הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

בנקאים יהודים ציונים גרמו למשבר מטבע הלירה הטורקי

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

אנקרה – פקיד תורכי בכיר האשים את "בנקאים ציוניים ממוצא יהודי" בהבעת תרעומת לילית למשבר המטבע שראה את הלירה הטורקית צונחת מול הדולר בשבועות האחרונים.

בורהאן קוזו (Burhan Kuzu), חבר מייסד של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח (AK), אמר את הדברים בסדרה של ציוצים ליליים, שבהם הציע כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, "לא מודע" כי מדינתו מנוהלת על ידי מה שכינה "משפחות בנקאיות יהודיות".

הלירה הפסידה כרבע מערכה בחודש זה, כאשר השווקים הגיבו למשבר דיפלומטי שבו מר טראמפ הטיל מכסים על מתכות טורקיות בתגובה למעצרו של כומר מטיף אמריקני.

הוא עורר גל של כעס לאומני בטורקיה והניע את מר קוזו לטעון שארצות הברית לא מבינה שהם לא שומרים על השליטה במטבע שלהם.

"העם האמריקני מאמין שהדולר הוא המטבע האמריקאי", כתב מר קוזו בטוויטר אחד בשעות הבוקר המוקדמות.

"למעשה, העולם מנוהל על ידי שטרות הכסף שהודפסו על ידי 12 משפחות של בנקאים ציונים ממוצא יהודי, שמספרם אינו עולה על 300".

בטוויט מאוחר יותר, הוא אמר, כי מר טראמפ יכול להוכיח "אומץ" על ידי השתלטות על הדולר האמריקני מבנקאים יהודים והדפסת השטרות בעצמו – אבל סביר להניח שהוא ייהרג אם ינסה.

מר קוזו היה חבר בכיר בפרלמנט התורכי עד שפרש ערב הבחירות הכלליות של הקיץ. פרופיל הטוויטר שלו כולל כתובת דוא"ל המחוברת לנשיאות התורכית, מה שמרמז על כך שהוא מונה מאז כיועץ של רג'פ טייפ ארדואן, כמו רבים מחברי הפרלמנט לשעבר.

לאחר שהדברים הכו גלים במדינה, הבהיר קוזו כי לתגובותיו אין קשר לעם היהודי. "אין דבר עם היהודים החיים בטורקיה, שיש להם לפחות אותן זכויות במדינה כפי שלי יש", הבהיר.