הפורום לתיאום המאבק באנטישמיות

איך יכול להיות שזה בסדר? ההשמצות האנטישמיות החולות שמפלגת הלייבור חושבת שהן בסדר

Share on print
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Share on facebook

קוד האנטישמיות החדש של מפלגת הלייבור מעניק פרצות להתעללות לחדור למפלגה – ומפנה "אצבע משולשת" לעבר הקהילה היהודית.

חברי פרלמנט ופעילים יהודיים מזועזעים מהכללים החדשים ומרחיקי הלכת של המפלגה, שאינם כוללים את ההגדרה הבינלאומית של ארגון "זיכרון השואה" (IRHA) במלואה.

מפלגת הלייבור התעקשה על הכללים החדשים, שאושרו לפני כשבועיים, המכסים כמעט את כל ההגדרה המקובלת בעולם אבל "מרחיבים אותה".

אבל חברי פרלמנט וחברים במפלגה אומרים שיש בהם חורים ענקיים שיסייעו לאנשים לפרסם תגובות פוגעניות שאולי לא יתאימו להגדרה שלהם בנושא האנטישמיות.

השוואת ישראל לגרמניה הנאצית

כללי ה- IRHA, שאומצו על ידי ארגונים ומדינות ברחבי העולם, קובעים כי להשוות את ישראל לגרמניה הנאצית היא אנטישמיות, אך הקוד החדש של הלייבור אינו אומר זאת במפורש.

רשימה ארוכה של חברי מפלגת הלייבור נחקרו על כך שאמרו כי ישראל פועלת כמו גרמניה הנאצית.

קן ליווינגסטון (Ken Livingstone), ראש העיר לשעבר של לונדון הידוע לשמצה, שבעניינו דחתה המפלגה את החקירה במשך שנתיים, הושעה לאחר שהשווה בין שתי הקבוצות.

הוא אמר כי אדולף היטלר "תמך בציונות" כאשר עלה לראשונה לשלטון הנאצי – "לפני שהוא השתגע והרג שישה מיליון יהודים". מאוחר יותר טען כי הציונים "שיתפו פעולה" עם היטלר.

הוא הכחיש שהתבטאויותיו היו אנטישמיות, ובסופו של דבר פרש מהמפלגה.

חברו מזה שנים רבות, מר קורבין אמר שהוא "עצוב" על עזיבתו, למרות הערותיו הפוגעניות.

אבל הוא לא היחיד המפזר את השקפותיו. רק בשבוע שעבר אמר חבר המועצה, דמיאן אנטיקוט (Damien Enticott): "להיטלר יהיה פתרון לבעיה הישראלית".

אנטיקוט, שטוען שהאתר שלו נפרץ, נמצא כעת בחקירה והושעה מהמפלגה על פי הכללים החדשים.

גם חבר מועצת אוקספורד נאלץ להתפטר מתפקידו בגלל פוסט בפייסבוק בו השווה בתחילת השנה  את הישראלים לנאצים.

חבר מפלגת הלייבור, בן לויד-שוגבזן (Ben Lloyd-Shogbesan) הציג שתי תמונות, של גרמניה הנאצית ליד ישראל, והכיתוב: "תמונה שווה אלף מילים: משמאל: גרמניה הנאצית. מימין: אפרטהייד ישראל".

מאוחר יותר הוא אמר שהוא מצטער על ההודעות והתנצל – תוך שהוא חוחק את ההודעות. תחת הקוד החדש, לעומת זאת, הוא היה לכאורה מוגן – למרות שהלייבור היום הכחיש כי זה אכן כך.

מקאדד אל-נועימי (Miqdad Al-Nuaimi), חבר מועצת העיר וולש, שאמר כי המשטר והצבא הישראלי מעתיקים את "אופי השמדת העם" של הנאצים, גם היה יכול להסתתר מאחורי הקוד החדש.

אל-נועימי, ששלל את היותו אנטישמי, הושעה בעקבות ההערות.

דוריאן בארטלי (Dorian Bartley), מנהל סניף מפלגת הלייבור בג'יפסי היל, הושעה בחודש אפריל ולאחר שהציג תמונה בפייסבוק של היטלר ליד ראש הממשלה נתניהו, עם הכיתוב "מה ההבדל?".

הוא התנצל מאוחר יותר ואמר כי היה זה "פוגעני ולא נכון".

נציג הלייבור הנוטינגהם, איליאס עזיז (Ilyas Aziz), התקבל חזרה למפלגה לאחר שדחק ביהודים "להפסיק לשתות את הדם של עזה" והשווה את ישראל לגרמניה הנאצית.

לטענת הלייבור, ההשוואה הנאצית מטופלת בקוד החדש שלהם, האומר כי "לשפה כזו יש סיכון גבוה להיחשב כמזיק באופן קיצוני למפלגה".

אבל לא נאמר אם מקרים קודמים של השוואת ישראל לנאצים יובילו לחקירה מפלגתית בעתיד.

נסרין חאן (Nasreen Khan), מועמדת אחרת של מפלגת הלייבור בברדפורד מזרח, כתבה פעם: "איזה דבר טוב עשו היהודים עבור העולם הזה?"

היא הוסיפה כי בית הספר "עושה שטיפת מוח לנו ולילדינו לחשוב שהרע היה היטלר", והוסיפה כי "היהודים קיבלו את התמורה לכך שהם משחקים את משחק הקורבנות".

ראש עיריית Shrewsbury לשעבר, יואן ג'ונס (Ioan Jones), נחקר כעת לאחר השוואת ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להיטלר.

חבר הפרלמנט של מנצ'סטר גורטון אפזל חאן (Gorton Afzal Khan)השווה גם את "ישראל לנאצים", אך הלייבור סירב לפתוח בחקירה נגדו.

מפלגת הלייבור אומרת שההשוואה הנאצית מטופלת בקוד החדש שלהם, האומר כי "לשפה כזו יש סיכון גבוה להיחשב כמזיק באופן קיצוני למפלגה".

אבל לא נאמר אם מקרים קודמים של השוואת ישראל לנאצים יובילו לחקירה מפלגתית בעתיד.

לקרוא לישראל מדינה גזענית

הקוד החדש משמיט חלק מההנחיות הבינלאומיות, שבו נאמר כי לטעון שעצם קיומו של ישראל הוא מאמץ גזעני, הוא אנטישמי.

חברת המועצה הסקוטית, מרי לוקהארט (Mary Lockhart), הושעתה השבוע לאחר שאמרה ש"ישראל היא מדינה גזענית" ודברי שטנה נוספים.

סומאס מילן (Seumas Milne), מנהל התקשורת של מר קורבין עצמו, טען זאת גם בעבר כאשר כתב במאמר בגרדיאן כי "מדינת ישראל היא מדינה גזענית".

הוא כתב ב -2009: "האמת היא שבכל העולם הערבי והמוסלמי, הרעיון שישראל היא מדינה גזענית הוא במידה רבה לא שנוי במחלוקת … זוהי מדינה, אחרי הכל, שנוצרה על ידי מתיישבים אירופיים, שנבנו על בסיס טיהור אתני של האוכלוסייה המקומית".

הפעיל, מיקו פלד (Miko Peled), זכה לתגובות נלהבות מצד תומכי שמאל קיצוני באירוע בשנה שעברה, שם אמר כי ישראל היא "פרויקט קולוניאלי של מתנחלים גזעניים".

חבר המועצה דיפו אהד (Dipu Ahad) קיבל אישור לרוץ לתפקיד במועצת ניוקאסל במאי, למרות שאמר בפייסבוק כי הוא הצביע נגד יישום תכנוני של "מארקס אנד ספנסר" "משום שהחנות" הורגת באופן ישיר אנשים פלסטינים חפים מפשע במימון ישיר של המשטר הציוני".

המפלגה טוענת כי הביקורת על ישראל מותרת – וטקסט ה- IHRA יכול לשלול את חופש הביטוי. לכן הוא אינו כולל את הביטוי "מאמץ גזעני".

לטעון כי קיימת קונספירציה יהודית

בין השמצות אנטישמיות טיפוסיות, קיימת צורה כלשהי של קונספירציה כאשר נטען כי תוצאות פוליטיות וחברתיות מושפעות על ידי  יהודים בולטים.

בשנת 2013 טען חבר בלייבור כי הוא נכלא בגלל קונספירציה יהודית.

לורד אחמד (Lord Ahmed) אמר כי עונשו על שליחת הודעת טקסט קצרה לפני שמכוניתו הייתה מעורבת בהתרסקות קטלנית, הגיע מיהודים בעלי עיתונים וערוצי טלוויזיה".

סיימון אטווד, מועמד למועצת קינגסטון, אמר כי הוא מאמין שיש קונספירציה יהודית עולמית השולטת בתקשורת הבריטית. הוא גם טען כי חבר הפרלמנט ג'ון מאן הוא "סוכן" של ישראל.

חברת מועצה בכירה של Renfrewshire הושעתה אך הוחזרה לתפקידה מאוחר יותר לאחר שכתבה כי "הלובי היהודי האמריקאי חזק מאוד והוא עומד עם המגף שלו על צווארו של אובמה".

מאוחר יותר היא הוסיפה כי "נאום המלך" לא ינצח באוסקר כי "יש לובי יהודי חזק שנלחם נגד זה".

דוריאן בארטלי (Dorian Bartley), שיתפה אף היא פוסט בפייסבוק שציין כי קיימת קונספירציה אמריקאית-יהודית למימון ISIS.

ואירפן ג'אווד (Irfan Javed), מועמד מפלגת הלייבור בוודפילד בסטיבנייג', הצהיר בשיחה על "תעמולה יהודית": "אני רק חושד. זה מה שמדיניות התקשורת המערבית הנשלטת על ידי היהודים עושה בדרך כלל".

בקוד הלייבור החדש, כמו ההגדרה של IHRA, נכתב: "להצהיר הצהרות כוזבות, דה-הומניזציה, דמוניזציה או סטריאוטיפית על היהודים ככאלה או על כוחם של היהודים כקולקטיב – כגון, במיוחד, אך לא באופן בלעדי, את המיתוס על עולם מזימה יהודית או של יהודים השולטים בתקשורת, בכלכלה, בממשלה או במוסדות חברתיים אחרים".

להאשים את היהודים שהם נאמנים יותר לישראל מאשר למדינות בהן הם חיים

טענה אנטישמית נוספת, המשמשת באופן קבוע את השמאל הקיצוני, טוענת כי אין לסמוך על היהודים, שכן הם נאמנים יותר לישראל משום שהם יהודים.

חבר מועצת ווסט-הנדון אדם לנגלבן (Adam Langleben) אילץ את השעיית אישה במחלקה שלו, שפירסמה הודעת טוויטר אנטישמית שכללה את ההערות: "מדוע מותר לישראלים אזרחי ארה"ב האמריקאים לשרת בממשל האמריקני? למי הם נאמנים?"

מועמדת הלייבור רבקה גורדון נסביט (Rebecca Gordon Nesbitt) הגנה על קן ליווינגסטון במהלך הנאום הראשון המוזר שלו, לפני שטענה כי לחברי פרלמנט יהודיים יש "אוהדים ציוניים".

הערותיה עוררו מחלוקת, ואתר האינטרנט שלה נמחק.

תומכיו של ג'רמי קורבין בקבוצות פייסבוק הפיצו שנאה אנטישמית כשכתבו הערות כמו "אי אפשר לשרת שני אדונים". הם דרשו מהמפלגה לגרש את ידידי ישראל, כי "אין להם שמץ של ערכי מפלגת הלייבור".

אחד מהם כתב על מבקרי קורבין: "זה מעלה את שאלת האובייקטיביות והמניע שלהם. כל מה שהם צריכים לעשות כדי להפריך את זה, זה לגנות את הטבח בעזה ואת הכיבוש הבלתי חוקי של פלסטין".

קוד הלייבור החדש איננו קובע במפורש כי להיות נאמן יותר לישראל מאשר למדינה שלך או שהקמתה של מדינת ישראל הם אנטישמיות. במקום זה הקוד פשוט אומר שזו "טעות".