הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

שני אנטישמים קיצונים מביעים תמיכה בקורבין

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

שני מנהיגים בימין הקיצוני בארה"ב ובבריטניה מתייצבים (שבת, 25.8.18) מאחורי מנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, בעקבות התבטאות אנטישמית נוספת שלו שנחשפה השבוע. במקביל, כינה אותו חבר פרלמנט בכיר מסיעתו "גזען אנטישמי".

השבוע התגלה, כי בשנת 2013 אמר קורבין באירוע פרו-פלשתיני: "ציונים אשר חיו במדינה זו זמן רב מאוד, כנראה כל חייהם, אינם מבינים אירוניה בריטית". האמירה נתפסה ככזו שמשמעותה: ציונים אינם בריטים "אמיתיים". דובריו של קורבין טענו, כי הדברים כוונו רק כלפי תומכי ישראל שנכחו באותו אירוע. אולם התבטאות זו מצטרפת לשורה ארוכה של דברי שנאה נגד ישראל ויהודים ודברי תמיכה בטרור ובפלשתינים של קורבין לאורך השנים, כמו גם הימנעותו העיקשת מגינוי אמירות דומות של חברים אחרים בלייבור.

ניק גריפין, לשעבר ראש המפלגה הלאומנית הבריטית, ודייוויד דיוק, המנהיג הידוע לשמצה של הקו-קלוקס-קלאן בארה"ב, הצהירו על תמיכתם בקורבין. שעות אחדות לאחר פרסום דבריו של קורבין, פרסם גריפין הודעה: "קדימה ג'זה [כינוי של קורבין]! מעניין אותי לדעת כמה חברי לייבור מקבלים גלולה אדומה מהמסע התקשורתי הציוני ההיסטרי נגד קורבין". הביטוי "גלולה אדומה" נשאל מהסרט "מטריקס" ופעילים בימין הקיצוני משתמשים בו במובן של "להיחשף לאמת". בעבר טען גריפין, כי חלק מהמחקרים על השואה הם "שטות מוחלטת".

דיוק הביע את התלהבותו ממה שקורבין כינה "הצורך לסיים את השליטה של כוחות האליטה וכמה מיליארדרים בחלקים ניכרים של התקשורת הבריטית" – מילות קוד שמאחוריהן מסתתרת הטענה האנטישמית עתיקת היומין בדבר "השליטה היהודית בתקשורת". דיוק, מהימנים הקיצוניים הקולניים ביותר בארה"ב (ואשר גם הביע תמיכה גלויה בדונלד טראמפ), מקדם בגלוי תיאוריות קונספירציה אנטישמיות.

ג'ון מק'טרנאן, שהיה כותב נאומים של טוני בלייר – ראש הממשלה מטעם הלייבור – אמר בתגובה: "מגעיל שמילותיו של מנהיג הלייבור יכולות לקבל תמיכה מאדם כזה [דיוק]". הוא האשים את קורבין ב"גזענות נמוכה המעמידה פנים כאילו היא [רק ביטוי של] כעס".

מייק גייפס מהלייבור, לשעבר יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט הבריטי, אמר בעקבות דבריו האחרונים של קורבין: "אני לא מוכן לתמוך בגזען האנטישמי. נקודה. מבחינתי זה הסוף". לדבריו, קורבין עבר מבחינתו את הקו האדום, וכל מה שנותר לקבוע הוא את מועד התפטרותו. "משהו חייב להשתנות במפלגה, או שכל אחד יצטרך לעשות חשבון נפש. אני מתייסר עם זה מדי יום", אמר גייפס.

לדברי העיתון טיימס, מספר הולך וגדל של חברי פרלמנט מטעם הלייבור משוכנעים שאין מנוס מפילוג במפלגה בשל התנהלותו של קורבין. לדבריהם, את הפילוג מונע כרגע רק הסיכוי להעביר בוועידת הלייבור בחודש הבא החלטה שתקרא לקיים משאל עם נוסף על הברקזיט. במקביל, הגישה חברת הפרלמנט השמרנית הלן גרנט תלונה לוועדת האתיקה של הפרלמנט, בטענה שקורבין מפר את כללי ההתנהגות האוסרים לפגוע במיעוטים.