקע מערבית לנהר הירדן נשלטה על ידי דיקטטור מצרי בקהיר ומלך ירדני בעמאן. אבל האמנה של אש"ף משנת 1964 הוציאה במפורש גם את "הגדה המערבית" וגם את עזה מן השטחים שביקשה "לשחרר".

אם יש משהו שמוכיח כי הנרטיב של היל, בו הוא מאשים את היהודים בכל דבר הוא שקרי וכי הקריאה ל"לשחרר את פלסטין מהנהר ועד היום" היא בעצם קריאה להשמדת ישראל והריבונות היהודית בכל סנטימטר של המולדת ההיסטורית והדתית של היהודים, היא העובדה כי אמנת אש"ף משנת 1964 – ואמנת אש"ף משנת 1968 – זהים, למעט דבר אחד בלבד. סעיף 24 של אמנת 1964 הגדיר את השטח שביקש אש"ף "לשחרר" כשטח שבריבונות יהודית באותה העת. לאחר מלחמת ששת הימים תוקן סעיף 24 על מנת לכלול את הגדה המערבית ורצועת עזה כפתרונות חדשים של "המולדת הפלסטינית" הזקוקים ל"שחרור".

כמובן שטענתו של היל כי השימוש שלו בסיסמא "מהנהר אל הים" איננה עולה בקנה אחד עם קריאת רצח עם למחיקת מדינת ישראל מהמפה, כי "הביטוי היה קיים עוד בזמן המנדט הבריטי ומעולם לא היה המחוז הבלעדי של מחנה אידיאולוגי מסוים", איינה הגיונית לכל מי שמכיר את מי שהשתמש בביטוי זה.

עוד לפני שהיל החל ללמוד בבית ספר יסודי, כבר השתמשה הנהגת אש"ף, ובמיוחד אבו איאד, ראש ארגון הטרור "ספטמבר השחור", שבשם ה"חירות" וה"התנגדות" חטף ב- 1972, סירס ואז רצח 11 ספורטאים ישראלים במהלך האולימפיאדה:

האמנה הג'יהאדיסטית / אסלאמיסטית של חמאס, שפורסמה ב -1988, כשלמונט היל היה בקושי בן 10, קובעת במפורש כי "ישראל תתקיים ותמשיך להתקיים עד שהאסלאם ימחק אותה, בדיוק כפי שהיא מחקה אחרים לפניה". בסעיף 6, נאמר כי חמאס "שואף להעלות את דגל אללה על כל סנטימטר של פלסטין …". מאז, מנהיגי חמאס, כמו ח'אלד משעל, חזרו שוב ושוב על רעיון רצח העם "מהנהר עד הים" של אבו איאד. במהלך נאומו בעזה ב -2012, אמר חאלד שמעל: "פלסטין היא שלנו, מהנהר ועד הים ומדרום לצפון. לא נוותר על אף סנטימטר של אדמה".

טענתו של היל כי הוא לא הבין את המשמעות הברורה של "מהנהר עד הים" וכי לביטוי זה היו משמעויות אחרות בעבר, היא לא רק לא נכונה אלא היא גם לא רלוונטית. ניתן להשוות אותה לאוהד נאצי המשתמש בצלב קרס, ולאחר מכן טוען שהוא לא התכוון לזה כסמל לשנאת רצח עם היות ובשלב מסוים צלב קרס שימש כסמל של האלוהות והרוחניות בדת ההודית.

גם הטענה של חלק מאלה שיצאו להגנתו כי אמנת היסוד של הליכוד משנת 1977, אומרת במפורש כי "בין הים לירדן תהיה רק ריבונות ישראלית", לא הצליחה לשפר את מעמדו.

כל מי שטוען זאת להגנתו איננו מכיר את ההיסטוריה של הסכסוך הישראלי-ערבי, או שהוא סתם בור ועם הארץ. מאז 1937, המנהיגות היהודית בארץ ישראל קיבלה שוב ושוב תוכניות חלוקה והציעה תוכניות שלום, שכללו את הקמתה של המדינה הערבית העצמאית הראשונה בהיסטוריה ממערב לירדן. בסך הכל, הוצעה הקמת מדינה ערבית עצמאית ראשונה במערב לנהר הירדן לפחות 6 פעמים על ידי מנהיגים ישראלים. ההנהגה הערבית הפלסטינית, לעומת זאת, דחתה תמיד כל תוכנית חלוקה ותוכניות השלום מפני שמטרתה הייתה תמיד חיסול כל המדינה היהודית "מהנהר ועד לים". והיה זה אריאל שרון, אחד ממנהיגי הליכוד השמרנים ביותר בכל הזמנים, שהוציא באופן חד צדדי כל חייל ואזרח ישראלי מעזה, ובכך נתן בפועל לערבים הפלסטינים בעזה הזדמנות ראשונה להפגין לעולם איך מדינה ערבית עצמאית ממערב לירדן תיראה. ומה הם עשו עם ההזדמנות הזאת? החמאס, כפי שניתן היה לצפות מקבוצת טרור רודנית, ביצע הפיכה אלימה, רצח וגלה את יריביו באש"ף מעזה והפך את עזה למדינת טרור שתכליתה העיקרית היא להחריב את מדינת ישראל "מהנהר עד לים".

בסופו של דבר, זה מה שטוען היל כאשר הוא אומר שהוא רוצה "פלסטין חופשית מהנהר ועד לים". ארץ שבה היהודים הם שוב אזרחים סוג ב' וחיים תחת שלטון של צאצאי הערבים המתנחלים שכבשו את המולדת היהודית והטילה את שלטון האסלאם על כל המזרח התיכון וצפון אפריקה.

אם מישהו רוצה לראות מה יהיה גורל היהודים אם המשאלה של היל תתגשם, אז כל מה שהוא צריך לעשות זה לראות איך היו החיים של היהודים תחת השלטון הערבי לפני עצמאות ישראל (שם, במשך מאות שנים, היהודים חיו כשהם כפופים לחוקים מפלים ולמעשי טבח תכופים), או כיצד חיים כיום מיעוטים אחרים (יזידים, קופטים, כורדים, …) בארצות שבשליטת הערבים.

החדשות הטובות הן כי נראה כי שרוב האנשים, כולל כנראה הבוסים ב CNN, הבינו בדיוק למה היל התכוון.

חדשות עבור היל: הערבים היחידים שהם "חופשיים" באמת באזור שכונה על ידי קולוניאליסטים יוונים ורומאים בשם "פלסטים", הם אלה שהם אזרחי ישראל. אם היל באמת רוצה חופש לערבים הפלסטינים, אז הוא צריך להיות בעד דמוקרטיה בירדן, בעזה וברשות הפלסטינית.

מיכה דנציג שירת בצבא הישראלי, והוא שוטר לשעבר במשטרת ניו יורק. כיום הוא עורך דין והוא פעיל בארגונים רבים, ביניהם Stand with us, T.E.A.M. ו- FIDF. הוא אורח קבוע ברשת "One America News", שם הוא משתתף בדיונים הקשורים לאנטישמיות, לישראל ולמזרח התיכון.