הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

בשבועות שקדמו לטבח בבית הכנסת בפיטסבורג "זינקו" מספר פשעי השנאה האנטישמיים בניו יורק

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

מספר פשעי השנאה האנטישמיים "זינקו" בחודש שעבר בעיר ניו יורק, הבית של הקהילה היהודית הגדולה ביותר מחוץ לישראל. התקריות נעו בין ונדליזם לתקיפות על מנהיגים דתיים.

כוח המשימה נגד פשעי שנאה במשטרת ניו יורק התערבו ב- 31 פשעי שנאה אנטישמיים ב- 28 הימים הראשונים של חודש אוקטובר לעומת 9 באותה תקופה ב- 2017. כך מסר סגן ג'ון Grimpel, דובר מחלקת המשטרה של העיר. העלייה בפשיעה האנטי יהודית בניו יורק הגיעה הגיעה לשיאה בטבח בבית הכנסת בפיטסבורג ב- 27 באוקטובר בו נרצחו 11 מתפללים של בית הכנסת עץ החיים. הם נורו בפיגוע האנטישמי הקטלני ביותר בהיסטוריה האמריקנית.

עד כה השנה, היוו הפשעים כנגד הקהילה היהודית מחצית מכל פשעי השנאה המדווחים בניו יורק. חלה עלייה של 44%  לעומת אותה התקופה אשתקד. נתונים אלה סופקו על ידי NYPD. מתוך 290 פשעי השנאה שדווחו בניו יורק ב- 2018 עד כה, 142 היו אנטי-יהודים, לעומת 126 בתקופה המקבילה בשנת 2017.

ראש מחלקת הבילוש, דרמוט שי, אמר כי אירועים אנטישמיים מייצגים את "הרוב המכריע" של פשעי השנאה. מספר פשעי שנאה המבוססים על נטייה מינית, הנמצאים במקום השני במקרי פשעי השנאה, עמד על 40 באותה תקופה, מסר דובר ה- NYPD.

במהלך מסיבת עיתונאים ביום שישי אמר שיאה כי התקופה הזאת היא "נקודת שיא בפשעים אנטישמיים מדווחים" תוך שהוא מתייחס לוונדליזם בבית כנסת בברוקלין "מעבר למטריד". כשלושת רבעי פשעי השנאה האנטישמיים שדווחו בניו יורק עד כה בשנת 2018 היו מעשי ונדליזם הכוללים צלבי קרס.

אוון ברנשטיין, המנהל של משרדי הליגה נגד השמצה, אמר כי הוא היה עמד בקשר כמעט יום יומי עם כוח המשימה של פשעי שנאה בניו יורק.

"זה משפיע על חיי היומיום של אנשים", אמר ברנשטיין בראיון טלפוני עם CBS News. "מעולם לא היינו עסוקים יותר".

הפשיעה האנטישמית בניו יורק, כמו גם ברחבי המדינה, נמצאת על בעלייה מתמדת, אמר ברנשטיין. הליגה נגד השמצה רשמה 380 תקריות אנטישמיות במדינת ניו יורק ב- 2017, עלייה של 90 אחוזים מהשנה הקודמת.

עד כה השנה, נרשמו 12 אירועים נגד הקהילה היהודית במדינת ניו יורק, תשעה מהם בברוקלין. על פי ברנשטיין לעומת 11 בכל 2017.

"זה אתגר עצום", אמר ברנשטיין. "הקהילה נמצאת על הסף לאור מספר האירועים הגדול".

על פי ה- FBI, על אף העובדה שהקהילה היהודית חזקה, הפשיעה האנטישמית נפוצה יותר בניו יורק מאשר ברחבי ארה"ב. בשנת 2016, השנה האחרונה שבה נערך דו"ח, היוו הפשעים האנטישמיים 11.2 אחוזים מכלל הפשעים שנרשמו על ידי ה- FBI. לדברי ה- NYPD, התקפות הקשורות לשנאה גזעית היוו 28% מכל פשעי השנאה בניו יורק עד ה- 28 באוקטובר.