הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

השיח האנטישמי בבריטניה 2017

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

הדו"ח החדש של CST (הקרן לביטחון הקהילה) השיח האנטישמי בבריטניה 2017, שפורסם היום, בוחן את נוכחותם של רעיונות או שפה אנטישמיים, ודן באנטישמיות בכלל, בתקשורת המיינסטרים, בפוליטיקה ובדיון הציבורי בשנה שעברה. דעות קדומות או עוינות מפורשות כלפי היהודים או לגביהם, פשוט בגלל היותם יהודים, מושמעות רק לעתים רחוקות בחיים הציבוריים בבריטניה; אבל הביטוי וההעברה של עמדות אנטישמיות על "ציונים" או על ישראל, כולל תיאוריות קונספירציה והתעללות בזיכרון השואה, נפוצים יותר, ולעתים אף זכו להגנה כחלק לגיטימי של פוליטיקת המיינסטרים במהלך שנת 2017.

המחלוקת על האנטישמיות במפלגת הלייבור המשיכה להתקיים במהלך שנת 2017, לאחר שהגיעה לממדים לאומים בשנה הקודמת (היא תמשיך גם בשנת 2018). אבל האנטישמיות בחיים הפוליטיים לא היתה מוגבלת לאנטישמיות מתמשכת בשורות מפלגת הלייבור. אנשים בחלקים שונים של הקשת הפוליטית הואשמו בכך שדיברו על "הלובי היהודי" או "הלובי הישראלי" במונחים שהזכירו תיאוריות קונספירציה אנטישמיות. דוגמאות לתופעה זו היו גם Nigel Farage וגם רשת הטלוויזיה Al Jazeera ב -2017.

התקשורת החברתית והאינטרנט מילאו תפקיד דומיננטי הולך וגודל בהעברת וחיזוק של רעיונות ואמונות אנטישמיים, במהלך שנת 2017. דוגמאות לאנטישמיות  בקבוצות פייסבוק התומכות במפלגת הלייבור צמחו, והקבוצות מילאו תפקיד מיוחד בכך שחבריהן הרגיעו אחד את השני שהאנטישמיות במפלגה היתה שקרית או מוגזמת.

במהלך שנת 2017, התגובות לאירועים במזרח התיכון, או "אירועי טריגר", סיפקו סביבה שבה היו מעורבים לעתים עמדות אנטישמיות או סטריאוטיפים. אחת הסיבות לכך היתה הודעתו של נשיא ארה"ב, Donald Trump, כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים.

הטרגדיה של מגדל Grenfell, שהחרחשה ביוני 2017, שימשה הוגי תיאוריות קונספירציה מרקעים שונים שטענו כי "ציונים" או יהודים היו אחראים במישרין או בעקיפין לאש שגבתה את חייהם של 72 מתושבי המגדל.

הסקר הגדול ביותר של עמדות הציבור הבריטי כלפי יהודים וישראל, שנערך על ידי המכון לחקר המדיניות היהודית ו CST- פורסם בשנת 2017. הוא מצא כי רוב האנשים בבריטניה אמרו כי הם מרגישים יחס חיובי כלפי היהודים, אבל שעמדות אנטישמיות היו נפוצות. הוא גם סיפק עדות סטטיסטית על רמות האנטישמיות בקרב תת קבוצות דתיות ופוליטיות.

בהתייחסות לתופעת השיח האנטישמי בחיים הציבוריים, ה- CST מכיר במורכבות ובניואנסים המצויים לעתים קרובות במאמצים לזהות שפה אנטישמית המגיעה מאנשים שאינם אנטישמיים במודע או ביודעין, ואשר אינם מבינים או מעריכים את השפעתם של מילותיהם. ה-. CST מבדיל בין סוג זה של שפה לבין אירועי שנאה אנטישמיים, המפורטים בדו"חות התקריות האנטישמיות הנפרדים.